Skocz do zawartości

Kalkulator dozowania glukozy


pedro22

Rekomendowane odpowiedzi

A to prawda, że blg syropu cukrowego powinno być zbliżone do blg początkowego piwa?

prawda pod wieloma względami.

1. nie zmieniasz za wiele parametrów piwa,

2. łatwiej się miesza z piwem.

 

Puryści piwni robią nawet dokładnie takie samo stężenie, ale ekstraktu słodowego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

A to prawda, że blg syropu cukrowego powinno być zbliżone do blg początkowego piwa?

Nie musi. Ja zawsze rozpuszczam w 0,5 l wody i jest dobrze. Musisz tylko wziąć pod uwagę, że ci trochę % wzrosną po refermentacji, ale to chyba nie jest jakiś problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko 12 blg, jakieś 180g cukru, to daje około 1, 5 litra syropu. Na 20 litrową warkę, to nie jest znowu takie nic. Na chłopski rozum, jednak będzie rozwodnienie, bo na cukrze drożdze nie wyprodukują jednak cudó smakowych, a procenty.

 

Oczywiscie powyższe odnosi się do zasady blg syropu=blg piwa.

Edytowane przez anu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten mój kalkulator jest dedykowany dodatkowi do refermentacji tzw. rezerwy. Jeżeli z obliczeń wynika, że brakuje kilkudziesięciu ml rezerwy to można ja zastąpić cukrem. I wtedy jest sens w rozpuszczanie go w takie ilości wody by nie zmienić ekstraktu nastawnego całości. Do zwykłej refermentacji sacharozą, glukozą czy nawet ekstraktem słodowym można używać innych kalkulatorów z sieci, czy też programów wspomagających warzenie (ProMash, BeerSmith itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawda pod wieloma względami.

1. nie zmieniasz za wiele parametrów piwa,

Ale piwo się rozwadnia, więc chyba trzeba do tego też podejść z głową. Ja staram się nie przekraczać 700 ml (taka ilość z głowy), ale jestem ciekaw opinii bardziej doświadczonych piwowarów jak to z tym syropem jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano rozwadnia. Więc robisz takie małe HGB, poczytaj sobie o wadach tego i czy jest sens przy tak małym rozcieńczeniu brzeczki się tym martwić. No i spada Ci ekstrakt piwa, ale też możesz sobie policzyć o ile...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie po to ktoś leje tyle wody, żeby ekstraktu początkowego nie zmienić.

 

Przy wysokim nagazowaniu (dużej ilości cukru) i niskim blg piwa wody do syropu trzeba dać tyle, że myślę, że większym problemem od zmiany ekstraktu początkowego jest rozwodnienie piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich. Aktualnie na cichej mam bitterka 10 Blg, z zestawu surowców BA. W instrukcji standardowo napisano aby do refermentacji dodać 130 g glukozy. Gdy liczę wyżej wspomnianym kalkulatorem, dla tego stylu wychodzi mi niecałe 30 g. Wiem, że bitter powinien być nisko nasycony, ale czy on się w ogóle nagazuje przy takiej ilości glukozy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.