Jump to content
baha

Płynne drożdże

Recommended Posts

Witam :D

Pierwszy raz rzuciłam się na płynne drożdże (WYEAST 1084 IRISH ALE)

Instrukcja po angielsku, no niby nie jest u mnie źle z tym językiem i niby wszystko rozumiem ale.... nie rozumiem :)

To Activate, locate and move inner package to a corner. Place this area in palm of one hand and firmly smack package with the other hand to break inner nutrient packet. Confirm inner packett is broken.

To znaczy ze w srodku jest jeszcze jedna paczuszka? i jak ja mam ją zbrołkać nie otwierając zewnętrznej paczki?

Z czego mogę zrobić starter?

Help me!!!

Masz w środku kapsułkę , którą musisz stłuc żeby aktywować drożdże . A starter najlepiej z ekstraktu , albo jakieś rezerwy jak masz.

w środku jest mała plastykowa fiolka z pożywką. Żeby aktywować drożdże musisz przesunąć tę ampułkę w środku w róg i mocno uderzyć otwartą dłonią - wtedy drożdże dostaną pożywki i zaczną się namnażać co zaowocuje pęcznieniem torebki. Jak już zrobi się z niej balonik to dodaj do startera.

Filmowa instrukcja aktywowania wyeastów. Propagatory używasz tak samo jak activatory, tylko dodatkowo robisz starter przed dodaniem do brzeczki. No i puchną trochę dłużej, zwykle kilka dni a nie kilka godzin :D

Edit: Raz olałem robienie startera. Drożdże wystartowały, piwo wyszło OK, ale na start fermentacji czekałem ponad 2 dni - stres straszny.

Edited by TomX

Dzięki za linki, szczególnie filmik rozjaśnił mi światełko nad głową. Czyli najpierw robie starter i czekam jeden dzień a dopiero później warzę?

to zależy od drożdży i objętości startera, zwykle to jest 24-36 godzin. Możesz potem włożyć starter do lodówki żeby drożdże opadły i zdekantować płyn znad drożdży żeby nie rozcieńczać piwa.

Możesz potem włożyć starter do lodówki żeby drożdże opadły i zdekantować płyn znad drożdży żeby nie rozcieńczać piwa.

cenna wskazówka

jeszcze ostatnie pytanie aby uzyskać około 20 Blg muszę dodać glukozy czy jestem w stanie zrobić to samym słodem?

Jaki czas to trwa to bardzo różnie bywa. Najlepiej rozwalić i czekać aż saszetka napuchnie (czasem trwa to tydzień), później zrobić starter i już można myśleć o warzeniu. Na pewno nie polecam zakupu wersji XL, kiedy aktywujemy drożdże i zaczynamy warzyć a po 3,5h nic się nie dzieje, tylko po paru dniach.

A do czego ci 20Blg?

dla miecia :D

Chciałabym poprostu bo zazwyczaj wychodzi mi gdzieś 13 -14 są jakieś tipy jak wycisnąć więcej?

Jaki czas to trwa to bardzo różnie bywa. Najlepiej rozwalić i czekać aż saszetka napuchnie (czasem trwa to tydzień), później zrobić starter i już można myśleć o warzeniu. Na pewno nie polecam zakupu wersji XL, kiedy aktywujemy drożdże i zaczynamy warzyć a po 3,5h nic się nie dzieje, tylko po paru dniach.

Chyba następnym razem wrócę do suchych.

A do czego ci 20Blg?

dla miecia :D

Chciałabym poprostu bo zazwyczaj wychodzi mi gdzieś 13 -14 są jakieś tipy jak wycisnąć więcej?

Tip 1: więcej słodu

Tip 2: ekstrakt

Tip 3: cukier

Wyżej nerek nie podskoczysz, z 5kg słodu nie ukręcisz 20°Blg.

dlaczego piszecie,ampułka,kapsułka ?,przecież tam jest worek plastikowy,który w dotyku niczym tych kapsułek nie przypomniana.

tak mi sie też zdawało w dotyku. A propos jeszcze Blg jeżeli to takie trudne otrzymać prawie 20 to dlaczego w zapowiedziach konkursu w Żywcu jest

1. Rosyjski Imperialny Stout (>20 °Blg)

Edited by baha

Duża ilość słodu jest kłopotliwa w zacieraniu.

Spójrz sobie w zapiski piwowarów, parę osób ostatnio robiło RIS-y, zobaczysz ile tego trzeba wspypać do gara. Na wiki są receptury na portera bałtyckiego o podobnej gęstości - wychodzi, że trzeba nawet 10kg słodu (!) na 20 litrów 22°Blg.

A propos jeszcze Blg jeżeli to takie trudne otrzymać prawie 20 to dlaczego w zapowiedziach konkursu w Żywcu jest

1. Rosyjski Imperialny Stout (>20 °Blg)

Nie chciałbym być niegrzeczny, ale poczytaj podstawowe informacje dotyczące zacierania oraz rodzajów piw i dopiero potem bierz się za warzenie :D

Np. tu:

http://www.wiki.piwo.org/

i tu:

http://www.piwo.org/forum/t601-Moje-przemyslenia-.html

Dzięki za informacje , bardzo pomogły.

Nie chciałbym być niegrzeczny, ale poczytaj podstawowe informacje dotyczące zacierania oraz rodzajów piw i dopiero potem bierz się za warzenie :D

Właśnie od tego zaczęłam i gdybym znalazła odpowiedzi na moje pytania to bym ich nie zadawała :)

Filmowa instrukcja aktywowania wyeastów. Propagatory używasz tak samo jak activatory, tylko dodatkowo robisz starter przed dodaniem do brzeczki. No i puchną trochę dłużej, zwykle kilka dni a nie kilka godzin :beer:

Edit: Raz olałem robienie startera. Drożdże wystartowały, piwo wyszło OK, ale na start fermentacji czekałem ponad 2 dni - stres straszny.

Oglądając film z podanego linka zastanawiam się czy podany czas na spuchnięcie saszetki to marketing, czy ja miałem pecha trafiając na ferelne drrożdże. Lącznie użyłem 3 razy saszetki Activator z opłakanym skutkiem, czas puchnięcia saszetki, czy szybkość startu fermentacji niewiele odbiega od saszetki Propagator. Więcej Activatora nie kupię, nie ma sensu przepłacać skoro i tak muszę robić starter.

Duże znaczenie ma moim zdaniem wiek saszetki. W USA zapewne da się kupić drożdże mające mniej niż miesiąc od daty produkcji, nie wiem, czy u nas to jest możliwe; jakie są kanały dystrybucji.