Skocz do zawartości

WBD M&P czyli Macieja i Przema potyczki ze słodem


Rekomendowane odpowiedzi

W związku z tym, że dostałem kukurydziane znowu po ponad roku od zabutelkowania ocenię piwko znowu, poprzednim razem było tak: http://www.piwo.org/...220#entry201196

 

Witam was taki ładny weekend był, że w niedziele stwierdziłem że spróbuje waszą warkę 137 Kukurydziane :) Ciekawy eksperyment nie powiem, choć piwa nie były wybitnie dobre :P No wiadomo, że próbka A dolnej fermentacji była smaczniejsza od B górnej fermentacji, którą ledwo co piłem :D Co do smaku trochę był nie mój, obydwie butelki zajeżdżały DMS-em, i warzywniakiem jak Miłosław Niefiltrowany, do tego w próbce B dochodziły jeszcze owoce, zwłaszcza ananas z skarpetą ;) przez co stała się nie pijalna, była lekko słodka i mocno goryczkowa, wypiłem gdzieś 3/4 i w wylałem bo już nie mogłem. Natomiast próbka A w miarę nawet choć miała bardzo ściągającą goryczkę taką taninową i mocną do tego. Trochę warzywkowate i diacetyl ale dało radę ją wypić bo goryczka taka lekko świerkowa równoważyła to ;) Więc tak jak jozefik mówił A daje radę, a B lipa (choć innego słowa użył na ch). Pozdrawiam

 

Tak więc teraz zacznę od B butelki :) Przy nalewaniu rozniósł się winny aromat, lekko kukurydziano-jabłkowy, po niuchu z szklanki to samo wyraźny winny taki lekko cydrowy zapach. W smaku na pierwszym planie średnia ściągająca goryczka, średnio wytrawne i lekko zaklejające usta, w tle gdzieś jakby lekki aceton. Piana bardzo delikatna szybko opada do krążka, nagazowanie bardzo słabe. Pod koniec posmak kukurydzy oraz lekki ziołowy aromat i lekko kwaskowaty smak, przypomina mi trochę jedno belgijskie piwo co kiedyś piłem, ale nie było smaczne :D To piwo raczej traktuje jako ciekawostkę, ale jest dość słabe nie powiem, odczucia się delikatnie zmieniły, zniknęły estry i diacetyl, warzywka ustąpiły słodkiej kukurydzy i aromatu winnego, uh dopiłem prawie do końca, myślałem że już dam radę ale po kolejnym łyku mnie już trochę odrzuciło.

 

No to teraz sprawdzam wersję A, na pierwszy rzut delikatny aromat lagerowy, lekko słodki zapach jakby. W smaku dalej mocna zdecydowana goryczka ściągająca na końcu, aromat świerkowo-ziołowy, wodniste, mocno wysycone z delikatną pianą, zostającą do końca. Nawet się by to przyjemnie piło gdyby nie ta gorycz. Dopiero po mocnym majtaniu szkłem wychodzi lekki kukurydziany aromat, słodkawy jak w wersji B. Piwo niezłe nie powiem nawet całe wypiłem i nie ma co narzekać, diacetyl i warzywka znikły było w miarę dobre.

Wniosek nasuwa mi się jeden, jeszcze kukurydza do dolniaków jako tako ujdzie nie bez kozery dodają ją amerykanie do swoich lagerów, ale w górnej fermentacji jest okropna. Ciekawy eksperyment przy próbce A nawet bym się mógł nie skapnąć że to kukurydziane jest! ;):okey: Dzięki za możliwość spróbowania piwka po roku do zobaczenia w Zielonej Górze.

post-3297-0-54986600-1393956095_thumb.jpg

post-3297-0-14557700-1393956218_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie próbowałem, ciekawe spostrzeżenia, muszę za jakiś czas zabrać się za degustację tych kukurydzianych. Jakby co, mogę przywieść więcej tego octu jakbyś reflektował ;)

Edytowane przez przemo70
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz po buteleczce przywieść odłożę najwyżej sobie na kolejny rok ;) Oj tam oj tam od razu ocet piłem gorsze piwa ;P Mam jeszcze jedną butelkę A i sobie chciałem na jakieś jeszcze pół roku zostawić, niech stoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu wczorajszym warka #158 Rauchbier II przelana na cichą. Tym razem dzięki słodom wędzonym od Gerdzia czuć dobrze raucha w rauchu :) Dzisiaj coroczne spotkanie piwowarów w Zielonej Górze, więc do zobaczenia przy kranie w Hauście :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka #160

Pils

 

Skład

pilzneński 18kg

monachijski 2kg

Karapils 2kg

 

Gotowanie

52/10min

62/30min

72/30min

78-filtracja

 

Chmielenie/dodatki

Hallertauer Tradition 7ak 100g/60'

Brewers Gold 6,5ak 100g/30'

Spalter Select 5ak 100g/5'

 

Drożdże

WYeast 2001 Urquell Lager /gęstwa/

Wyszło 75L/12Blg

 

Warka #158 Rauchbier II zabutelkowana, teraz można śmiało powiedzieć, w tym piwie czuć że to rauch ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #161

Pils 2

 

Skład

pilzneński 21kg

monachijski 2kg

Karapils 2kg

 

Gotowanie

52/10min

62/30min

72/30min

78-filtracja

 

Chmielenie/dodatki

Marynka 10ak 80g/60'

Hallertauer Tradition 7ak 120g/30'

Spalter Select 5ak 140g/5'

 

Drożdże

WYeast 2001 Urquell Lager /gęstwa/

Wyszło 120L/12Blg

 

Porter przelany na cichą, Pils1 nadal na burzliwej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zabutelkowaliśmy warkę #159 Porter, odfermentował do 5Blg, warka #160 Pils 2,5Blg przelany na cichą. Warka #161 Pils II nadal na burzliwej. W przyszłym tygodniu ostatnia warka w tym sezonie, najprawdopodobniej będzie to Grodziskie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawę czas kończyć. Wygląda na to, że to ostatnia warka w sezonie, butelek i kegów starczy "na styk" :okey: Dziś towarzyszył nam kolega klisz. Dzięki wielkie za miłą pogawędkę i skromne "nasiąkanie".

P.S. Na Festiwalu w Annopolu sobie odbijemy ;):beer:

warka #162

Grodziskie

 

Skład

pszeniczny 8kg

pszeniczny wędzony 3,3kg

orkiszowy 1kg

 

Zacieranie

38/45'

63/20'

72/20'

76/filtracja

 

Chmielenie/dodatki

Styrian Goldings 4,8ak 40g/60'

Saaz 3,8ak 48g/30'

Brewers Gold 6,50ak 76g/5'

 

Drożdże

Fermentis S-33

Wyszło 75L/7,7Blg.

 

Warka #161 przelana na cichą, a warka #160 już w butelkach blg 2,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z małym poślizgiem, ale spieszę poinformować, że warki #161 Pils2 i #162 Grodziskie w butelkach :) Można tym samym powiedzieć, że sezon 2013/2014 został zamknięty. Na podsumowania przyjdzie czas. Teraz pozostaje to co najprzyjemniejsze, spijanie uwarzonej ambrozji ;):beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dzisiaj znalazłem i wypiłem, warka 66

To qrde napisz coś Chłopakom na pocieszenie... i innym ku przestrodze, typu:

- wykręciło facjatę na odwyrktę,

- wygięło kufelek,

- jak kapnęło na podłogę - to przeżarło 7 poziomów (jak w "Obcym"),

- ....

 

:lol:

 

:beer: :beer:

Edytowane przez rubezahl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To qrde napisz coś Chłopakom na pocieszenie... i innym ku przestrodze, typu:

- wykręciło facjatę na odwyrktę,

- wygięło kufelek,

- jak kapnęło na podłogę - to przeżarło 7 poziomów (jak w "Obcym"),

- ....

 

:lol:

 

:beer: :beer:

Po degustacji poszedłem odcedzić kartofelki, nagle słyszę walenie w drzwi

Żona pyta co robię?

-Jak to co? Honorowo oddaje mocz!!

- Ale drugi dzień?

Uważajcie piwa z Wolsztyna nieźle walą w beret :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He He a to tylko dubel ;) Niezłe znalezisko, aż łza się w oku kręci, jakie to były fajne czasy początku naszego piwowarstwa. P.S. Mam kilka starszych modeli w piwnicy i przy najbliższym większym spotkaniu trzeba będzie je zutylizować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Sezon 2014/2015 rozpoczęty w piątek 21.11.14r. Tym razem uwarzony został Belgian Dark Strong Ale, wyszło 68L/19blg. Część zadana drożdżami 1214 Belgian Abbey, a część suchymi Abbaye. Suche wystartowały już po 6h, płynne potrzebowały na to ok.15h. Fermentacja w temp. 18-19stC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.