Skocz do zawartości

WBD M&P czyli Macieja i Przema potyczki ze słodem


Rekomendowane odpowiedzi

Warka #107 21.04.2011 r.

Grodzisz

 

Skład

Pszeniczny wędzony 3,5kg dzięki Gerdzio :)

pszeniczny 3,5kg

 

Zacieranie

zasyp do 38°C/45min

63/20min

72/20min

po tej przerwie dodana łuska jęczmienna, podziękowania dla wogosza :), w celu polepszenia filtracji

77-78->filtracja

 

Chmielenie/dodatki

Lubelski-50g/60min

Marynka /szyszka/-46g/5min

 

Warka podzielona na dwie części i zadane:

Fermentor I Wyeast 2565 Koelsch

Fermentor II gęstwa Grodziszy

 

Drożdże

Warka podzielona na dwie częśc

Fermentor I Wyeast 2565 Koelsch

Fermentor II gęstwa Grodziszy

Wyszło 41l/8°Blg

 

Warka #105 przelana w kegi i butelki, a warka #106 przelana na cichą, jak na razie 3°Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trochę chcę uzupełnić moje zapiski, ponieważ sezon piwowarski w WBD już pomału się kończy. Warka #106 w dn. 28.04.2011 rozlana w 3 corneliusy i 66 but. 0,5l końcowe Blg 2,5, dziś ten koelsch jest już dość dobrze nagazowany i smaczny. Warka #107 Grodzisz dzisiaj rozlana w butelki i tak: piwo w fermentorze na koelschach zeszło do 3°Blg, natomiast na grodziszach do 2°Blg i mocno gazuje, podczas rozlewu dość mocno się pieniło. Przybyło 79 but/0,5l :beer: Na ogólne podsumowanie sezonu przyjdzie czas, dzisiaj już mi się nie chce :beer: Teraz czas na degustację, pierwsza większa impreza już w niedzielę po Warsztatach :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Doszły nowe sprzęty do naszego browaru /foto w galerii/. W sierpniu trzeba się zabrać ostro do roboty, bo sezon piwowarski tuż tuż, a warzelnia w rozsypce ;) Teraz czas na urlop, jakby ktoś z szanownego koleżeństwa się nudził, może wpaść na piwko już od poniedziałku do Istebnej ;):ble:

Edytowane przez przemo70
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszły nowe sprzęty do naszego browaru. W sierpniu trzeba się zabrać ostro do roboty, bo sezon piwowarski tuż tuż, a warzelnia w rozsypce ;) Teraz czas na urlop, jakby ktoś z szanownego koleżeństwa się nudził, może wpaść na piwko już od poniedziałku do Istebnej ;):ble:

Albo od jutra do Pobierowa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszły nowe sprzęty do naszego browaru. W sierpniu trzeba się zabrać ostro do roboty' date=' bo sezon piwowarski tuż tuż, a warzelnia w rozsypce ;) Teraz czas na urlop, jakby ktoś z szanownego koleżeństwa się nudził, może wpaść na piwko już od poniedziałku do Istebnej :);)[/quote']

Albo od jutra do Pobierowa ;)

No to słoneczka życzę, bo mi tam tita, pogoda "barowa" wskazana :ble:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszły nowe sprzęty do naszego browaru. W sierpniu trzeba się zabrać ostro do roboty' date=' bo sezon piwowarski tuż tuż' date=' a warzelnia w rozsypce ;) Teraz czas na urlop, jakby ktoś z szanownego koleżeństwa się nudził, może wpaść na piwko już od poniedziałku do Istebnej :);)[/quote'']

Albo od jutra do Pobierowa ;)

No to słoneczka życzę, bo mi tam tita, pogoda "barowa" wskazana :ble:

E jest/był lany Rohozec dam sobie radę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wreszcie dzisiaj nastał dzień próby przerobionej warzelni. Na razie trwa podgrzewanie wody do temp. wrzenia. Przy temp. 60stC sprawdziłem czy wymiennik daje radę i test wyszedł pozytywnie. Cdn ...... :) :)

A tu kilka fotek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba będzie przeprowadzić kontrolę :beer:

Dokładnie, niezapowiedzianą, sprawdzimy legalność, kwity z Urzędu Miar, atesty, pomiary inst. elektrycznych i natężenia oświetlenia w miejscu pracy i dowalimy profilaktycznie mandacik. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje. Ja na razie tylko czytam o Waszych konstrukcjach i próbuje sobie to jakoś poukładać w głowie. Ale gdy widzę efekty Waszych prac to łeb za mały :beer: na szczęście mnie na razie wystarcza chochla z napędem ręcznym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wczorajszych testach, konieczne będzie kilka poprawek, pierwsza to odpowietrznik w układzie, ponieważ pompa zapowietrza się przy tłoczeniu cieczy pow. 90stC, drugim mankamentem jest trochę nieefektywne grzanie, ale to się zniweluje poprzez obniżenie palników o ok. 5 cm, to powinno pomóc. Jeśli niewiele by to dało, wtedy trzeba będzie wspawać w narożniki kawałki blachy w celu zmniejszenia ucieczki ciepła. Martwiłem się trochę o sprawność wymiennika, ale spisał się na medal. Schłodził wodę do temp. 17stC, w układzie mam w tej chwili 14,5stC. Pewnie zimą będzie jeszcze niżej. Muszę jeszcze zamontować okap, bo wczoraj działałem bez i pomimo napływu dużej ilości świeżego powietrza z zewnątrz, w pomieszczeniu było dość gorąco. Mam nadzieję, że w przyszły piątek zrobimy test już z zacieraniem. Na tapetę pójdzie koźlak ze względu na posiadane drożdże i jakby któryś z kolegów miał jakieś ciekawe receptury albo sugestie co do zasypu, chętnie się zapoznam :):beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wczorajszych testach, konieczne będzie kilka poprawek, pierwsza to odpowietrznik w układzie, ponieważ pompa zapowietrza się przy tłoczeniu cieczy pow. 90stC, drugim mankamentem jest trochę nieefektywne grzanie, ale to się zniweluje poprzez obniżenie palników o ok. 5 cm, to powinno pomóc. Jeśli niewiele by to dało, wtedy trzeba będzie wspawać w narożniki kawałki blachy w celu zmniejszenia ucieczki ciepła. Martwiłem się trochę o sprawność wymiennika, ale spisał się na medal. Schłodził wodę do temp. 17stC, w układzie mam w tej chwili 14,5stC. Pewnie zimą będzie jeszcze niżej. Muszę jeszcze zamontować okap, bo wczoraj działałem bez i pomimo napływu dużej ilości świeżego powietrza z zewnątrz, w pomieszczeniu było dość gorąco. Mam nadzieję, że w przyszły piątek zrobimy test już z zacieraniem. Na tapetę pójdzie koźlak ze względu na posiadane drożdże i jakby któryś z kolegów miał jakieś ciekawe receptury albo sugestie co do zasypu, chętnie się zapoznam :);)

Z opisu widzę że muszę przyjechać na odbiór techniczny byłem dzisiaj u Josefika i wypadł pomyślnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wczorajszych testach' date=' konieczne będzie kilka poprawek, pierwsza to odpowietrznik w układzie, ponieważ pompa zapowietrza się przy tłoczeniu cieczy pow. 90stC, drugim mankamentem jest trochę nieefektywne grzanie, ale to się zniweluje poprzez obniżenie palników o ok. 5 cm, to powinno pomóc. Jeśli niewiele by to dało, wtedy trzeba będzie wspawać w narożniki kawałki blachy w celu zmniejszenia ucieczki ciepła. Martwiłem się trochę o sprawność wymiennika, ale spisał się na medal. Schłodził wodę do temp. 17stC, w układzie mam w tej chwili 14,5stC. Pewnie zimą będzie jeszcze niżej. Muszę jeszcze zamontować okap, bo wczoraj działałem bez i pomimo napływu dużej ilości świeżego powietrza z zewnątrz, w pomieszczeniu było dość gorąco. Mam nadzieję, że w przyszły piątek zrobimy test już z zacieraniem. Na tapetę pójdzie koźlak ze względu na posiadane drożdże i jakby któryś z kolegów miał jakieś ciekawe receptury albo sugestie co do zasypu, chętnie się zapoznam :);)[/quote']

Z opisu widzę że muszę przyjechać na odbiór techniczny byłem dzisiaj u Josefika i wypadł pomyślnie :)

Zapraszam, weź też kolegę R. jako kierowcę, szybko przelecicie nową furą :) :)

Edytowane przez przemo70
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim rozpoczniemy nowy sezon w naszym browarze, czas na małe podsumowanie sezonu 2010/2011. W zeszłym sezonie uwarzyliśmy 22 warki, z których pozyskaliśmy 14 hl piwa, zużyliśmy do tego 348 kg słodów i 3,4 kg ekstraktu, pochmieliliśmy je 3,77 kg granulatu i 126 g szyszki, do refermentacji poszło 4,7 kg cukru. Czas warzyć, bo piwniczka wysycha :(:) Jeśli chodzi o zmiany w instalacji, to palniki zostały obniżone o ok 3 cm, zamontowana została mocniejsza pompa a'la Josefik :smilies: ponieważ poprzednia jednak nie dawała rady, lub też po prostu się zepsuła, ale to będzie sprawdzone za jakiś czas. Okap będzie zamontowany dopiero za dwa tyg. bo majster nie wyrabia :) Na razie musimy doprowadzić warzelnię do stanu używalności, bo sezon tuż tuż i warzyć się chce :) Cdn....... :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.