Skocz do zawartości

Piwo pszeniczne (Weizen )pare pytan.


marcus

Rekomendowane odpowiedzi

Z piwami pszenicznymi jest ciekawy temat, są różne oczekiwania smakowe. Ja preferuję posmaki bananowe, ideał uzyskałem fermentując drożdżami W-3086 w temp. niewiele przekraczającej 20 stopni. W innych temperatrurach i przy użyciu innych szczepów drożdży piwo nie smakowało mi, a totalna porażka była przy zbyt mocnym nachmieleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi żadna pszenica nie zbliżyła się nawet do najmarniejszej pszenicy ze sklepu :/

To zcieranie mojej pierwszej pszenicy na WB-06

Zcieranie:

48°C 15'

58°C 15'

73°C 30'

78°C i Filtrowanie

Ktoś stwierdził że czuje aptekę :) inny skąd takie nietypowe metody zacierania :/ inny stwierdził że pełniejszy smak niż w jego pszenicznym :beer: na degustacji na Brackiej Jesieni ktoś zmarszczył brwi jak dowiedział się że to maja 2warka ;)a Niemiec który 2 razy do roku do mnie przyjeżdża jak się go pytam od czego zaczynamy degustacje "od Waizena bo te nasze sa do d..," :ble:a jaszcze inny to nie mój styl ;)

A najważniejsze że mi smakuje :)

Co prawda już więcej Wb-06 nie używałem tylko 3068.

Ile podniebień tyle mozliwości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sie dowiedzialem ze moj trud poszedl na marne i niebedzie bananow ani gozdzikow.

Wiec poco robimy Weizeny domowe?jak i tak niezblizymy sie smakiem.

Pozdrawiam

markus chyba mnie żle zrozumiałeś, uważam nasze pszeniczne są bezkonkurencyjne i najsmaczniejsze. Próbowałem te przemysłowe Polskie i Niemieckie i żadne mi nie smakowało tak moje i mojego kolegi rubezahla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sie dowiedzialem ze moj trud poszedl na marne i niebedzie bananow ani gozdzikow.

Wiec poco robimy Weizeny domowe?jak i tak niezblizymy sie smakiem.

Pozdrawiam

No to w kolejnym pszeniczniaku będą banany i goździki. Nie ma się co przejmować. Nie od razu Kraków zbudowano ;)

Myślę, że każdy z piwowarów uczył się na własnych błędach, a po zdobyciu odpowiedniej wiedzy uwarzył piwo które było dobre i smaczne. :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety widzę tu pewne nieścisłości. W tym sposobie zacierania który podaje Darko optimum dla maltazy podane jest jako 45°C. Natomiast prof. Narcis podaje że 45°C to temp. inaktywacji maltazy, a optimum to 40°C. Nie wiem jaka jest prawda, ale znaczna część maltazy może przeżyć w słodzie pszenicznym, bo początek suszenia tego słodu powinien zawierać się w temperaturze ok. 45°C. Gorzej ze słodem jęczmiennym, bo tam suszenie zwykle zaczyna się w granicach 52-58°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoria jest taka, że trzeba wywołać szok u drożdży aby wytworzyły dużo estrów, w tym octan izoamylu o smaku bananów. Są oczywiście różne szkoły jak to uzyskać...

To naprawdę jest ryzykowne zagranie, wydaje mi się, że wywoływanie szoku drożdży może nie mieć powtarzalnych rezultatów.

 

A czy przypadkiem nie dałoby się zrobić czystszego w smaku piwa tak by uwydatnić pewne smaku w tym estrowy? A może coś by pomogło w uwydatnieniu estrów w bukiecie piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przypadkiem nie dałoby się zrobić czystszego w smaku piwa tak by uwydatnić pewne smaku w tym estrowy? A może coś by pomogło w uwydatnieniu estrów w bukiecie piwa?

Nam przecież zależy na głównie na wytworzeniu octanu izoamylu. Jak chcemy uzyskać mocno estrowe piwo to wystarczy podnieść temp. fermentacji do 25-27°C. Jednak jak wykazuje praktyka i piszą o tym przedmówcy, taki weizen jest kiepski, bo mnogość estrów przykrywa pożądany charakter piwa. Chodzi o szok ukierunkowany i to o czym piszę to nie są moje wymysły tylko doświadczenia niemieckich piwowarów. Piszą też o tym Amerykanie powołując się na Niemców. Myślę, że coś w tym jest i najbliższą pszenicę zamierzam zatrzeć w ten sposób. Ciekaw jestem efektów.

 

Gdzieś wyczytałem że słód pszeniczny wsypany do 44°C-15 ' ,podgrzanie do 55°C dodanie słodu jęczmiennego 10' itd...,

To prawdopodobnie odnosi się do przerwy ferulikowej i różnych wymagań kwasowości zacieru w poszczególnych fazach, o czym pisałem na początku i ma związek z wytwarzaniem 4-winylo-gwajakolu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje slody i zacieranie chcialem uzyskac cos ala dunkel weizena bo takie mi smakuja .

 

Warka nr.#5

Prost Weizen Dunkel

 

Slody.

1.Monachikski 2 kg

2.Pszeniczny jasny 2 kg

3.pszeniczny ciemny 1 kg

4.Pils 0,5 kg

5.Carared 0,5 kg (40-50 EBC)

6.Caramalz dunkel (Caramünch II) 110-130 ebc 0,3 kg

Zacieranie.

Wsyp 18 l wody 40 °

1. 52°-20 min

2. 65°-35 min

3. 73°-40 min -proba jodowa negatywna

76° Mash Out

15,37 blg drozdze safbrew 06

Temperatura w piwnicy 15°C -czy to nie zazimno?wlasnie tego sie obawiam.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ile litrów ta receptura? zrobiłbym zasyp do tych 40°C i przez 20 minut podnosił do 45. A na przerwę białkową 15 minut wystarczy. Co do fermentacji wstaw brzeczkę o temperaturze 21 zadaj drożdżami i owiń kocem i kontroluj temperaturę, powinno być dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od poczatkowej tem .40 ° trzeba doliczyc po 15 min na podnoszenie tem.do nastepnego postoju.

Fermenator stoi w piwnic juz od soboty drozdze pracuja ale tem. tak jak pisalem jest 15° czy to bardzo niedobrze?

A receptura ta jest bezstylowa moja troche z tego - tamtego i wyszlo 27 l. (moglo byc 30l o nizszym blg ale piana napewno wyszla by gora)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ile litrów ta receptura? zrobiłbym zasyp do tych 40°C i przez 20 minut podnosił do 45. A na przerwę białkową 15 minut wystarczy. Co do fermentacji wstaw brzeczkę o temperaturze 21 zadaj drożdżami i owiń kocem i kontroluj temperaturę, powinno być dobrze.

A w jakim celu zaczynać od 40°C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.