Skocz do zawartości

Piwo pszeniczne - posmak jabłka


ukko

Rekomendowane odpowiedzi

Uwarzyłem piwo pszeniczne, jakies 2 tygodnie temu zabutelkowałem z dodatkiem glukozy. Wyszło dość klarowne jak na weizena, dobrze nasycone z bogatą pianą niby więc wszystko ok...W smaku wyczuwam jednak pewien posmak jabłka. Infekcja to raczej być nie może, butelki bardzo dokładnie myłem i odkażałem, zapach piwa przyjemny więc raczej tam nic się nie mogło dostać.Być może podczas rozlewu piwo się trochę natleniło.Moje pytanie brzmi:czy można w ogóle nie dodawac cukru do refermentacji?Możnaby przerwać fermentacje np przy 5°Blg wiedząc że jeszcze troche zejdzie i wtedy butelkowac. Dodam że mam na myśli tylko weizeny, przy których nie stosuje fermentacji cichej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że nie wiesz dokładnie o ile jeszcze zejdzie, a zakładając, że 1°Blg to 1% cukru w roztworze to przy 20 litrach piwa mając je niedofermentowane o 1°Blg wytworzy Ci się aż 200g cukru. Poza tym fermentacja chyba niekoniecznie musi ponownie ruszyć jak się nie doda glukozy. To wszystko to jednak tylko moje przemyślenia na chłopski rozum, mogę być w błędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli był to posmak jabłka pieczonego/gotowanego to są to dzikie drożdże- polecam poczytać o spontanicznej fermentacji Hasintusa.

Piłem takiego weizena na panelu u Infama i było to bardzo przyjemne, w połączeniu z goździkowymi estrami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aromat zielonych jabłek = aldehyd octowy, niedofermentowanie

Aromat dojrzałych jabłek = kapronian etylu, jeden z pobocznych estrów

Raczej bliżej tego drugiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Zrobiłem Weizena z dekokcją jednowarową, torebka WB-06 na 21L, temperatura ok 18-19 st, fermentacja 8 dni bez ciechej. Przed rozlewem piwo smakowało nieźle, nie było goździków ale banany wydawało mi się że są. 150g glukozy do refermentacji, nagazowało się po tygodniu ale w smaku i zapachu czuć dojrzałe jabłka, jakby domieszka cydru. Piana też szybko znika.

Co mogło być przyczyną? Zła temperatura fermentacji, refermentacji (było cieplej niż na burzliwej), natlenienie przy rozlewie, zawartość OXI w butelkach?

 

Czy jest szansa na rozpad tego związku podczas dojrzewania?

 

Dodam że brzeczka była źle odfiltrowana ale się sklarowała w fermentorze po 12h...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doświadczyłem na panelu u Infama weizena który pachniał szarlotką, niezwykle ciekawe wrażenie które Hasintus skomentował krótko- dzikie drożdże :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.