Skocz do zawartości

Nauka Robienia Piwa - wydanie z 1811 roku


Jacki

Rekomendowane odpowiedzi

wydaje mi się że kolega winiarstwo(winiarz) http://chomikuj.pl/winiarstwo udostępniał to na chomikuj.pl ale każde źródło jest cenne. Swego czasu starałem się podobne zródła kolekcjonować na topicu http://www.piwo.org/forum/t2951-Na-slepo-i-z-zamknietymi-oczami-po-torze-przeszkod.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe podejście do niektórych spraw - zupełnie inne niż obecnie. Na razie jestem co prawda na etapie fermentacji (ale niektóre fragmenty omijam), ale etap zacierania/wysładzania i temperatur zaskakujący dzisiaj. Widać w tamtych czasach o działaniu enzymów w odpowiednich temperaturach nie wiedziano zbyt wiele, zresztą w tej książce jest dopiero zaczątek wiedzy o enzymach. Na wikipedii znalazłem (hasło enzym):

 

W XIX wieku, podczas studiów nad fermentacją cukrów do alkoholu przeprowadzaną przez drożdże,

Louis Pasteur doszedł do wniosku, że reakcja ta jest ściśle powiązana

z procesami życiowymi w drożdżach, którą nazwał "fermentem".

Podejrzewano, że może być ona aktywna tylko w żywych organizmach ("nie ma fermentacji bez życia").

Pasteur odnotował, że "fermentacja alkoholowa jest procesem

powiązanym z życiem i organizacją komórek drożdżowych, a nie ze śmiercią czy rozkładem komórek"

O fermencie mamy fragment w tej książce i to bardzo pasujący temu co zacytowałem.

 

Dobrze się to czyta w trakcie warzenia, wracam zatem do piwa i do lektury w przerwach...

Edytowane przez Jacki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniana opinia Pasteura, który cieszył się olbrzymim naukowym autorytetem (zasłużenie), niestety przyhamowała na jakieś 20 lat start i rozwój biochemii i enzymologii.

Dopiero Eduard Buchner (Nobel z chemii w 1907) wykazał, że fermentacja alkoholowa przebiega wobec płynu wyciśnietego z wcześniej mechanicznie zniszczonych (więc nieżywych) komórek drożdży piwowarskich. Jego doświadczenia definitywnie dobiły tzw. teorię witalistyczną.

 

Niemal wszyscy wielcy przyrodnicy XIX wieku zajmowali się fermentacją alkoholową :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniana opinia Pasteura, który cieszył się olbrzymim naukowym autorytetem (zasłużenie), niestety przyhamowała na jakieś 20 lat start i rozwój biochemii i enzymologii.

Dopiero Eduard Buchner (Nobel z chemii w 1907) wykazał, że fermentacja alkoholowa przebiega wobec płynu wyciśnietego z wcześniej mechanicznie zniszczonych (więc nieżywych) komórek drożdży piwowarskich. Jego doświadczenia definitywnie dobiły tzw. teorię witalistyczną.

Ooo :o, to ja byłem cały czas na etapie Pasteura. Też myślałem, że tylko żywe drożdże mogą fermentować brzeczkę. To w takim razie co fermentuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie nie miało na celu patentu wdrożeniowego, tylko ciekawość wynikająca z zaskoczenia podobnego jak u Kopyra, gdyż tkwiłem w XIX wiecznej nieświadomości :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
Bardzo ciekawa książka, ale czy ktoś wie jak przeliczyć jednostki użyte w książce na obecnie używane. Próbowałem wygooglać ale to co znalazłem na wiki to nie do końca jest to.

Słabo googlałeś. Napisz jakie jednostki to ci wygooglam. Bo nie pamiętam jakie tam były.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład z tabeli

Ilość słodu: jeden Kwarter, czyli (...) Garcy Koronno-Polskich 76. daje.

ilość piwa w miarach Koronno-Polskich: Garce 198-229; Kwarty 1-2; Kwartetki 1-2.

To jak ten słód przeliczyć na [kg] a ilość piwa na [l]; czy Garce Koronno-Polskie to jest to samo co Garniec? Ilość piwa w kwartach i kwartetkach wychodzi taka sama a przecież kwarta =4 kwartekti.

 

Ilość chmielu podawana jest w funtach i uncjach np. na jeden Kwarter słodu potrzeba chmielu świeżego 3 funty lub 8 uncji, ale pod tabelą jest przypis, że funt ma 16 uncji. To ile tego chmielu?

 

Dzięki za wszelką pomoc bo trochę mnie ta książka wciągnęła i chciałbym porównać do dzisiejszych proporcji i składów piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.