Skocz do zawartości

Obróbka grafiki (etykiety?)


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Na czym pracujecie i co polecacie w tej kwestii ?

Ja osobiście jakiś czas temu odkryłem Paint.net http://www.getpaint.net/ i polecam jako dobre darmowe bitmapowe narzędzie graficzne

 

Przy okazji darmowe templatki do etykiet do pobrania tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jaa... to robię etykiety :-) z uwagi na wrodzone, dziedziczne, przewlekłe lenistwo zrobiłem doktorat z minimalizowania pracy nad etykietami. Używam softu firmy AVERY co się nazywa Design PRO. Do tego etykiet łatwousuwalnych Avery L 4745 REV.

Oprogramowanie dla "każdego" robię sobie etykietę w obojętnie czym ( ostatnio w MS wordzie ) i drukuję za pomocą PDF Cretora do pliku JPG. Potem tego JPGa wstawiam jako tło do Design Pro i dodaję numer seryjny.( numeruję butelki bo w trakcie jednej warki robię zwykle kilka eksperymentów składnikowo- smakowych ). Potem to drukuję i gotowe.

Etykiety łatwousuwalne to wynalazek XXI wieku nakleja się jak zwykłą naklejkę więc bez smarowania, wycinania itd a usuwa na sucho, jak zwykłą naklejkę bez namaczania szorowania i pozostałości kleju. Jedyna wada to problem z usunięciem namokniętych etykiet wtedy papier się drze a klej, który standardowo odchodzi z papierem bezproblemowo pozostaje na butelce i jeszcze nie wiem czym można go usunąć :)

poniżej przykład tła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpuszczalnik nitro cienutko na ścierce i schodzi bez problemów. A ja robię etykiety na nalewki i wino. Wklejam jakieś foto dodaję opis i gotowe. Drukuję na papierze samoprzylepnym i po namoczeniu schodzi bez problemów. Piwo u mnie zbyt szybko schodzi i nie ma sensu robić etykiety.Czasami na jakieś ekstra okazje jednorazowe JK

Edytowane przez wena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero benzyna lakowa :) dała radę. Płyn do naczyń szczota i ciepła woda ledwo rozmazywały a butla dalej się lepiła. Nitro może ciut lepiej choć on chyba też kleju nie rozpuszczał tylko ułatwiał rozmazywanie. Po benzynie buteleczka czyściutka idealnie, a tak naprawdę trzeba było po prostu poczekać aż namoczona naklejka wyschnie i mamy punkt wyjścia czyli łatwo i bez śladów na sucho. :) Dodać trzeba koniecznie, że etykiety których używam mają w nazwie "łatwousuwalne" i raczej stosuje się w nich inny klej niż w tych zwykłych, w ich przypadku faktycznie nitro usuwało wszystko bezproblemowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 3 miesiące temu...

1 .Gimp do przygotowania bitmapek.

2. Same etykiety w Inkscape.

3. Potem eksport do bmp i wydruk za pomocą Avery DesignPro, można znaleźć darmowe wersje.

 

Polecam przejrzeć sobie kilka tutoriali wideo o Inkscapie. Dużo ściągania, ale można przekonać się, jak potężne to może być narzędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 7 miesięcy temu...

Pozwolę sobie odkopać temat, żeby zadać pytanie trochę z innej beczki. Na jakim papierze drukujecie etykiety? Zwykły? Jakiś fotograficzny? Wie ktoś może na jakim papierze są robione etykiety przemysłowych browarów? Wszystkie mają w zasadzie identyczny, ale nie mam pojęcia jaki to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja swojego czasu drukowałem czasem etykiety na samoprzylepnym.

Usunąć później to cholerstwo to tylko chyba papierem ściernym.

Można dostać taki Papier (bez dodatków plastiku) i co ważne z klejem wodnym.

Schodzą bez wody w całości, lub po polaniu woda w krócej niż 3 sekundy jako papka ;-) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie odkopać temat, żeby zadać pytanie trochę z innej beczki. Na jakim papierze drukujecie etykiety? Zwykły? Jakiś fotograficzny?

Ja drukuję na zwykłym i przyklejam klejem w sztyfcie. Jeśli masz zamiar drukować etykiety na drukarce atramentowej to nie ma sensu bawić się w lepsze papiery bo jak potrzymasz piwo w wilgotnej piwnicy przez miesiąc dwa to i tak nadruk się lekko rozmywa, z czasem coraz bardziej czyli za jakiś czas zostałby Ci papier foto z kiepskim nadrukiem. Z laserowym wydrukiem powinno być lepiej ale chyba też zwykły papier wystarczy.

Zalety klejenia klejem w sztyfcie są takie, że etykiety łatwo się przyklejają a przy płukaniu pustych butelek nie ma problemu z odklejaniem etykiety, no i klej którym przykleisz kilka setek etykiet kosztuje 2-4 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja swojego czasu drukowałem czasem etykiety na samoprzylepnym.

Usunąć później to cholerstwo to tylko chyba papierem ściernym.

Czasami używam papieru samoprzylepnego i powiem, że łatwo schodzi z butelki jeśli się ją zamoczy w wodzie. Nie trzeba długo czekać na efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze to kwestia papieru, ja w każdym razie miałem taki, że po namoczeniu odszedł papier a klej pozostał na butelce. Jakiś taki mocno gumowy był.

Po potraktowaniu jednej butelki z taki właśnie klejem temperaturą z piekarnika nie miałem realnych szans na jej oczyszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem. Nie dosmarujesz gdzieś w rogu - będzie etykieta się odklejać, przyciśniesz za mocno - klej wychodzi spod etykiety, ręce się kleją, butelka się klei etc. Łatwiej jest zdjąć osłonkę z papieru i przykleić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.