Skocz do zawartości

VI KPD, VIII WWP i II Festiwal Dobrego Piwa - dyskusje


coder

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 215
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Czy będą wyznaczone widełki dla °Blg piw, czy trzymać się wytycznych BJCP?

Czy też po prostu jak wyjdzie?

Proponuję aby trzymać się opisów BJCP. Generalnie gdyby ktoś maiła jakieś pytania to proszę o kontakt, mail, tel, depeszę, telefax ... :) lub pisanie na forum.

 

W temacie American IPA zwróciłbym uwagę wszystkim chętnym, którzy chcieliby wystawić ten styl, aby skoncentrowali się bardziej na osiągnięciu ciekawego aromatu chmielowego, niż masakrycznej goryczki. Goryczka oczywiście musi być znaczna ale ...

 

Pozdrawiam

Raf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy będą wyznaczone widełki dla °Blg piw' date=' czy trzymać się wytycznych BJCP?

Czy też po prostu jak wyjdzie?[/quote']

Proponuję aby trzymać się opisów BJCP. Generalnie gdyby ktoś maiła jakieś pytania to proszę o kontakt, mail, tel, depeszę, telefax ... :) lub pisanie na forum.

 

W temacie American IPA zwróciłbym uwagę wszystkim chętnym, którzy chcieliby wystawić ten styl, aby skoncentrowali się bardziej na osiągnięciu ciekawego aromatu chmielowego, niż masakrycznej goryczki. Goryczka oczywiście musi być znaczna ale ...

Bo inaczej jurorom zęby powypadają i nie będą mogli wyników ogłosić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by ustalić jakieś punkty karne za wyjście poza widełki' date=' wtedy by wszystko było jasne.[/quote']

Tylko jak chcesz sprawdzić jakie było prawdziwe Blg?

Nie no, są wzory na mieszanie roztworów ... kolejne wyzwanie :) :)

Wystarczy ciut odlać i ciut dolać, a ciuty podstawić do wzoru i już.

 

Raf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak chcesz sprawdzić jakie było prawdziwe Blg?

Wystarczy wprowadzić taką rubrykę w formularzu zgłoszeniowym.

 

To nie liga piłkarska' date=' my nie oszukujemy.[/quote']

Wielu "oszukuje" nieświadomie, przez sypanie cukru do butelek lub dodawanie w roztworze znacząco gęstszym niż ekstrakt początkowy piwa. M.in. dlatego byłem w finale Profesjonaliów.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak chcesz sprawdzić jakie było prawdziwe Blg?

Wystarczy wprowadzić taką rubrykę w formularzu zgłoszeniowym.

 

To nie liga piłkarska' date=' my nie oszukujemy.[/quote']

Wielu "oszukuje" nieświadomie, przez sypanie cukru do butelek lub dodawanie w roztworze znacząco gęstszym niż ekstrakt początkowy piwa. M.in. dlatego byłem w finale Profesjonaliów.

Nic z tego nie zrozumiałem.

Chodzi CI o sypanie cukru do butelek przy rozlewie?

Czego dodawanie do tego roztworu znacząco ....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie American IPA zwróciłbym uwagę wszystkim chętnym, którzy chcieliby wystawić ten styl, aby skoncentrowali się bardziej na osiągnięciu ciekawego aromatu chmielowego, niż masakrycznej goryczki. Goryczka oczywiście musi być znaczna ale ...

 

Pozdrawiam

Raf.

Łeeee, a ja tak kocham masakryczną goryczkę:)

 

No dobra, ja i tak nie biorę udziału. Chyba, że mi super IPA wyjdzie, to może się złamię... albo chociaż podrzucę jurorom do oceny po za konkurencją :)

 

Co do widełek proponuję się nadmiernie nie stresować. Choć, oczywiście, nie będzie dobrze wyglądało, jak ktoś opisujący swoje piwa tutaj, czy na browar.biz w swoim temacie poda inny balling, niż na formularzu :) Uwzględnianie blg podbite przez cukier do refermentacji to już duż aprzesada - mam nadzieję, że Rafał się ze mną zgodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem dalej co Kopyr miał na myśli, bo ile ten cukier niby podnosi (rezerwa też)?

No i przy tych naszych pomiarach różnymi urządzeniami mamy błąd pomiaru. Nie dajmy się zwariować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy wprowadzić taką rubrykę w formularzu zgłoszeniowym.

 

To nie liga piłkarska' date=' my nie oszukujemy.[/quote']

Wielu "oszukuje" nieświadomie, przez sypanie cukru do butelek lub dodawanie w roztworze znacząco gęstszym niż ekstrakt początkowy piwa. M.in. dlatego byłem w finale Profesjonaliów.

Nic z tego nie zrozumiałem.

Chodzi CI o sypanie cukru do butelek przy rozlewie?

Czego dodawanie do tego roztworu znacząco ....?

Jeżeli widełki masz 14-18°Blg, uwarzysz piwo 18°Blg, a następnie dodasz cukier bezpośrednio do butelek, lub rozpuszczony np. w 100ml wody, to nie ma bata, żebyś nie przekroczył widełeki może to być nawet ponad 1°Blg. Na Pofesjonaliach była taka konkurencja, że trzeba było podać ile Twoje piwo ma ekstraktu i alkoholu. Wielu piwowarów było zdziwionych, że ekstrakt się nie zgadzał.

 

Oczywiście osobną kwestią jest czy coś takiego powinno dyskwalifikować. Moim zdaniem raczej nie. Chociaż jak warzyłem w zeszłą sob. IPA, to specjalnie celowałem w 18°Blg, choć kusiło mnie IIPA z 20°Blg.

 

EDIT: właśnie, że rezerwa nie podnosi, bo dodajesz brzeczki o takim samym ekstrakcie, jaki miało piwo bazowe. Tak samo jeśli np. 120g cukru rozpuścisz w 1 litrze wody.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT: właśnie, że rezerwa nie podnosi, bo dodajesz brzeczki o takim samym ekstrakcie, jaki miało piwo bazowe. Tak samo jeśli np. 120g cukru rozpuścisz w 1 litrze wody.

Z pierwszych profesjonaliach pozostała mi metryczka, gdzie wartości były zbliżone. W zeszłorocznych już były większe widełki. Ale znów się czegoś dowiedziałem. :)

Wynika z tego że nasze urządzenia pomiarowe są słabe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello,

 

Ja przytoczę powiedzenie: "browar to nie apteka".

Jeżeli ktoś celuje w górną granicę Blg i dosypie cukru do refermentacji (bo musi :)) to nic się nie stanie.

Ważne by z tej IPY nie zrobić wersji Imperial IPA.

 

Poza tym już dawno wsadziłem pomiędzy bajki porady że na 20 litrów zielonego piwa trzeba dodać 200 g cukru/glukozy. IPA jest Ale'm i powinna byc nasycona relatywnie nisko. Podwyższony ekstrakt początkowy (czytaj: podwyższona zawartość alk.) oraz dość intensywna goryczka z dużym nasyceniem znacząco obniżają pijalność piwa. Myślę, że na 20 litrów wystarczy dodać 120 g glukozy/sacharozy lub nawet 100g jeżeli czujemy, że piwo nie odfermentowało "optymalnie".

 

Jeżeli rozchodzi się o goryczę to o ile pamiętam widełki IBU dla AIPA są od 40 - 70, a dolna granica 40 IBU to mniej więcej poziom czeskiego pilznera. Goryczka na poziomie 50 IBU uchodzi za b. intensywną, a tu jeszcze nie koniec skali :). Rzecz w tym, aby była intensywna ale krótka, nie zbyt pieprzowa/ostra. Pomogłoby głębokie odfermentowanie (wytrawne zacieranie) i niski poziom cukrów resztkowych, dekstryn (niska pełnia).

 

Jeżeli chodzi o chmielenie na zimno to tu też trzeba wyważyć i dawkę i rodzaj chmielu. Jeżeli zastosujemy zbyt dużo chmielu, to piwo może być zbyt cierpkie/ściągające, co niewątpliwie podkreśli ew. zbyt wysoki poziom alkoholu (to przy tych piwach z wyższym Blg). Jest pewna sztuczka, ale wymaga kolby, chłodnicy do pozyskania olejków eterycznych :)

 

Dlatego jest to tak trudne piwo :) zrobić bajecznie pachnące, ale nie zbyt cierpkie i bez aromatu zielska/trawy. Kiedyś dałem mojemu synowi (6 l.) do spróbowania IPA. Zawsze moczy usta a ja wymuszam na nim żeby powiedział jak smakuje :) No więc powiedział, że piwo cyt.: "czuć tym kwiatkiem ..." co powiedział wskazując na jakąś roślinę doniczkową :)

 

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przytoczę powiedzenie: "browar to nie apteka".

Jeżeli ktoś celuje w górną granicę Blg i dosypie cukru do refermentacji (bo musi :)) to nic się nie stanie.

OK, powiedzmy, że odnośnie WWP sprawa jest jasna.

 

Ale warto by pomysleć o jakimś rozwiązaniu systemowym, czasem mam gotowe dobre piwo, ale o 1 BLG powyżej widełek i nie wiem co z nim zrobić. Czy zostanie zdyskwalifikowane? Czy tylko dostanie karne punkty?

Albo co najgorsze - zajmie dobre miejsce i zaczną się przykre dyskusje, czy to było oszustwo, czy nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na jakimś konkursie ktoś badał kiedykolwiek ekstrakt poczatkowy i zamierza badać? I czy ktos jest w stanie wyczuć na języku ekstrakt wyższy o 0,5-1Blg aby się zaniepokoić i poddać badaniu?

Edytowane przez jacer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale warto by pomysleć o jakimś rozwiązaniu systemowym, czasem mam gotowe dobre piwo, ale o 1 BLG powyżej widełek i nie wiem co z nim zrobić. Czy zostanie zdyskwalifikowane? Czy tylko dostanie karne punkty?

Albo co najgorsze - zajmie dobre miejsce i zaczną się przykre dyskusje, czy to było oszustwo, czy nie...

Dlatego trzeba to rozstrzygnąć we własnym sumieniu. :)

 

Zresztą kto powiedział, że mocniejsze piwo zawsze wygra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na profesjonialch nam piwa badali i powiem szczerze że mój wynik baaardzo mnie zaskoczył.

 

Prawda jest taka że jak ekstrakt będzie bardzo przekroczony to sędzia to wyczuje i uzna za piwo niezgodne ze stylem i wysokiego miejsca nie powinno zająć, nawet jakby było bardzo dobre.

 

Myślę że na razie nie ma takiej potrzeby, aby badać piwa konkursowe. Można by mierzyć gęstość areometrem i refraktometrem i wyliczać na tej podstawie ekstrakt początkowy i alkohol, ale błąd takiej metody byłby pewnie w okolicach tego 1 blg. Do dokładnych pomiarów trzeba by albo aparat do destylacji albo droższy sprzęt co na razie jest nierealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładność naszych pomiarów pozostawia wiele do życzenia. W końcu to jest amatorstwo i nikt nie będzie zlecał pomiarów do profesjonalnych firm. Mój doppelbock miał 20°Blg . Był w górnej granicy, ale po badaniach w laboratorium w Żywcu i Cieszynie okazało się, że ma 20,4°Blg i co powinien być zdyskwalifikowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.