Skocz do zawartości

Czym uszczelnić pęknięcie w plastikowej beczce?


Kunter

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 2 dwie plastikowe 10 litrowe beczki. Niestety obie pękły w zaznaczonych na załączonych zdjęciach miejscach(błąd konstrukcyjny). Zależy mi aby te beczki zachować ze względu na ich idealną dla mnie pojemność. Wymyśliłem sobie żeby ich dna pokryć/jak betonem :-)/ silikonem spożywczym "Dow Corning". Pytanie tylko czy ten silikon się sprawdzi i czy wogóle można go do tego celu użyć? A może macie jakieś inne sprawdzone metody? Zaznaczę tylko że beczki po nagazowaniu mają wypukłe dna czyli materiał uszczelniający piwinien być elastyczny.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Kunter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich ruchach raczej nic nie wytrzyma lub wytrzyma chwilę. Ja swoje pęknięte wiadro sklejałem żywicą epoksydową + siatka, ale tam dno nie chodzi aż tak bardzo. Pomyśl, czy koszt nowej beczki nie jest niższy niż utrata piwa w wypadku rozszczelnienia - może nie watro kleić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Wydaje mi się że sposób zaproponowany prze Ciebie się nie sprawdzi. Niestety dna beczek pracują i żadne kleje czy silikony nie dadzą trwałego połączenia. Ja ew. próbował bym łączyć te pęknięcia na gorąco, ale nie wiem jak gruby jest plastik w tych beczkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idzie kupić taka beczułkę w Polsce ?

 

Tak pojemność to ideał na imprezy

Kupiłem ją w UK, nie mam pojęcia czy w polsce taka jest dostępna :-(

 

Dlaczego nie chcę kupować nowej?

Otóż właśnie ten typ beczki który kupiłem to jedyny o tej pojemności który znalazłem. Obie beczki pękły(nazwałbym te pęknięcia mikropęknięciami-piwo w tych miejscach wolno się sączy) w tych samych miejscach przy wytłoczeniach i to po trzykrotnym napełnieniu-mam je od połowy grudnia. Jestem właściwie pewny, że nowe beczki kupione bądź wymienione w ramach gwarancji spotka taki sam los. Jestem gotowy zaryzykować i prztestować ten silikon, w najgorszym razie z beczek piwo pójdzie do butelek i wiele go nie stracę. Zadam pytanie inaczej. Dwa typy silikonów - typ 732,736 mają we właściwościach że są odpowiednie do kontaktu z żywnością i wodą pitną. W piwie jest alkohol-jest go mało ale jest i to mnie trochę niepokoi. Jak myślicie skoro mogą mieć kontakt z żywnością i wodą pitną czy mogą też mieć kontakt z piwem??

 

http://www.univar.pl/silikony_przemyslowe.php?Zastosowanie=17

 

Ps. Napiszę też maila do sprzedawcy, zobaczymy co on na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnego problemu w naprawie tych beczek. Sam wiele razy naprawiałem plastyki, nauczyłem się tego gdy firmy naprawiające zderzaki wyznaczały termin ok. 1 miesiąca. Do naprawy potrzebna jest lutownica kolbowa z grubym (min 10 mm) miedzianym grotem oraz zestaw naprawczy ze sklepu motoryzacyjnego zawierajacy matę szklaną i żywicę z utwardzaczem. Lutownicą roztapiamy miejsce pęknięcia, tworzy się jednolita masa zapewniająca szczelność, w/w zestawem naprawczym wzmacniamy miejsce naprawy, jest ono elastyczne i silne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kunter - przeprowadzasz refermentację w tych beczkach???

Tak, przeprowadzam. Nakrętka wyposażona jest w zawór bezpieczeństwa który najwyraźniej zawodzi.

 

@Bogdan

Mógłbyś podać co wchodzi w skład zestawu? Tu w uk łatwiej będzie to dostać zapewne osobno niż w komplecie.

 

Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś podać co wchodzi w skład zestawu? Tu w uk łatwiej będzie to dostać zapewne osobno niż w komplecie.

.

Kupuję w zestawie, bo dla mnie tak wygodniej, można kupić wszystko osobno, skład zestawu to:

1)mata szklana

2)żywica np.epoksydowa (może być inna)

3)utwardzacz do żywicy.

Poza sklepami motoryzacyjnymi, w/w składniki można kupić w sklepach dla żeglarzy i zakładach szkutniczych - służą do wyrobu i napraw kadłubów łodzi i jachtów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jednak zestaw. Żywica poliestrowa, mata szklana, utwardzacz do żywicy. Rozumiem że matę nakłada się od zewnątrz? Otwór w beczce ma zaledwie ze 4 cm średnicy a ja ginekologiem nie jestem ;-)

...a żywica epoksydowa nie powinna mieć kontaktu z żywnością, więc oczywiście tylko na zewnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko jasne :smilies: Lutownica do uszczelnienia jak napisał Bogdan a mata z żywicą do wzmocnienia całości. Dzięki wielkie!

 

Ps. Na beczce jest informacja że jest przystosowana do 10psi, biorąc pod uwagę że mój samochód ma w oponach 32 psi to chyba te 10 to nie tak mało? Jest jeszcze zawór bezpieczeństwa który powinien zadziałać przed osiągnięciem wartości krytycznej. Gdy dopełniałem beczkę nabojem zaworek działał lecz w przypadku powolnego wzrostu ciśnienia jaki występuje przy refermentacji nie zadziałał.

Edytowane przez Kunter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko jasne :/ Lutownica do uszczelnienia jak napisał Bogdan a mata z żywicą do wzmocnienia całości. Dzięki wielkie!

 

Ps. Na beczce jest informacja że jest przystosowana do 10psi, biorąc pod uwagę że mój samochód ma w oponach 32 psi to chyba te 10 to nie tak mało?

10PSI to 0.6894757 Bar'a, a to chyba już nie za dużo.. :/

 

i na odwrót.. 1Bar=14.50377 PSI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tak nadlać te miejsca roztopionym plastikiem?

Też wpadłem na ten pomysł, kupiłem plastikową butelkę z mlekiem, mleczko przelałem i najpierw pęknięcie "zlutowałem" lutownicą potem powstały rowek uzupełniłem plastikiem z butelki i na to mata szklana z żywicą. Stoi tak już 12 godzin i niedługo trzeba będzie przetestować wodą i nabojem z co2.

 

@henry

Ok, a co z zaworem? Beczka ma 10psi wytrzymałości a zawór? Nie powinien puścić przy np. 9psi i uratować beczkę? - Pytanie retoryczne :)

Edytowane przez Kunter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tak nadlać te miejsca roztopionym plastikiem?

Też wpadłem na ten pomysł' date=' kupiłem plastikową butelkę z mlekiem, mleczko przelałem i najpierw pęknięcie "zlutowałem" lutownicą potem powstały rowek uzupełniłem plastikiem z butelki i na to mata szklana z żywicą. Stoi tak już 12 godzin i niedługo trzeba będzie przetestować wodą i nabojem z co2.

 

@henry

Ok, a co z zaworem? Beczka ma 10psi wytrzymałości a zawór? Nie powinien puścić przy np. 9psi i uratować beczkę? - Pytanie retoryczne :)[/quote']

Te zawory są raczej przeciw wybuchowi beczki niż zabezpieczeniu ich przed wypaczeniem.

 

W UK generalnie według starej szkoły piwa nie trzeba refermentować. A teraz zaleca się ewentualnie lekką refermentację (max 50g na 20 litrów).

 

PS

Na pięć jakich używałem zniszczyłem 4 póki nie domyśliłem się jak ich używać bezpiecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.