Jump to content
Sign in to follow this  
pedro22

Przyciemnianie piwa

Recommended Posts

Witam, jak w temacie. Czy próbował już ktoś (bez szkody dla piwa) przyciemnić piwo będące już pod koniec burzliwej fermentacji. Przychodzi mi do głowy zatarcie paru dkg carafy i dodanie do piwa, ale nie wiem czy to czegoś nie popsuje.

Pewnie, że się da.

Trzeba wyekstrahować odpowiednią ilość Carafy w wodzie, zagotować, schłodzić i do fermentora.

Trzeba wyekstrahować odpowiednią ilość Carafy w wodzie, zagotować, schłodzić i do fermentora.

To samo można zrobić w momencie butelkowania. Do takiego roztworu dodajemy cukier, gotujemy przez chwilę, dodajemy do piwa, mieszamy i butelkujemy.

OK, dzięki. Do tej pory tylko raz stosowałem słód carafa, a i tak nie ekstrahowałem tylko dodałem przed wysładzaniem. W związku z tym chciałbym się upewnić :

1. Wsypujemy np 10dkg cafy do szklanki letniej wody, czekamy chwilę (jak długo ?), odcedzamy i heja ?

2. Czy wydajność kolorystyczna takiego procesu jest taka sama jak w przypadku dodawania słodu przed wysładzaniem ? (mniej więcej)

OK, dzięki. Do tej pory tylko raz stosowałem słód carafa, a i tak nie ekstrahowałem tylko dodałem przed wysładzaniem. W związku z tym chciałbym się upewnić :

1. Wsypujemy np 10dkg cafy do szklanki letniej wody, czekamy chwilę (jak długo ?), odcedzamy i heja ?

2. Czy wydajność kolorystyczna takiego procesu jest taka sama jak w przypadku dodawania słodu przed wysładzaniem ? (mniej więcej)

Temperatura wody zależy od tego czy potrzebujesz posmaki palone w piwie, czy nie. Im zimniejsza tym mniej tych posmaków.

A nie trza tego przegotować przed dodaniem do piwa? Tak dla pewności że się nic nie przyplącze? No i czy to przegotowanie ekstraktu zmieni jego smak?

Na pewno bym przegotował, słód (przynajmniej zwykły) to kopalnia mikrobów.

Ponadto Carafa zawiera minimalną ilość skrobii, ale myślę , że taka ilość nie zaszkodzi.

Ekstrakt barwiący byłby chyba lepszy.

A co z wydajnością. Czy ekstrahowanie w ten sposób da mniej więcej takie same efekty jak dodanie przed wysładzaniem, czy też trzeba użyć więcej słodu ? Do portera dodałem 25 dkg carafy III - przed wysładzaniem i wyszło coś między brązowym i czarnym (dosyć ciemny). Przy ekstrahowaniu jest podobnie ?

100% ekstrakt z ciemnych słodów, wpływa na barwę, poprawia smak piwa. Dodawany podczas gotowania lub po fermentacji burzliwej.

Barwa: 9000 EBC

http://twojbrowar.pl/prestashop/944-clarimalt-100ml.html

Z opisu wynika, że to coś podobnego do Sinamaru, przynajmniej jeżeli chodzi o zastosowanie.

Gwoli informacji : wsypałem 100g Carafy III do 0.5 litra wody o temperaturze ok 70°C. Po 15 minutach przecedziłem to, przepłukałem na sitku szklanką ciepłej wody i zagotowałem. Po wystudzeniu dodałem do piwa na kończącej się burzliwej. Po lekkim wymieszaniu okazało się że efekt jest bardzo zadowalający - piwo jest baaardzo ciemne. Zobaczę jeszcze jak to będzie wyglądało przy świetle dziennym podczas przelewania na cichą.

Sorry za odkopywanie tematu, ale bez sensu zakładać nowy dla lekkiej modyfikacji pytania :)

Czy podobnie jak z Carafą III można spróbować zrobić z jęczmieniem palonym? Chciałbym przyciemnić sweet stouta, który wyszedł brązowy, a akurat jęczmienia palonego mam jeszcze trochę z innego piwa.

Spróbować można ;-) jęczmień ładnie oddaje kolor i przyciemnia, tylko nie przesadź z ilością, bo wpłynie na smak.

Czy podobnie jak z Carafą III można spróbować zrobić z jęczmieniem palonym?

Do tego między innymi jęczmień palony służy.

Edited by Jacenty

Spróbować można ;-) jęczmień ładnie oddaje kolor i przyciemnia, tylko nie przesadź z ilością, bo wpłynie na smak.

Dać 100g czy mniej? Jęczmień był śrutowany i choć szczelnie zamknięty to jednak leży już kilka miesięcy.

Ja bym poszedł w te 100g na 20 litrów...

Edited by Xenocyd