Skocz do zawartości

Obsługa systemu Cornelius keg


Jejski

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, zaczynam powoli kompletować sprzęt do kegowania. Przeszukanie całęgo wątku byłoby dla mnie dość ciężkie więc wolę zapytać.

 

Sprawa dotyczy reduktora, zastanawiam się jaki wybrać i ile trzeba na takie coś wydać. Na razie mam jednego kega cornelius 19l, ale myślę, że w przyszłości chciałbym robić wyszynk przynajmniej na 2 kegi. Myślę, że będę chciał też używać kiedyś rozwiązania w stylu beergun. 

 

Moje pytanie: czy iść od razu w reduktor podwójny, czy szkoda kasy i da się to jakoś rozwiązać ew. pojedynczym.

Drugie pytanie, czy taki np. reduktor jest ok ? https://allegro.pl/oferta/reduktor-podwojny-dwa-moduly-co2-6mm-do-piwa-piwo-9726051896?fromVariant=7678263743 - czy to cena zawyżona, czy trzeba sie z taką liczyć i w tym wypadku cena jest adekwatna do jakości..

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam podwójny reduktor i spoko sprawa, z pojedyńczym bym się męczył. Mam keezer na dwa kegi i w sumie czasem brakuje a myślałem tak jak Ty że nawet jeden mi wystarczy :) niestety tak nie jest.

Jedyne czego mi brakuje to teraz lodówki fermentacyjnej bo ją właśnie na keezera przerobiłem ale chyba kupię nową na 3-4 kegi a tą dam z powrotem na fermentacyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, mate napisał:

Cześć, zaczynam powoli kompletować sprzęt do kegowania. Przeszukanie całęgo wątku byłoby dla mnie dość ciężkie więc wolę zapytać.

 

Sprawa dotyczy reduktora, zastanawiam się jaki wybrać i ile trzeba na takie coś wydać. Na razie mam jednego kega cornelius 19l, ale myślę, że w przyszłości chciałbym robić wyszynk przynajmniej na 2 kegi. Myślę, że będę chciał też używać kiedyś rozwiązania w stylu beergun. 

 

Moje pytanie: czy iść od razu w reduktor podwójny, czy szkoda kasy i da się to jakoś rozwiązać ew. pojedynczym.

Drugie pytanie, czy taki np. reduktor jest ok ? https://allegro.pl/oferta/reduktor-podwojny-dwa-moduly-co2-6mm-do-piwa-piwo-9726051896?fromVariant=7678263743 - czy to cena zawyżona, czy trzeba sie z taką liczyć i w tym wypadku cena jest adekwatna do jakości..

 

Pozdrawiam

Za taką cenę można upolować używkę z chromowanymi  manometrami. Ten mi wygląda na jakiś składak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili nagazuje piwo w kegu cornelius. Dwoma metodami . Pierwsza parę strzałów co2 i mieszanie (po mieszaniu nie wiem jakie jest nagazowanie , mało przewidywalne)  . Druga ustawienie co2 jak w tabeli i nagazowanie przez cały tydzień. I chciałem poprawić to metodę bo piana z niej jest ładniejsza tylko się wydaje że piwo jest za słabo nagazowane. . Przeglądać internet  znalazłem coś takiego 1207987306_Beztytuu.jpg.51482b408a61aa16b476c7b206c73b7b.jpgpokrywka z kamieniem 0.5 mikronów . Ktoś używa takiej metody do nagazowania ? Bo w tym przypadku mi się wydaje że jesteśmy w stanie przewidywalnie nagazować piwo. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 3 metody opisane przez Ciebie w gruncie rzeczy prowadzą do tego samego.

Ten wężyk z kamieniem ze zdjęcia to raczej do szybkiego nagazowania piwa. Kolejne ułatwienie gdzie w zasadzie nie trzeba mieszać kegiem. CO2 ładnie i szybko będzie się rozpuszczać w piwie. Ale tu bym uważał z ciśnieniem - ustawiłbym jakieś małe ciśnienie na początek (0,4- 0,6? bara) aby powoli gaz się przez tą kostkę rozchodził po piwie i w miarę absorpcji ciśnienie zwiększał.  

Tak jak piszesz - w tym przypadku trzeba by chyba doświadczalnie sprawdzać poziom nagazowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Koledzy, dalej nie mogę rozgryźć jednej sprawy. Mianowicie podpinam pod gaz o zadanej z tabeli wartości, trzymam przez zadany czas. Załóżmy że mam pożądany poziom nagazowania. I co wtedy? Odcinam gaz? Trzymam dalej na tym samym ciśnieniu? Podnoszę do wyszynku, i znowu - co wtedy? Po zakończeniu wyszynku trzymam na tym podniesionym (nie sądzę), wracam do oryginalnego ustawienia, czy odcinam całkowicie?
Generalnie czarna magia z tym nagazowaniem, raz bardzo dobrze, innym razem słabo, mimo identycznych ustawień. Tak czy siak o niebo lepiej niż do butelek, ale nie o tym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Hej,

 

Przyszła butla i keg dzisiaj, złączki i przewody są, piwo kończy fermentacje w piwnicy i chyba można konkludować temat. 

 

Ostatnia prosta - reduktor. Rozkręciłem go - śruba, metalowy blaszka stożkowata, sprężyna, membrana. Wszystko upaćkane w resztkach białawej maści, mocno już nieświeżej. Pytanie - w jaki sposób to zakonserwować - zakładam że trzeba to oczyścić i pacnąć świeżym smarem - tylko jakim? I w jaki sposób mogę przetestować reduktor zanim go finalnie wepnę do linii? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kal800 napisał:

Hej,

 

Przyszła butla i keg dzisiaj, złączki i przewody są, piwo kończy fermentacje w piwnicy i chyba można konkludować temat. 

 

Ostatnia prosta - reduktor. Rozkręciłem go - śruba, metalowy blaszka stożkowata, sprężyna, membrana. Wszystko upaćkane w resztkach białawej maści, mocno już nieświeżej. Pytanie - w jaki sposób to zakonserwować - zakładam że trzeba to oczyścić i pacnąć świeżym smarem - tylko jakim? I w jaki sposób mogę przetestować reduktor zanim go finalnie wepnę do linii? 

Cześć,

Zwykła wazelina techniczna/kosmetyczna wystarczy. Reduktor zasadniczo nie ma kontaktu z piwem. Jeśli chodzi o test to przykręć do butli, zamknij wyjście reduktora i zobacz czy trzyma ustawione ciśnienie(czy gdzieś nie przepuszcza gazu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Taka zagwozdka:

Co roku na Święta robię dwa kegi, do baru w szwagrowej piwniczce, które opróżniamy w świąteczno-noworoczym okresie.

Do tej pory robiłem w petainerach i nie było problemu z podpięciem do Flach A.

 

Ale postanowiłem przejść na Corneliusy i też nie przewidywałem problemów, bo sądziłem że wepnę się w linie szybkozłączkami JG i zmiana cornelius/klasyczny keg nie będzie problemem.

Ale dziś sprawdziłem sobie głowicę i linie i widzę, że Szwagier ma to podłączone na wężykach 7x2.5mm (12mm średnicy zewnętrznej) głowica ma gwint 7/8'' (22,5mm)

 

Da się to jakoś ogarnąć za pomocą złączek JG, czy będę  musiał coś wyrzeźbić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chcę spróbować nagazowania w kegu ale nie wiem jakiej wielkości butle co2 kupić. Nie robię dużej ilości piw ale nie chcę też co chwile latać do PPOŻ żeby ładować butlę. Na ile starcza butla 2L (1,5kg) ogarnę tym 2 kegi? :)

 

mam soda stram i butlą 500g jestem w Stanie nagazować około 50L wody 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,5 kg to najmniejsza butla nie licząc tych soda stream, ale jak robisz mało to spokojnie wystarczy. Nagazujesz więcej niż 2 kegi, nigdy nie liczyłem ale pewnie starczy na 5  - 10 kegów.

BTW - Ja butlą 1,5 kg napełniam tą 500 g do soda stream. Wody nie gazuje ale używam ją w plenerze żeby nie nosić za dużo ciężkich klamotów.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, skybert napisał:

1,5 kg to najmniejsza butla nie licząc tych soda stream, ale jak robisz mało to spokojnie wystarczy. Nagazujesz więcej niż 2 kegi, nigdy nie liczyłem ale pewnie starczy na 5  - 10 kegów.

BTW - Ja butlą 1,5 kg napełniam tą 500 g do soda stream. Wody nie gazuje ale używam ją w plenerze żeby nie nosić za dużo ciężkich klamotów.

 

 

Dzięki za odpowiedź

 

31 minut temu, x1d napisał:

1,5 kg jest bardzo wygodna. Spokojnie kilka kegów nagazujesz i wypchniesz.

Ja mam dwie, by nie zostać bez gazu, który zazwyczaj kończy się w piątek po południu.

Święte słowa. Prawa Murphy'ego są nieubłagane :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2021 o 20:10, fotohobby napisał:

Taka zagwozdka:

Co roku na Święta robię dwa kegi, do baru w szwagrowej piwniczce, które opróżniamy w świąteczno-noworoczym okresie.

Do tej pory robiłem w petainerach i nie było problemu z podpięciem do Flach A.

 

Ale postanowiłem przejść na Corneliusy i też nie przewidywałem problemów, bo sądziłem że wepnę się w linie szybkozłączkami JG i zmiana cornelius/klasyczny keg nie będzie problemem.

Ale dziś sprawdziłem sobie głowicę i linie i widzę, że Szwagier ma to podłączone na wężykach 7x2.5mm (12mm średnicy zewnętrznej) głowica ma gwint 7/8'' (22,5mm)

 

Da się to jakoś ogarnąć za pomocą złączek JG, czy będę  musiał coś wyrzeźbić ?

cos takiego? https://allegro.pl/oferta/pi251210s-redukcja-lacznik-john-guest-3-8-x-8mm-8129368175

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, anteks napisał:

Dzięki, ale koniec końców zdecydowałem się na poprowadzenie dodatkowej linii piwnej, którą przepnę bezpośrednio przy kranie. Najpierw pójdą dwa moje kegi, później przepinka i dwa jego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 23.01.2023 o 19:11, Gąska napisał:

Cześć, krótkie pytanie. Czy taki podwójny reduktor ODL (podobny do cornelius) mogę na sztywno przykręcić do butli? Czy ze względu na jego wagę konieczne jest podłączenie na wężu? 

Nawet miałem poczwórny

ps zależy czy 0,5kg  czy 6kg. Przy małe to ebnie ;)

 

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.