Skocz do zawartości

Płynne drożdże


baha

Rekomendowane odpowiedzi

W Activatorze jest z tego co pamiętam dwa razy więcej komórek drożdży niż w Propagatorze, porównywalnie z White Labs. Znajomemu kiedyś jakoś kiepsko ruszał starter i po wyeliminowaniu innych rzeczy doszliśmy do wniosku, że mogłoby być to spowodowane transportem drożdży (były wtedy duże upały). Do tego trzeba dorzucić wiek saszetki i dlatego mamy czasem takie problemy. A jak pisał kiedyś coder, puchnięcie saszetki to fetysz dla piwowarów. Można również po prostu dodać zawartość saszetki do startera, bez rozbijania wewnętrznej torebki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

W Activatorze jest z tego co pamiętam dwa razy więcej komórek drożdży niż w Propagatorze, porównywalnie z White Labs.

W aktywatorze jest 4 razy więcej (100mln) komórek niż w propagatorze (25mln), a to i tak jest mniej niż w fiolce WLP (150mln). Zarówno aktywator jak i fiolka WLP teoretycznie powinna wystarczyć na 20l niezbyt mocnej brzeczki, ale te powyższe ilości są zapewne w czasie pakowania, potem ilość żywych komórek się zmniejsza.

Tak więc dla pewności zawsze lepiej zrobić starter. Sam się niedawno wahałem czy robić czy nie. :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbiłam tą kapsułę w środku czy plastikową paczkę, jak zwał tak zwał i słychać teraz syczenie, to chyba znaczy, że się udało? (resztki tego czegoś mam potem usunąć?)

Ugotowałam 2 litry Świeżej brzeczkiw garnku? czy mogę w nim zrobić starter czy lepiej przelać do małego dymiona ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin minęło a paczka ani drgnęła :ble:

Przecież to może trwać parę dni! Z grubsza i na oko - tyle dni' date=' ile miesięcy minęło od daty produkcji.[/quote']

No właśnie o tym czytałam, ale w instrukcji i każdym filmiku instruktażowym mówią o około 3-5 godzin. Ale jak przyłożę do ucha to słychać, że coś się dzieje. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę zostawić te drożdże bez nadzoru na noc? Jak sie nagle obudzą?

Ja bym czuwał' date=' bo mogą zagryź :ble::)[/quote']

to nastawię sobie budzik co pół godziny albo wstawię elektroniczną nianię obok saszetki :)

Dobry towar. W takich momentach żałuję, że już nie palę siuwaksu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo wstawię elektroniczną nianię obok saszetki ;)

Myślisz' date=' że po obudzeniu będą płakać?[/quote']

Na szczęście o 3 w nocy usłyszałam ich kwilenie. Były pięknie napuchnięte i wlałam je do startera. Kamień spadł mi z serca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

A co w przypadku drożdży lagerowych?? W jakiej temperaturze trzymać je po aktywacji?.

Aktywacja > Starter to temp. pokojowa, a w moment zadania drożdży to temp. brzeczki.

edit

Jeśli czas się wydłuży między aktywowaniem a zadaniem do startera, czy też od razu brzeczki możesz przechowywać w lodówce.

Nie polecam zadawać aktywowane drożdże bezpośrednio do brzeczki z pominięciem startera.

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź :-) . Zastanawiam się, czy aktywować je już dzisiaj, skoro zamierzam warzyc w sobotę..

Edytowane przez korek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.