Skocz do zawartości

Sterownik do zacierania


bnp

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem na etapie rozmów z człowiekiem o możliwości wykonania sterownika do kociołka elektrycznego z "Lidla"

 

Zaproponował sterownik on/of :

Więc tak:

 

Sterownik utrzymywał był stała temperature na zasadzie termostatu typu on/off z pętlą histerezy np na poziomie 0.1stopnia.

Ustawiało by sie 4 cykle - dla każdego z nich czas trawania temperaturę jaka ma byc utrzymywana

Jeden automatyczny proces napewno da sie wgrać nie wiem jak będzie z drugim jeśli starczy pamięci w procesorze to drugi tez będzie.

w zależności od ilości wykonanych sterowników cena kształtowała by się w granicach 150-200 zł.

 

Myślę że cena jest atrakcyjna.

 

czekam na chętnych

im więcej nas będzie tym taniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Cześć.

 

Przede wszystkim histereza na poziomie 0,1°C to jakaś pomyłka. Ja w swoim sprzęcie mam 1°C a uważam że spokojnie wystarczyło by 3°C. Optymalnie było by dyby histerezę dawało się samemu zaprogramować.

To co pisze Anteks to obowiązek ale wystarczy mieszadło i grzałkę zasilić z tego samego gniazdka 230V sterowanego przez termostat i zawsze jak włączy się grzałka, włączy się mieszadło. Zapytaj gościa jak będzie sterowane 230V - mam nadzieję że napisze że przez optotriak i triak - żadnych przekaźników.

 

Powodzenia :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Przede wszystkim histereza na poziomie 0,1°C to jakaś pomyłka. Ja w swoim sprzęcie mam 1°C a uważam że spokojnie wystarczyło by 3°C. Optymalnie było by dyby histerezę dawało się samemu zaprogramować.

To co pisze Anteks to obowiązek ale wystarczy mieszadło i grzałkę zasilić z tego samego gniazdka 230V sterowanego przez termostat i zawsze jak włączy się grzałka, włączy się mieszadło. Zapytaj gościa jak będzie sterowane 230V - mam nadzieję że napisze że przez optotriak i triak - żadnych przekaźników.

 

Powodzenia :beer:

Po wyłączeniu grzania dno jest jeszcze gorące , myślę że mieszadło musiało by jeszcze trochę pracować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć:)

 

Po wyłączeniu grzania dno jest jeszcze gorące , myślę że mieszadło musiało by jeszcze trochę pracować

To gościu już tego nie zrobi w tej cenie bo musi dodać oddzielny kanał sterujący 230V i dopisać kawałek softu. Ale negocjować z nim można :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć:)

 

Po wyłączeniu grzania dno jest jeszcze gorące , myślę że mieszadło musiało by jeszcze trochę pracować

To gościu już tego nie zrobi w tej cenie bo musi dodać oddzielny kanał sterujący 230V i dopisać kawałek softu. Ale negocjować z nim można :)

Tak mi się marzy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ten bolkowy by nie chodził?

Bolkowy chodzi ale u tego kolesia od bnp pewnie taniej o parę groszy :)

Jeśli chodzi o sterowanie mieszadłem to po zakończeniu grzania powinno się obracać jeszcze jakiś czas, wszystko zależy od wielkości warki. U mnie kiedy wyłączę grzanie, przy obracającym się mieszadle, temp. podnosi się o ok. 0,5st. Moim zdaniem sterowanie mieszadłem jest zbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja wlasnie jestem na etapie wykonywania sterownika na Atmega8. Dam znac jak przejdzie pierwsze testy i zmodyfikuje troche program do zacierania (termostat plus sterowanie krokami zacierania). Jak zda egzamin to moge sie podzielic softem. Kupilem zmontowany sterownik z wyjsciami na przekaznikach za 100 zl. Musze dolozyc jakas obudowe, zasilacz i wyjscie sterowania grzalka na optotriaku plus triak. Ciekaw jestem jak to bedzie dzialac :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Przede wszystkim histereza na poziomie 0,1°C to jakaś pomyłka. Ja w swoim sprzęcie mam 1°C a uważam że spokojnie wystarczyło by 3°C. Optymalnie było by dyby histerezę dawało się samemu zaprogramować.

To co pisze Anteks to obowiązek ale wystarczy mieszadło i grzałkę zasilić z tego samego gniazdka 230V sterowanego przez termostat i zawsze jak włączy się grzałka, włączy się mieszadło. Zapytaj gościa jak będzie sterowane 230V - mam nadzieję że napisze że przez optotriak i triak - żadnych przekaźników.

 

Powodzenia :)

Jestem na TAK , może sterowanie mieszadłem ?

od początku

 

Panowie w założeniu sterownik ma być prosty/dobry/tani, każde ubajerzenie będzie produkowało koszta.

histereza na poziomie 0,1 st C była zaproponowana przez gościa więc nie narzekajmy :)

Co do mieszadła to mamy 2 najprostsze wyjścia oddzielne zasilanie lub podpiąć pod sterownik.

Opcja druga powinna być lepsza, niekontrolowany duży wzrost wzrost temp (o ok 0,5 st C) związany z pojemnością grzałki wystąpi tylko początku później przy pętli histerezy 0,1 st C powinno chodzić dosyć często.

Wszystko wyjaśni się w praniu.

Inna opcja to nastawić temp zadana np 63,5 a nie 64,0 i także będzie po kłopocie.

 

 

 

Zapytam kolesia o ten triak, nie wiem co to zmieni bo jak działać nie będzie to koleś kasy nie dostanie :)

 

 

jak na razie mamy 5 zamówień, trochę mało ale może się jeszcze nazbiera drugi raz tyle .

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Bnp chodzi i to że jak będziesz miał ustawioną histerezę 0,1°C i sterowanie grzałką przez przekaźnik to po trzech zacieraniach spala się styki w przekaźniku.

 

Wg. mnie taka niska histereza to błąd który doprowadzi do tego że grzałka będzie się włączać i wyłączać kilka razy na sekundę. Ale to tylko moje gdybanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ostatnio zacierałem tmave to sterownik wyłączył grzałki, mieszadło chodziło a przez 3 minuty jeszcze rosłą temperatura i w końcu osiągnęła temperaturę 2 stopnie większe od zadanej. Spadła poniżej zadanej po 7 minutach więc jak widzicie nie będzie "cykać" parę razy na sekundę. Oczywiście wahania temperatury będą sinusoidą gasnącą i przy długiej przerwie może zacząć się włączać częściej, ale myślę że będzie pracować w cyklach przynajmniej po 1-2 minuty. Teoretycznie mógłbym przestawić swoją aparaturę na sterownik on/off i zobaczyć jak to będzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.