Jump to content
Sign in to follow this  
amatjas

Jaka temperatura roztworu glukozy do refermentacji

Recommended Posts

Przeczytałem w kilku wątkach na temat rozlewu z użyciem roztworu glukozy, że piwko miesza się ze schłodzonym roztworem. W wiki nie ma nic na temat chłodzenia roztworu. Zrobiłem kilka rozlewów w ten sposób i specjalnie nie zwracałem uwagi na temperaturę. Nie lałem co prawda do "wrzątku" ale też nie czekałem aż wystygnie do temperatury otoczenia. Piwka wyszły ok. Czy ktoś mógłby mi bliżej określić te temperatury, czy mierzycie dokładnie i czym ryzykuje jeżeli roztwór będzie za ciepły?

jeśli rozpuszczasz glukozę powiedzmy w 0,5 l wody i dolewasz do piwa o objętości 20 l to jego temperatura nie wzrośnie znacznie. Jeśli obawiasz się ubicia drożdży gorącym to zamieszaj wcześniej wiadrem żeby zrobić wir i wtedy dolej roztworu - wymiesza się szybko i równomiernie.

Edit :

możesz lać bardzo gorącą wodę.

Edited by Belzebub

W drugą stronę - piwko na gorący roztwór glukozy - też bez stresu?

Nie lałem co prawda do "wrzątku" ale też nie czekałem aż wystygnie do temperatury otoczenia. Piwka wyszły ok.

Ja też nie leje wrzątku chociaż zdarzyło się, że lałem roztwór krótko po przegotowaniu i nie działo się z piwem nic złego.

Czy ktoś mógłby mi bliżej określić te temperatury, czy mierzycie dokładnie i czym ryzykuje jeżeli roztwór będzie za ciepły?

Zwykle roztwór glukozy czy rezerwa ma objętość 0,5-1l na 20l piwa do rozlewu czyli raczej nie podniesie temperatury całości jakoś wysoko i nie powinien zaszkodzić piwu także chyba nie ma się czego bać.

Zwykle czekam jednak aż ostygnie do około 30-40°C (roztwór się chłodzi w misce z wodą a ja sterylizuję butelki), w każdym razie nie staram się aby miał temperaturę rozlewanego piwa.

Edycja:

Belzebub był szybszy :)

Ja akurat jestem z tych co wlewają piwo do rezerwy/glukozy i jeśli boisz się, ze na początku (powolnego) wlewania coś się stanie to chyba nie ma czego.

Edited by prusak

W drugą stronę - piwko na gorący roztwór glukozy - też bez stresu?

analogicznie :)

Nie ma się absolutnie czego obawiać. A wręcz jeszcze lepiej, bo chyba korzystniej będzie się mieszać.

Przede wszystkim rozpuszczaj w gorącej wodzie a nie zimnej czy letniej - zyskujesz dezynfekcje glukozy gratis :)