Skocz do zawartości

Dolanie wody "w zimnym" procesie


Żeglarz

Rekomendowane odpowiedzi

Mam tiny weeny problem. Mały gar zacierny (25 l), przyzwoity fermentor (35 l) i ambicje większe niż za czasów kiedy kupowałem garnek.

Zmiana garnka odpada.

Na raz mogę przygotować tylko 21 L brzeczki.

 

Otóż chce do fermentora najpierw nalać 10 L ochłodzonej wody (czeka ona sobie tam spokojnie) i później standardowo dolać do tego ochłodzoną brzeczkę.

 

Standardowo przygotowuję warki na 12-14 blg ale przecież mogę zatrzeć na 17-20 blg i później rozcieńczyć.

 

Pytanie:

Jak świeża woda wpływa na brzeczkę - poza rozcieńczeniem ?

 

Już wiem i normalnie prosiłbym o usunięci posta ale...

 

Nigdzie na forum nie ma wzmianki o podstawach naukowych takich rozwiązań i tak na prawdę nie wiem czy z brzeczką zimną nie dzieje się coś nie tegens

Edytowane przez Żeglarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim piwie wszystko juz jest wliczone w recepturę: chmiel i smak też.

 

Co do piany: w czasie gotowania w 20L może być tylko pewna ilość białek rozpuszczalnych, niezależnie od mocy piwa. Więc jak to potem rozcieńczysz do 30L, to masz w takim piwie o 1/3 białek mniej.

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz compendre. Także wszelkie opracowania traktujące o tym że warkę na zimno można bez problemu rozcieńczyć wodą mają na myśli małe ilości np 1-2 L. O tym należy wspominać, bo ktoś może dosłownie wziąć to pod uwagę i próbować kombinować tak jak to ja miałem w zamyśle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co powiesz na chmielenie w 2 garnkach? powinieneś mieć jeszcze garnek 5 litrowy, wtedy miałbyś koło 25 litrów brzeczki w fermentorze.

 

ja swojego czasu tka robiłem i potrafiłem w 29 litrowym garnku przygotować 26 litrów brzeczki. Gotowałem osobno i gdy się chłodziło dolewałem z drugiego garnka pod sam rant.

Edytowane przez Wiktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozwiązanie kompromisowe:

Zacieram na około 12-14 Blg w jednym garze i surowców na 29 L końcowego efektu.

 

Wysładzam i uzyskuje około 29 L

24 L wlewam do garnka 25

5 L - do gara 5 L

 

Powiem że jest to rozwiązanie całkiem dobre. Trzeba tylko spiąć procesy chłodzenia ze sobą.

 

29 L w fermentorze to już lepiej niż 21 bo z tych 21 i tak odchodzi część na syf po fermentacji.

 

Ale idzie więcej gazu.

 

ps sprzedam gar 25 L emaliowany ze szklaną przykrywką :)

Edytowane przez Żeglarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ekstraktu tak można, wystarczy dodać więcej chmielu. Przy odpowiedniej nadwyżce chmielu nikt by pewnie nie odróżnił tego piwa, od wykonanego wg zaleceń. Ze słodów to zupełnie inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo nie da się zrobić określonej ilości piwa (ze słodu) mając o połowę mniejszy pojedynczy garnek. Ekstrakt można wlać np do garnka 10 litrowego, nachmielić większą ilością chmielu (jeśli był niechmielony) i rozcieńczyć w fermentorze wodą do np 20 litrów. Natomiast zacieranie 4 czy 5 kg słodu w 10 litrowym garnku jest nierealne. Chyba że zrobi się to na 2 (albo nawet na 3) razy

Edytowane przez pedro22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.