Skocz do zawartości

Browar "Szczepanowe Domowe"


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jako, że jestem tu nowy wybaczcie mi ewentualne pomyłki czy niedociągnięcia.

 

W styczniu obchodziłem urodziny i w prezencie od jednego z kolegów otrzymałem puchę brewkita Coopers European Lager.

 

No cóż... Żal było nie spróbować...

Jako, że byłem zielony w tej materii, odpaliłem internet i zacząłem szukać co z czym się je. Trafiłem na to forum i tak się zaczęło. Zamówiłem potrzebny sprzęt i wziąłem się do roboty.

 

Warka nr 1 12.02.2011

 

Surowce:

 

Brewkit Coopers European Lager 1,7 kg

Ekstrakt słodowy niechmielony jasny WES 1,7 kg

Drożdże z załączonej saszetki

 

Wszystko zrobione według przepisu i porad z forum.

 

Początkowe Blg na poziomie 12,5°

Drożdżaki dosypałem w sobotę wieczorem, w niedziele po południu rozpoczęła się fermentacja burzliwa.

Po tygodniu zlałem na cichą przy 3,5°Blg

 

2 dni cichej fermentacji i rozlewanie do butelek (2,5°Blg). Oczywiście spróbowałem to czego nawarzyłem. Piwo dość wytrawne (takie jak lubię), barwa dosyć jasna, jeszcze nie do końca sklarowane ale w butelkach będzie miało na to czas.

 

22.02.2011 Piwo stoi zakapslowane w 2 skrzyneczkach :P

 

c22f6e0f.jpg

 

No i teraz czekam na pierwsze otwarcie (myślę, że w połowie marca otworzę pierwszą kontrolną butlę)... Eh czemu to tak długo trwa :(

 

Pozdrawiam wszystkich piwowarów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje dobrego podejścia! Dobre piwo będzie, ładne etykiety. Super.

Tylko nie wiem czy nie za szybko zabutelkowałeś - 2 dni cichej to troche mało, szczególnie, że piwo jeszcze fermentowało (w 2 dni spadło o 1 blg).

 

edit: najlepiej już schłodź jedno i zrób próbną degustacje :P

Edytowane przez Zbyszek T
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre słowo... Za tydzień otworzę jedno do spróbowania.

Podejrzewam, że zrobię jeszcze może ze dwie warki z puch a dalej to chciałbym sam zacierać tylko muszę jeszcze żonę przekonać do zakupu dodatkowego sprzętu (najdroższy to chyba będzie śrutownik jeśli się nie mylę). Postanowiłem podejść do sprawy psychologicznie i dać małżonce to co lubi czyli "piwo" typu reeds. Dziś biorę się za zrobienie 10 litrów Cydru według tej receptury.

 

http://wino.org.pl/forum/viewthread.php?tid=23305

 

Mam nadzieję, że się uda i kobitkom zasmakuje, a wtedy to już dodatkowe zakupy na rzecz mojego domowego browaru będzie łatwiej wynegocjować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu, miesiąc po uczynieniu mej pierwszej warki postanowiłem otworzyć jedna butelkę kontrolną. Cóż za emocje :) ... Użyłem otwieracza i usłyszałem znajomy syk CO2. Nalałem do kufelka, piwko dało bardzo dużo piany. Kolor bardzo ładny, nagazowanie według mnie w normie, klarowność również. Smak pozytywnie mnie zaskoczył, normalnie smaczne piwo, dobrze nachmielone, dość wytrawne. Super sprawa.

Mam tylko pytanko co do tej dużej piany, czy to normalne? Starałem się wlewać po ściance kufla. Piana zniknęła po około 3 minutach, piwo było dobrze schłodzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj przegazowane to piwko. Pewnie jeszcze trochę dofermentowało w butelkach i stąd tyle gazu. Na przyszłość zrób 2 tygodnie a nie 2 dni cichej to nie powinno być takich niespodzianek. A w przypadku tego piwka pomyślałbym o próbie jego odgazowania (patrz: wiki, hasło "granat").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Warka #2

 

India Pale Ale:

- słód Pale Ale Weyermann 4,4 kg,

- słód Caraamber ? 0,3 kg,

- chmiel Marynka 40 g (granulat),

- chmiel Challenger 20 g (granulat),

- chmiel Fuggles 30 g (granulat),

- drożdże górnej fermentacji Safale US-05 11,5 g

- mech irlandzki 5g

 

zacieranie infuzyjne temp. 67°C 60 min.

mash out 76°C

 

Chmielenie:

Gotowanie 65 minut

- 40g Marynki w 5 minucie gotowania

- 20g Challenger w 35 minucie gotowania

- 10g Fuggles w 55 minucie gotowania

- 5g mchu irlandzkiego w 50 minucie gotowania

 

Efekt: 21 litrów brzeczki 14°BLG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.