Skocz do zawartości

Przyciemnianie piwa


pedro22

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak w temacie. Czy próbował już ktoś (bez szkody dla piwa) przyciemnić piwo będące już pod koniec burzliwej fermentacji. Przychodzi mi do głowy zatarcie paru dkg carafy i dodanie do piwa, ale nie wiem czy to czegoś nie popsuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wyekstrahować odpowiednią ilość Carafy w wodzie, zagotować, schłodzić i do fermentora.

To samo można zrobić w momencie butelkowania. Do takiego roztworu dodajemy cukier, gotujemy przez chwilę, dodajemy do piwa, mieszamy i butelkujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki. Do tej pory tylko raz stosowałem słód carafa, a i tak nie ekstrahowałem tylko dodałem przed wysładzaniem. W związku z tym chciałbym się upewnić :

1. Wsypujemy np 10dkg cafy do szklanki letniej wody, czekamy chwilę (jak długo ?), odcedzamy i heja ?

2. Czy wydajność kolorystyczna takiego procesu jest taka sama jak w przypadku dodawania słodu przed wysładzaniem ? (mniej więcej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki. Do tej pory tylko raz stosowałem słód carafa, a i tak nie ekstrahowałem tylko dodałem przed wysładzaniem. W związku z tym chciałbym się upewnić :

1. Wsypujemy np 10dkg cafy do szklanki letniej wody, czekamy chwilę (jak długo ?), odcedzamy i heja ?

2. Czy wydajność kolorystyczna takiego procesu jest taka sama jak w przypadku dodawania słodu przed wysładzaniem ? (mniej więcej)

Temperatura wody zależy od tego czy potrzebujesz posmaki palone w piwie, czy nie. Im zimniejsza tym mniej tych posmaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z wydajnością. Czy ekstrahowanie w ten sposób da mniej więcej takie same efekty jak dodanie przed wysładzaniem, czy też trzeba użyć więcej słodu ? Do portera dodałem 25 dkg carafy III - przed wysładzaniem i wyszło coś między brązowym i czarnym (dosyć ciemny). Przy ekstrahowaniu jest podobnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100% ekstrakt z ciemnych słodów, wpływa na barwę, poprawia smak piwa. Dodawany podczas gotowania lub po fermentacji burzliwej.

 

Barwa: 9000 EBC

http://twojbrowar.pl/prestashop/944-clarimalt-100ml.html

 

Z opisu wynika, że to coś podobnego do Sinamaru, przynajmniej jeżeli chodzi o zastosowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli informacji : wsypałem 100g Carafy III do 0.5 litra wody o temperaturze ok 70°C. Po 15 minutach przecedziłem to, przepłukałem na sitku szklanką ciepłej wody i zagotowałem. Po wystudzeniu dodałem do piwa na kończącej się burzliwej. Po lekkim wymieszaniu okazało się że efekt jest bardzo zadowalający - piwo jest baaardzo ciemne. Zobaczę jeszcze jak to będzie wyglądało przy świetle dziennym podczas przelewania na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Sorry za odkopywanie tematu, ale bez sensu zakładać nowy dla lekkiej modyfikacji pytania :)

 

Czy podobnie jak z Carafą III można spróbować zrobić z jęczmieniem palonym? Chciałbym przyciemnić sweet stouta, który wyszedł brązowy, a akurat jęczmienia palonego mam jeszcze trochę z innego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbować można ;-) jęczmień ładnie oddaje kolor i przyciemnia, tylko nie przesadź z ilością, bo wpłynie na smak.

 

Dać 100g czy mniej? Jęczmień był śrutowany i choć szczelnie zamknięty to jednak leży już kilka miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.