Skocz do zawartości

Sterownik do zacierania


bnp

Rekomendowane odpowiedzi

Wracając do tematu taniego sterownika.

Na tej samej stronie możemy znaleźć projekt http://mirley.firlej.org/prosty_sterownik_domowy.

Bardzo łatwo zaadaptować go do domowego browaru. Wystarczy zmienić wkład na procesorze oraz dobrać triaki o odpowiedniej obciążalności i odprowadzić z nich ciepło.

Edytowane przez przybysh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Przeczytałem wszystko i jestem dalej zainteresowany choć ogłupiały. Może być 200 jak taniej się nie da. Na tą chwilę do sprzętu jakim dysponuje (czyt. garnek z lidla) nie specjalnie chciałbym wydawać więcej kasy.

Z niecierpliwością czekam więc na konkrety z testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pany, SSR to praktycznie rzecz biorąc triak, tylko że w ładnym pudełku i z dodatkowymi elementami (OPTO, gasiki, etc). Przekaźnik z PIDem nie ma nic wspólnego. Ale prawdą jest że nie najlepiej zniesie takie prądy przy częstych cyklach- wypalą się styki. Triak za to będzie się grzał. Są plusy, są minusy. Są też takie fajne "wieczne" elementy: triak+przekaźnik. Domyślacie się jak to działa? :)

 

Ot, tak gwoli naprostowania wątku od strony "technicznej".

 

A Wiktor, jeśli temperatura oscyluje to zapukaj do mnie na konsultacje, być może wypadało by zmienić parametry PIDa w Twoim sterowniku. Raz, max dwa razy i powinno być git, tym bardziej że przewala Ci o 2st. Chyba że mowa o tym pierwszym grzaniu, gdzie dodajesz zasyp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na PLC chyba taniej wyjdzie

Taniej to na pewno nie.. ale pewnie łatwiej. Buduje się jakby z klocków i elastyczne toto jest. Moduły analogowe do PLC są strasznie drogie.. do tego przetworniki do sond temperatur... studnia bez dna.. :/

Edytowane przez henry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tutaj bym polemizował. Większość nawet prostych PLCków ma wejścia analogowe wszelakiego zastosowania. Trzeba to tylko jakoś oprogramować i pożenić. Przewaga jest taka że włączasz gotowe biblioteki. Kolejna sprawa... kwestia nabycia, da się taniej... da się drożej. Czy łatwiej? Lekarzowi łatwiej dać rutinoskorbin, czarownik spali zioło, przeklnie pod nosem i gitara.

 

Myślę że dla pojedyńczej sprawy lepiej zdziałać taki bajer na PLC. Nie sądze aby szersze grono zdecydowało się wydać (strzelam hipotetycznie) tysiaka na taki kombajn. A jak wiadomo przy niskiej ilości są większe koszta.

Edytowane przez bolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma o co kopii kruszyć.. ja pracuję czy też pracowałem ze sterownikami z górnej półki raczej. A tu już koszty spore. Chcąc do tego wizualizację i bajery.. to już kolejna poprzeczka. Na prostych sterownikach też sporo można oczywiście, ale z tysiakiem to raczej ciężko się rozpędzić. Wszystko zależy co się chce uzyskać. Na uniwersalnych analogach trudno jest uzyskać dobrą rozdzielczość. A lepsze wejście analogowe to znów pod górkę. Czapka z głowy Twój sterownik jest jak najbardziej super dla domowych piwowarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że nie ma. Czuje też że Jacer poszedł trochę po bandzie z podpuchą :/

 

Kontynuując OT pół tysiaka ale minimalna nie osiągnięta, ciekaw jestem co można z tego wydusić http://allegro.pl/sterownik-plc-telemecanique-panel-dotykowy-encoder-i1464237308.html

 

Tak że jak mówiłem, rodzynki się trafiają. :/

 

PLC i temu podobne mają tą zaletę że ich konstrukcja musi spełniać ostre kryteria, daje to gwarancje pracy. Co innego układzik wykonany na kolanie, która na stole nawet działa, a w praktyce załączenie byle przekaźnika powoduje często np reset, albo wejście do najmniej odpowiedniej funkcji. Dużo osób które próbują pisać softy mówi że potrafi to robić, ale prócz umiejętności myślenia jak procesor trzeba także wiedzieć jak zaprojektować sprzęt, czemu z pozoru głupią ścieżkę trzeba puścić tu, a nie tu, etc. To wszystko kosztuje.

Nie twierdze że jestem kozak w te klocki i bywają wpadki, ale kilka komercyjnych rzeczy już zrobiłem i największe rozczarowanie jest przy pierwszym podejściu na drogich jak cholera labolatoriach gdzie męczone są urządzenia. Tam właśnie wychodzi cała ta niewidoczna otoczka stabilności pracy.

Palił licho unijny CE, bo to nawet bez badań można przykleić i w większości przypadków nikt się nie przyczepi. Problem się zacznie gdy komuś coś się stanie, lub uzna że kupił bubla.

I tu właśnie wychodzi kolejna rzecz, wiele osób które warzy potrafi najwyżej "wymienić żarówke" nie zdając sobie sprawy z zagrożenia które notabene sami powiększają. Jest dobrze póki jest dobrze. Uwierzcie mi, wystarczy ułamek sekundy żeby mieć święto 1 listopada. Włos się naprawdę jeży na myśl co przeciętny użytkownik potrafi wymyślić.

Czytajcie instrukcjce, 99 jest jest nudna, w setnej dowiecie sie czegoś co spowoduje zaskoczenie i być może uratuje was przed przykrością.

 

Nie neguje ani nie faworyzuje konkretnych rozwiązań ale zwracajcie uwagę czym się bawicie.

 

No to się wylałem. (a nie chciałem)

Edytowane przez bolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Sterownik przetestowany. działa rewelacyjnie, czyli tak jak miał działać :)

 

 

Sterownik posiada nastaw histerezy, 4 cykle gdzie zadajemy czas oraz temp przerwy- od zera do 100 min oraz od 0 do 100 st C

Sterownik posiada także 2 programy automatyczne.

W zestawie jest zasilacz oraz sonda. Trzeba dorobić sobie obudowę sondy z rurki miedzianej,

 

Cena 180 zł + przesyłka

 

W sterowniku dodałbym kilka rzeczy

- sterowanie mieszadłem oraz możliwość podpięcia pod kompa do rejestracji danych

- dodałbym także sygnał akustyczny po końcu każdej przerwy.

 

Tak czy owak jestem zadowolony z tego sterownika, wart 180 zł

Nastawiam 3 przerwy i przychodzę za 1,5 godzinki by przefiltrować

 

Pamiętajcie że kociołek ma bezwładność grzałki, u mnie jest to ok 2 °C tak więc przy nastawie daję o 2 st mniej

 

namiar na gościa co to robi dam jutro

 

 

pozdrawiam i polecam

 

i jeszcze foto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wiktor

kilka postów wcześniej

 

 

 

człowiek na napisał że triak
Sterowanie 230V będzie przez optotriak i triak. Przy tak częsym załączaniu i wyłączniu grzałki przekaźniki mogą sie nie sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój akurat nie ale koleś daje taką opcje, tylko że cena wzrośnie jak dobrze pamiętam to koło 50zł ale to już z producentem trzeba rozmawiać

 

tak na prawdę po co sterowanie mocą grzałki ? no chyba że to będzie piwo 25 blg

sterownikiem on/of da się zacierać nawet taką grzałką

http://allegro.pl/grzalka-nurkowa-do-wody-elektryczna-1400w-fv-lodz-i1528433639.html

oczywiście podstawa to mieszadło i odpowiednie ustawienie grzałki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta z linku to nie najlepszy pomysł. Zmienisz zdanie jak wsadzisz taką grzałke w lżejszy zacier nawet na kwadrans.

Zgodzę się, dobre mieszanie, odpowiednia moc na metr bieżący grzałki i jest ok. Co jednak jeśli będziesz chciał zrobić wyższe blg? Wymiana grzałek?

 

Praca ciągła ma jednak to do siebie że grzałka osiąga znacznie wyższe temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście zgadzam się z Tobą odnośnie gęstego zacieru (patrz post wyżej)

Piszę to tym bo właśnie taka gałką musiałem raz podgrzewać zacier. za mieszało służyła mi łyżka o nic się nie przypaliło. Tak więc jeżeli będzie dobre mieszanie to nic nie powinno się przypalić.

Sprawdzę to

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam

Jestem autorem tego sterownika, poniżej przedstawiam inną wersje ze sterowaniem mocą grzałki w zakresie 0-100%, sterowanie mieszadłem (ustawiamy kiedy ma sie wyłączyc mieszadło, tzn ile minut po wyłączeiu grzałki), w tym sterowniku mamy 6 cykli, histereze z rozdzielczością 0.1stopnia. Zainteresowanych zapraszam do kontaktu gg 3571268, lub mail 87pawel1@wp.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.