Skocz do zawartości

Mętna, słabo fermentowalna brzeczka - sknociłem zacieranie? Poradźcie!


Zbyszek T

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z piwem malinowym.

 

Po 3 tyg odfermentowało tylko do 4 blg, fermentacja zakończona, drożdże S-04, z nimi wszystko ok. Piwo jest bardzo mętne. W smaku ok, nie ma śladów żadnego zakażenia. Na 99.99% nie jest to problem z drożdżami.

 

Chciałem zrobić piwo treściwe mimo dużego wkładu cukrów fermentowalnych z malin i chyba przesadziłem. Starałem się zacierać w temp. ponad 70°C i chyba coś sknociłem. Nie robiłem próby jodowej. Podejrzewam, że albo skrobia została nieprzerobiona albo inne jakieś białka/cukry niefermentowalne w znacznych ilościach dostały się do brzeczki. Albo też przegrzałem zacier i go spasteryzowałem, bo na początku miałem problemy z utrzymaniem właściwej temperatury.

 

Spotkaliście się z czymś podobnym - co robić? Piwa mam 40 litrów (blg pocz. 12).... Puki co dodałem żelatyny, może pomoże....

 

Skład był taki:

 

Pilzneński 1 kg

Monachijski 25 EBC 2 kg

Amber 0.5 kg

Cara 50 EBC 0.75 kg

Aroma 100 EBC 0.25 kg

Crystal 150 EBC 0.5 kg

 

Syrop malinowy Herbapol 5 x 420 ml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz sporo słodów mało fermentujących i przy tym zacieraniu i tych drożdżach blg dla mnie nie jest za wysoki. Poczekaj 3-4 dni na skutki klarownia, potem daj trochę drożdży i butelkuj.

 

chociaż jak patrzę to większość ekstraktu jest zbudowane na soku. Możesz dla pewności zrobić szybki test fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak mam zrobić test fermentacji na przefermentowanym piwie?

odbierz trochę brzeczki dodaj drożdży piekarnianych i do ciepłego. Jak zejdzie niżej to znaczy że może jeszcze odfermentować. Jak dałeś żelatynę poczekaj jeszcze ze 3 dni i zobacz co wyjdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.