Skocz do zawartości

Jaka temperatura roztworu glukozy do refermentacji


amatjas

Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytałem w kilku wątkach na temat rozlewu z użyciem roztworu glukozy, że piwko miesza się ze schłodzonym roztworem. W wiki nie ma nic na temat chłodzenia roztworu. Zrobiłem kilka rozlewów w ten sposób i specjalnie nie zwracałem uwagi na temperaturę. Nie lałem co prawda do "wrzątku" ale też nie czekałem aż wystygnie do temperatury otoczenia. Piwka wyszły ok. Czy ktoś mógłby mi bliżej określić te temperatury, czy mierzycie dokładnie i czym ryzykuje jeżeli roztwór będzie za ciepły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli rozpuszczasz glukozę powiedzmy w 0,5 l wody i dolewasz do piwa o objętości 20 l to jego temperatura nie wzrośnie znacznie. Jeśli obawiasz się ubicia drożdży gorącym to zamieszaj wcześniej wiadrem żeby zrobić wir i wtedy dolej roztworu - wymiesza się szybko i równomiernie.

Edit :

możesz lać bardzo gorącą wodę.

Edytowane przez Belzebub
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lałem co prawda do "wrzątku" ale też nie czekałem aż wystygnie do temperatury otoczenia. Piwka wyszły ok.

Ja też nie leje wrzątku chociaż zdarzyło się, że lałem roztwór krótko po przegotowaniu i nie działo się z piwem nic złego.

Czy ktoś mógłby mi bliżej określić te temperatury, czy mierzycie dokładnie i czym ryzykuje jeżeli roztwór będzie za ciepły?

Zwykle roztwór glukozy czy rezerwa ma objętość 0,5-1l na 20l piwa do rozlewu czyli raczej nie podniesie temperatury całości jakoś wysoko i nie powinien zaszkodzić piwu także chyba nie ma się czego bać.

Zwykle czekam jednak aż ostygnie do około 30-40°C (roztwór się chłodzi w misce z wodą a ja sterylizuję butelki), w każdym razie nie staram się aby miał temperaturę rozlewanego piwa.

 

Edycja:

Belzebub był szybszy :)

Ja akurat jestem z tych co wlewają piwo do rezerwy/glukozy i jeśli boisz się, ze na początku (powolnego) wlewania coś się stanie to chyba nie ma czego.

Edytowane przez prusak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz lać bardzo gorącą wodę.

W drugą stronę - piwko na gorący roztwór glukozy - też bez stresu?

analogicznie :)

Nie ma się absolutnie czego obawiać. A wręcz jeszcze lepiej, bo chyba korzystniej będzie się mieszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.