Jump to content
Sign in to follow this  
pepek84

Uszkodzony filtrator z oplotu a niska wydajność

Recommended Posts

W czwartek zacierałem FES wg. receptury Dori ( http://www.wiki.piwo.org/index.php/Foreign_Extra_Stout,_Dorota_Chrapek_(dori) ). Po wysładzaniu okazało się ,że brzeczka przednia ma niecałe 15 BLG , a wynik końcowy po bardzo mocnym odparowaniu ( ponad 8 litrów , co było celowe , podniesienie ekstraktu i dodaniu 0,3 kg cukry karmelizowanego ) skończyłem z 20 litrami o 15 BLG a wg. receptury miało być 17 BLG . Po wysładzaniu kiedy usunąłem młóto, okazało się , że filtrator zakręcił się kilkukrotnie wokół własnej osi jakieś 3 cm od ściany fermentatora. Więc nie było przepływu kompletnie , a filtrował jedynie ten krótki kawałek . Czy to może być powodem tak kiepskiej wydajności ? Oczywiście po odkręceniu filtratora okazało się ,że jest tak mocno w tym miejscu zgnieciony , że muszę kupić nowy. I teraz kolejne pytanko. Wydaje mi się , że gdzieś na forum był patent z miedzianym drutem wkładanym w filtrator z oplotu , pomożecie ? :)

 

Pozdrawiam !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam

 

Dokładnie dziś miałem ten sam problem. Myślę podczas zacierania , gdy się często miesza zacier nie warto zakładać filtratora - gdyż łatwo go uszkodzić. Lepiej wkręcić go do fermentatora i po zatarciu przelać zawartość kadzi zaciernej do plastikowego fermentatora. Dodatkowo można by tą gumę z oplotu nie odcinać tuż przy nakrętce , a np. 10cm dalej. Wtedy "ukręcenie" filtratora byłoby mniej prawdopodobne wydaje mi się. Pozostaje jeszcze kwestia drutu miedzianego który umożliwi ułożenie oplotu w właściwym miejscu i zapobiegnie jego skręceniu. też jakieś wyjście które chyba wypróbuję, ze względu na uszkodzony oplot. z filtracją pszenicznego przeżyłem dziś gehennę.. ale już niechce mi się nawet o tym pisać.

 

pozdrawiam

Arek

Share this post


Link to post
Share on other sites

O właśnie o to mi chodziło ! Zapomniałem że na wiki było o tym. A filtruje w osobnym pojemniku , tylko że filtruję na 3 razy , mieszając po każdym dolaniu wody.

 

Tylko teraz kwestia niskiej wydajności. Czy było to spowodowane właśnie problem z filtratorem , czy ewentualnie gdzieś po drodze coś mogło pójść nie tak. Próba jodowa była negatywna jeszcze zanim podgrzałem do 72C.

Share this post


Link to post
Share on other sites
... Myślę podczas zacierania , gdy się często miesza zacier nie warto zakładać filtratora - gdyż łatwo go uszkodzić. Lepiej wkręcić go do fermentatora i po zatarciu przelać zawartość kadzi zaciernej do plastikowego fermentatora. Dodatkowo można by tą gumę z oplotu nie odcinać tuż przy nakrętce , a np. 10cm dalej. Wtedy "ukręcenie" filtratora byłoby mniej prawdopodobne wydaje mi się. Pozostaje jeszcze kwestia drutu miedzianego który umożliwi ułożenie oplotu w właściwym miejscu i zapobiegnie jego skręceniu. ...

Problemy z zagniataniem, skręcaniem oplotu eliminuje naciągnięcie go na rurkę -

http://www.piwo.org/forum/p29958-10-11-2009-20-05-54.html#p29958

Odpada też 'zabawa' przy przelewaniu zacieru do oddzielnego filtrtatora.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ale jak już ma się tak ładnie ponacinaną rurkę to po co oplot?

Ładnie może :cool: , ale zbyt topornie - szerokość nacięć, które dodatkowo przy wyginaniu rurki zmieniają kształt/wymiar.

Edited by rubezahl

Share this post


Link to post
Share on other sites
ale jak już ma się tak ładnie ponacinaną rurkę to po co oplot?

Ładnie może :cool: ' date=' ale zbyt topornie - szerokość nacięć, które dodatkowo przy wyginaniu rurki zmieniają kształt/wymiar.[/quote']

to trzeba ładnie wygiąć, potem naciąć i się przyłożyć. Ja nacinałem zwykłą tarczą cienką szlifierką kątową a potem poprawiłem pilnikiem i mi działa bardzo sprawnie. Na razie mnie nie zawiódł ani raz i teraz rzucę mu niedługo wyzwanie w postaci żytniego i to będzie ostateczny test sprawności.

Share this post


Link to post
Share on other sites
to trzeba ładnie wygiąć, potem naciąć i się przyłożyć. ...

Każdemu wg potrzeb.

Oplot za kilka zł załatwia sprawę szybko i skutecznie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.