Skocz do zawartości

Kalkulator dozowania glukozy


pedro22

Rekomendowane odpowiedzi

To jest właśnie ta "inna bajka". Jeśli zrobisz wszystko jak należy' date=' to nie ma się czego obawiać i można śmiało używać kalkulatora. W przeciwnym razie można pójść do wróżki albo ... zrobić test odfermentowania - 200ml brzeczki, jakieś drożdże (mogą być nawet piekarnicze) i nastawić w słoiku w jakimś optymalnym miejscu. Po jakimś czasie zbadać BLG i wiemy do ilu potencjalnie powinno odfermentować nasze piwo.[/quote']

Tylko co mi da taka wiedza, skoro reszta piwa już więcej nie zejdzie? A jeżeli 1°Blg to 250g cukru (lub też w moim przypadku 160g bo jest około 16l - jeżeli dobrze liczę) to tego chyba za bardzo nie da się zabutelkować. Co mam w takim razie teraz zrobić?

Jeśli będzie widoczna różnica w stopniu odfermentowania w porównania do próbki testowej, to można trochę pomóc:

 

a) napowietrzyć brzeczkę - czasem wystarczy dobrze potrząsnąć fermentorem (to na prawdę potrafi pomóc),

b) dodać świeżych drożdży

c) uzbroić się w cierpliwość; czasem źle przygotowany starter lub kiepska kondycja drożdży może znacznie wydłużyć czas fermentacji, szczególnie przy dolnej fermentacji, przy której potrzeba większej ilości sprawnych komórek drożdżowych.

 

Powyższe kroki proponuję wykonywać w kolejności C(+A), B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Przed chwilą walczyłem długo z tym areometrem i w końcu wrzuciłem go do na tyle dużego naczynia, że nie dotykał ścianek. Woda miała dokładnie 20C i pokazał wtedy elegancko 0°Blg. Wygląda na to, że muszę go zdezynfekować i wrzucić bezpośrednio do fermentora, bo inaczej nie uda mi się dokładnie zmierzyć tego blg nigdy.

 

Co do kroków podanych powyżej. Piwo jest już na cichej, więc nie wiem czy w tym momencie napowietrzenie coś da, jeżeli większość drożdży pewnie zgubiłem przy przelewaniu. Cierpliwość raczej nic tutaj nie da. Jest to piwo górnej fermentacji i nie ruszyło nic a nic od ponad tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile drożdży piekarskich powinienem dodać do 200ml~ brzeczki żeby zrobić test fermentowalności?

Żeby nie było niedomówień. Pobieramy próbkę brzeczki zanim zadamy drożdże i fermentujemy ją za pomocą dużej ilości drożdży i w wyższej temp.

Edytowane przez grzechu_k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 3 dobach sprawdziłem tą próbkę z testu fermentowalności i ma ciągle takie samo blg jak miała, czyli 4-5°Blg, czy w takim razie pewne jest to, że piwo odfermentowało do końca i mogę spokojnie butelkować? Trochę dziwne, że zeszło tak słabo. Czy może coś mogło mieć wpływ na wynik tego testu jak np. nasypanie zbyt dużej ilości drożdży (dałem chyba z 5g suchych piekarskich na 150ml brzeczki) lub nalanie zbyt dużej ilości drożdży razem z próbką do pomiaru czy cokolwiek?

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mogę normalnie butelkować z ilością glukozy jaką podpowiadają kalkulatory? Czemu piwo jest tak słabo fermentowalne? Receptura jak i skład były bardzo proste, więc trochę się dziwię, że tak wyszło.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe. Rozlewając piwo do butelek zmierzyłem jeszcze raz blg i okazało się, że zeszło jeszcze około 2°Blg po ponad tygodniu cichej, a test fermentowalności rzekomo wykazał, że już nie zejdzie. Jak to możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie możliwe ale prawdziwe ...

 

Czyżby drożdże? Zastanawiam się nad sensem stosowania drożdży piwowarskich po stwierdzeniu: Robimy test fermentowalności drożdżami piekarskimi. To może zróbmy test szybkości Daewoo na torze a później wyślemy F1:)

Pomijając drożdże jest jeszcze parametr rozkładu temperatury w brzeczce a pojemniku testowym oraz wspomniana sprawność drożdży przy fermentacji różnych rodzajów cukrów.

 

Poza tym super nagazowane piwo wybacza wiele błędów w zacieraniu, wysładzaniu, chmieleniu i filtracji - po prostu Co2 daje nieco przekłamane wrażenia smakowe. Chcesz podnosić jakość to rób piwo mniej nagazowane i będziesz mógł sam zobaczyć co nawarzyłeś.

Dobrze nagazowana woda smakuje, spróbuj ją rozgazować to zobaczysz czy jest z dobrego źródła.

Edytowane przez Żeglarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
http://hbd.org/cgi-b...l?11671642#tag Beer temperature at bottling (°F): - ta wartość to temperatura leżakowania, czy końca cichej fermentacji?

To temperatura piwa w momencie butelkowania - na tej podstawie jest wyliczana ile mniej więcej jest już w nim rozpuszczonego dwutlenku węgla.

 

A przy okazji: w tym kalkulatorze można podawać wartości w:

- litrach - w pole "Volume being bottled (gallons)", trzeba wpisać np. 20L

- °C - w pole "Beer temperature at bottling (�F" trzeba wpisać np. 10C

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kalkulator nie uwzględnia temperatury leżakowania? Zdolność przerobowa drożdży i co za tym idzie nagazowanie - zależą od temperatury, w które przeprowadzimy refermentacje - nie mylę się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdolność przerobowa drożdży i co za tym idzie nagazowanie - zależą od temperatury, w które przeprowadzimy refermentacje - nie mylę się?

No... raczej się mylisz... Drożdże przerobią tyle samo i wytworzą tyle samo CO2, obojętnie czy będzie to np w 10°C czy 20°C. Tylko że w wyższej temperaturze zrobią to szybciej.

Oczywiście nie mówimy o przypadkach skrajnych jak np 0°C czy 30°C. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani tak ani tak. To temperatura, w której zakończyła się fermentacja. Jeżeli przeniosłeś piwo do znacznie niższej temperatury po fermentacji to należy przyjąć temperaturę sprzed przeniesienia do leżakowni. Jeżeli jednak drożdże pracują jeszcze po przeniesieniu do pomieszczenia o niższej temperaturze to właściwa jest temperatura leżakowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się zamotałem czytając ostatnie posty :roll: . To może konkretnie:

fermentacja burzliwa- 10stopni

fermentacja cicha- 0-4stopnie

butelkowanie w temp ok 8stopni

 

Jaką temp mam wstawić do kalkulatora???? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Mam kłopot z popularnym kalkulatorem z pierwszego postu (choć podobno zaniża) oraz kilkoma innymi ze strefy anglosaskiej. Piwo pszeniczne, stopień nagazowania 3.6 (a co dopiero 4.5), 21l, 21 stopni (jednostki zmienione na metryczne) i liczy mi grubo ponad 200g cukru na nagazowanie. Tymczasem inne źródła mówią, że to niebezpieczne - wychodzi ponad 20 g na litr - że powinno być 8g czyli około 160 g na warkę. Albo ja coś pokręciłem przy wprowadzaniu danychc i konsekwentnie powielam błąd, albo za ocanem mają mocniejsze butelki. Już miałem zabierać się za rozlewanie pierwszego piwa i jestem w kropce.

 

Butelki mam bezzwrotne, tzw. vichy light.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200g na 20l daje 10g na litr, a nie 20g na litr. Ja swoje pszeniczki refermentowałem 170-190g na ok. 20l i było moim zdaniem poprawnie nagazowane jak na waizeny, ale nie trzymałem ich dłużej niż 2 miesiące od zabutelkowania.3.6 to moim zdaniem za dużo, celuj w max 3.0 i będziesz pan zadowolony. Co do kalkulatora to korzystam aktualnie z tego:

http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html?12169212#tag

Aha, to ten kalkulator co ma zawyżone dla pszenicy, poprostu nie sugeruj się jego przykładami nagazowania.

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziekuję za pomoc. Po prostu trzymałem się wskazówek z kalkulatora, czyli nagazowanie 3.6 do 4.5. Może w Ameryce przestrzeni tam więcej na pianę.

 

Aha, sam odpowiem sobie na pytanie ile dać do witbiera, który w planach - do max. 3 nagazowania, bo to w pewnym sensie piwo pokrewne do pszenicznego.

 

Butelkowanie odłożyłem na jutro, najważniejsze, że butelki wymyte, na niedziele zostaje deser.

Edytowane przez anu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz prawidłowe wielkości:

http://www.piwo.org/files/file/13-kalkulator-rezerwy-brzeczki-do-refermentacji/

Ja do pszenicy oraz wita daje zwykle 160 g na 20 l i uważam, że nie ma sensu tej ilości przekraczać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to prawda, że blg syropu cukrowego powinno być zbliżone do blg początkowego piwa? To będzie spore dolanie wody. Trzymać się tej zasady, czy po prostu rozpuścić cukier w jak najmniejszej obiętości?

 

Aha, w toolkicie też jest 3.6 do 4.5. Oczywiście po konsultacjach, nie zmierzam się teg trzymać, ale jak widać, te wartości żyją własnym życiem.

Edytowane przez anu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.