Skocz do zawartości

Moje warzenie - Paluch


Rekomendowane odpowiedzi

Warka #2 Weizen 12°Blg (zestaw surowców)

 

skład:

słód pszeniczny 2,5kg

słód pilzneński 1,5kg

chmiel lubelski (granulat) 15g

 

zacieranie:

słody wsypane do wody o temperaturze 49°C

44°C - 10'

63°C - 30'

72°C - 30'

podgrzanie do 75°C i przeniesienie do filtracji

 

do wysładzania użyłem około 18l wody (tyle mi podał Beer Smith) o temperaturze około 76°C

otrzymałem niecałe 25l brzeczki mimo planowanych 27l

 

chmielenie

gotowanie trwało 60' i odparowało mi aż 10l....

 

problem jest w tym że planowałem 22l brzeczki około 11°Blg a dostałem marne 15l 10°Blg

 

czy z tych informacji da się wywnioskować co zrobiłem źle i czego mam nie robić następnym razem?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i czego mam nie robić następnym razem?

Skoro to zestaw, to następnym razem nie komplikować sobie życia wyliczeniami, tylko zatrzeć wg zamieszczonej (pewnie) instrukcji - i już :)

Wydajność mała, ale to już trzeba indywidualnie wypracować zależnie od swoich warunków.

Czy otrzyma się litr/dwa i °Blg w jedną czy drugą, świat się nie zawali a piwo i tak będzie najlepsze - bo własne :(

 

Ed: znalazłem instrukcje z 3 wykorzystanych zestawów (BA) - tylko w A'la Grodziskim są dokładnie podane ilości wody. W pozostałych brak - a szkoda, bo wiele na początku jest z tym dylematów.

Edytowane przez rubezahl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, że aż tyle odparowało w ciągu godziny. Jesteś pewien że nie pomyliłeś się przy odmierzaniu wody do wysładzania?

Pomiaru blg dokonywałeś w temperaturze 20°C ?

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś machnąłeś w pomiarach.

 

Zestaw 4kg słodów powinien dać Ci 20l brzeczki ~11°Blg (sklep pewnie napisał że 12, ale to jeszcze nie tyle, nie przy pierwszym piwie).

 

Jeżeli zacierałeś w 12l, to z 18l wody do wysładzania powinieneś skończyć w garze z ok. 25l brzeczki przed gotowaniem. Po gotowaniu powinno zostać ok. 21l, po oddzieleniu osadów ok. 20l.

 

Jeżeli nie mieszałeś podczas podgrzewania, to część enzymów poszła w pioch z powodu przegrzania i to co zostało mogło nie dać rady ze skrobią.

Jeżeli nie mieszałeś podczas przerw, to enzymy które są w rzadkim nie miały okazji popracować nad skrobią, która jest w gęstym.

Zestaw pewnie zamówiłeś ześrutowany, więc na grubość śrutowania nie miałeś wpływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ostatnio odparowało z 34 litrów do 27 wiec sporo. Ale gotowałem 90min na taborecie. Z tym odparowaniem to jaja są bo już 6 warkę zrobiłem i jak dotąd największe odparowanie. Boje się że następnym razem odparuje ok 12ltr. :) Ale oczywiście jak woda odparowała to ekstrakt wzrósł wiec mogłem dolać wody spokojnie. Nie wiem jak to koledze po odparowaniu aż 10ltr. wyszło takie niskie blg. Ale różne rzeczy się zdażają. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #2 Weizen przelana na cichą, odfermentowało do 4°Blg

 

Jestem miło zaskoczony efektami, bo byłem zmartwiony wydajnością warzelni 50%. Kolor bardzo ładny słomkowy, w smaku lekkie i wyczuwalny jest zapach bananów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

jutro w planach kolejna rarka ;) tym razem Pale Ale

 

surowce:

pilzneński 8 kg

caraamber 1 kg

marynka 30g

lubelski 30g

 

zacieranie:

63°C - 40min

72°C - 20min

 

planuje uzyskać około 12°Blg

nie lubię bardzo goryczkowych piw ale nie wiem czy taka ilość chmielu na 40L to nie będzie za mało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To wg mnie sa 2 opcje, albo za wcześnie przelałeś na cichą , przez co masz mało drożdży w piwie, i powolutku dofermentuje, albo temperatura "uśpiła" drożdżaki. Ja bym podniósł trochę temperaturę, i opcjonalnie zrobił test fermentacji na jakichś drożdżach , jak masz to piwowarskie , jak nie to piekarskie.

 

PS ale nie butelkował bym tego piwa w tym momencie.

Edytowane przez earl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety czasem 5 dni to mało . Proponuję :

 

"szybki test fermentacji (FFT - fast ferment test) polega na przefermentowaniu niewielkiej ilości brzeczki nastawnej w osobnym pojemniku. W praktyce odbieramy niewielką ilość brzeczki, wystarczająca do pomiaru areometrem (można użyć brzeczki odzyskanej z osadów) i wlewamy ją do pojemnika po starterze z resztką drożdży. Przykrywamy, i trzymamy w cieple potrząsając od czasu do czasu. Po trzech dniach mierzymy gęstość przefermentowanego piwa, i to jest maksymalny limit do którego może dojść nasze piwo. Znajomość tej wartości pozwala nam prawidłowo zdiagnozować ew. niedofermentowanie piwa. Jeżeli z jakichś przyczyn nie mamy drożdży do tego testu, możemy użyć zwykłych drożdży piekarniczym - dadzą wynik z pewnym błędem ok. +0.5Blg."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temperatura w pomieszczeniu z fermentorami okolo 16°C. Drożdże Safale S-04.

Dla tych drożdży to za zimno. Przenieś na parę dni do cieplejszego pomieszczenia, tak z 18°C. Teoretycznie Fermentis podaje temperaturę od 15°C, ale to są drożdże do anglików (podejrzewam że to szczep Whitbread Ale), one lubią jak jest ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak zacierane, ale drożdże do anglików nie odfermentowują zbyt głęboko. Niech zejdą jeszcze z 1-1.5°Blg i będzie dobrze.

 

Pospieszyłeś się z przelewaniem, trzeba było zostawić jeszcze trochę.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.