Skocz do zawartości

Obsługa systemu Cornelius keg


Jejski

Rekomendowane odpowiedzi

Kegi są, kompletuję sprzęt dalej.

 

1) Ktoś poleci gdzie kupić reduktor podwójny np. ODL? W jakich cenach są używane? Nowy widzę tutaj za 330zł http://www.grupaibc.pl/produkt/reduktor-pojedynczy-odl/to dobra cena? Ewentualnie można kupić pojedynczy a potem nie ma problemu z dokupieniem modułu?

2) Zakuć każdy przewód czy lepiej w przewodzie piwnym użyć szybkozłączek john guest? A może też w innych miejscach ich użyć? Podobno są wygodniejsze niż zakute króćce tylko mam obawy co do wytrzymałości tych złączek w przewodzie z gazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) spróbuj napisać do użytkownika na allegro: kegpepsi, może ma coś takiego na zbyciu, a nie wystawił na allegro.

2) przewody gazowe to ja bym zakuł na stałe, rzadko się je demontuje, a cena jest również sporo niższa. Przewód piwny zrobił bym z obu stron na szybkozłączkach JG, będziesz mógł bardzo szybko rozmontować instalację i wyczyścić w razie potrzeby ;) nie bój się o wytrzymałość, dają radę na 100%, do tego są stworzone.

Edytowane przez Versaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj afera bo pełna butla, która sobie stała w domu "strzeliła" tzn. zawór bezpieczeństwa poszedł, nie było wkręconego reduktora. Jak to możliwe skoro w pokoju jest 25 stopni, nawet niech będzie 30 chociaż pokój jest ciemny, od południa? Sprzedawca próbuje mi powiedzieć, że to normalne przy "dzisiejszych" temperaturach a ja się zastanawiam czy legalizacji nie wbijał na kolanie albo za dużo gazu nie wbił.

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj afera bo pełna butla, która sobie stała w domu "strzeliła" tzn. zawór bezpieczeństwa poszedł, nie było wkręconego reduktora. Jak to możliwe skoro w pokoju jest 25 stopni, nawet niech będzie 30 chociaż pokój jest ciemny, od północy? Sprzedawca próbuje mi powiedzieć, że to normalne przy "dzisiejszych" temperaturach a ja się zastanawiam czy legalizacji nie wbijał na kolanie albo za dużo gazu nie wbił.

 

jakeś w GAMI nie brał toś sam sobie winień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem w necie bo mi tak wygodniej, czy byłem pierwszym, który kupił butlę na olx czy allegro? Rozumiem, że takie coś nie miało prawa się wydarzyć i zwór był walnięty lub butla za bardzo nabita i nie ma innej opcji typu "zdarza się przy tych temperaturach"? Będę to próbował załatwić ze sprzedającym bo to nie jest w porządku moim zdaniem i pytam poważnie bo nie miałem nigdy do czynienia z takim sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że za dużo gazu nabił. U mnie raz też przelał butlę ale nie strzelił jeszcze zawór, natomiast przy rozprężaniu gazu zamarzł mi cały zawór, reduktor oraz sama butla i strzelało kulkami śniegu z zaworu bezpieczeństwa przy reduktorze. Upuściłem trochę gazu i się poprawiło. Ja bym reklamował butlę, niestety trzeba uważać na to przebijanie butli bo często tak jest, że trudnią się tym też punkty "legalizacji gaśnic" i gazów technicznych, które w dupie mają bezpieczeństwo, a odwalają zwykłą masówkę, wymieniając tylko zabezpieczenie w zaworze, a nie sprawdzając dokładnie zaworów. Nie długo przekonam się jak jest z tą legalizacją butli bo mam do 2019 swoją jeszcze się okaże, że łatwiej i taniej będzie kupić inną niż legalizować swoją. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie długo przekonam się jak jest z tą legalizacją butli bo mam do 2019 swoją jeszcze się okaże, że łatwiej i taniej będzie kupić inną niż legalizować swoją. 

 

w GAMI masz 59PLN za legalizację butli 6kg jeśli dobrze pamiętam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie długo przekonam się jak jest z tą legalizacją butli bo mam do 2019 swoją jeszcze się okaże, że łatwiej i taniej będzie kupić inną niż legalizować swoją. 

 

w GAMI masz 59PLN za legalizację butli 6kg jeśli dobrze pamiętam

 

 

Tylko, że do GAMI mam 135 km :D Ewentualnie jak u siostry żony będę bo mieszkają 500 metrów od Irkuckiej to sprawdzę ceny. Ja mam 1,5 kg butlę. Jeszcze się zorientuje za 2 lata jak legalizacja się skońćzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opróżniam właśnie mojego drugiego kega, w miarę jak w kegu jest coraz mniej piwa jest ono coraz bardziej nagazowane. Czy to normalne, ewentualnie co robię nie tak? Gazowałem 3 dni 1,5 bara, nie turlałem. Następny etap, nie wiem czy wykonuje go prawidłowo, odłączam szarą szybkozłączkę, rozszczelniłem układ i ponowne przyłączam, w ten sposób sprawdzam jakie mam ciśnienie w kegu, wyszło mi około 0,6 bara. Na reduktorze ustawiam troszeczkę wyższe (obserwuję kiedy wskazówka się ruszy) ustawiam około 0,1 bara więcej i polewam.Wszytko jest ok ale z czasem, gdy piwa jest tak na wyczucie mniej niż 1/3  kega zaczyna się bardziej pienić, jednocześnie zwiększa się ciśnienie na reduktorze pomimo tego że nic z nim nie robię. Na czas gdy nie polewam mam zakręcam główny zawór gazu. Czy dobrze robię czy raczej powinien być cały czas otwarty? Temperatura w lodówce około 7 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli we Wrocławiu to będzie 59PLN a w Nowej Soli milyjard? 

 

Swego czasu w punkcie gazów technicznych mi gość świsnął cenę koło 100 zł za legalizacje butli więc tak może być różnie ;) Butlę wciągnąłem za 100 zł, używki z legalizacją na kolejne 8 lat kosztują też gdzieś tyle. Niestety są Oni monopolistą w regionie, a gość u którego obecnie nabijam butle - w punkcie gaśnic "musi się zastanowić", więc nie wiem. W Głogowie z tego co się orientowałem 2 lata temu też koło 50 zł cena się kręciła ale nie wiem czy ten punkt dalej istnieje, bo na PKS spore zmiany ostatnio poszły i sporo spółek przejmowali prywaciarze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak drgnie wskazówka, to po ustabilizowaniu się nie będzie 0,1 tak jak drgnięcie tylko trochę więcej, 0,3. Bo ona drga na przepływ, a nie na ustabilizowane ciśnienie. [przynajmniej u mnie tak jest]. Ja z lenistwa nie odłączam reduktora, nie zmieniam ciśnienia - po polaniu 0,3L i tak spada ciśnienie w kegu, więc reduktor zapodaje realnie więcej niż jest w środku.

Można podłączyć dwie szybkozłączki do jednego reduktora za pomocą trójnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam duzego doswiadczenia w kegowaniu i sztucznym nagazowaniu ale z mojej strony wyglada to tak:

Przelewam piwo do kega po fermentacji.

Podpinam gaz i wpuszcam droge gazu i upuszcam go zaworem bezpieczenstwa w celu pozbyciu sie powietrza.

Ustawiam na 1.5bara.

Odpinam gaz i kolysze kegiem 1minute.

Podpinam gaz i ustawiam ponownie na 1.5bara.

Odpinam, kolysze 1minute.

Wkladam do lodowki.

Po 3 dniach probuje ;) w dwoch przypadkach bylo ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii szczelności kegów (skoro mi wywaliła butla to nadal nie miałem okazji porządnie jej sprawdzić..) - jak sugerował Dr przy pociągnięciu za zawór bezpieczeństwa powinien być jakiś syk, sprawa jest taka, że syk jest z każdego kega ale tylko z jednym deklem, pozostałe dwa nie uszczelniają na tyle kegów, czy to przesądza już o szczelności czy przy wpuszczeniu gazu dekle mogą się jeszcze uszczelnić za sprawą wywieranego na nie ciśnienia? Pytam bo zamawiam już ostatnie graty do wyszynku i myślę czy wziąć nowe oringi na te dwa dekle. I od razu druga sprawa - czy profilaktycznie warto również wymienić oringi na głowicach i zaworku bezp.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czy przy wpuszczeniu gazu dekle mogą się jeszcze uszczelnić za sprawą wywieranego na nie ciśnienia?

tak

 

 

I od razu druga sprawa - czy profilaktycznie warto również wymienić oringi na głowicach i zaworku bezp.?

Wg mnie nie, ale jak tam kto woli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii szczelności kegów (skoro mi wywaliła butla to nadal nie miałem okazji porządnie jej sprawdzić..) - jak sugerował Dr przy pociągnięciu za zawór bezpieczeństwa powinien być jakiś syk, sprawa jest taka, że syk jest z każdego kega ale tylko z jednym deklem, pozostałe dwa nie uszczelniają na tyle kegów, czy to przesądza już o szczelności czy przy wpuszczeniu gazu dekle mogą się jeszcze uszczelnić za sprawą wywieranego na nie ciśnienia? Pytam bo zamawiam już ostatnie graty do wyszynku i myślę czy wziąć nowe oringi na te dwa dekle. I od razu druga sprawa - czy profilaktycznie warto również wymienić oringi na głowicach i zaworku bezp.?

ja czasem muszę nieco poruszać deklem przy zamykaniu, lub nawet pomóc mu wejść idealnie. Niestety przy zamykaniu mają tendencję do przesuwania się w jedną stronę i wtedy nie trzymają.

Pomaga też odciaganie dekla w przeciwną stronę za ucho zaworu bezpieczeństwa, no i wazelina na oringu żeby był elastyczny jak najdłużej ;)

 

#browarswedow

http://www.facebook.com/browarswedow/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie. Mam kupione prawie wszystko do wyszynku z kegów, ale stoję przed połączeniem tego w kupę i tu kilka pytań;

 

1. nie pytanie - gwint kranu to 5/8 cala? Nie mam śrub mocujących, ale dedukcją doszedłem że to 5/8 ( suwmiarka podaje 88mm - stąd dylemat). Jedyne mocowania jakie znalazłem to 5/8.

2. mam ball-locki z gwintem, i z króćcem (oraz króćce nakręcane). Czy warto iść w John Guest. Jeśłi tak to czy są szybkozłączki na gwint ball-locka?

3. Czy to właściwa złączka - kran - wąż piwny?

http://www.grupaibc.pl/produkt/szybkozlacze-prosta-38-x-58-gwint-john-guest/

 

jedne źródła podają - obie linie 3/16 cala, inne - 1/4 dla piwa i 5/16 dla gazu. Obie średnice inne niż powyższa na wyjściu. Jakies redukcje?

nakręcane króćce na kran mają fi 9,6mm

 

Czy tez zwykłe zaciskane połączenia porobić  -  na wyjściu z reduktora ;

mam dwa - na podwójnym też króćce, 7 2mm

na pojedynczym - gwint jak na ball-locku

 

króćce na ball lockach do gazu 7,2 - gaz, na piwnych 7,5mm.

 

Generalnie spory bałagan w standardach ( średnice , gwinty itd), i nie mam pomysłu jak to pospinać. A może ktoś by mi to wszystko poskładał do kupy ( odpłatnie oczywiście)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. tak, gwint to 5/8 cala

2. ja mam zaciski i działają, być może złączki są wygodniejsze. Do tej pory (3 opróżnione kegi)  nie miałem potrzeby rozdzielania poszczególnych części.

3.tak

 

Kup przewód 3/8 - na aukcji allegro u użytkownika kegpepsi są opisane  jako przewód piwny 3/8. Pasuje idealnie do wszystkiego, do piwa i do gazu oraz do złączki z pkt 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. tak, gwint to 5/8 cala

2. ja mam zaciski i działają, być może złączki są wygodniejsze. Do tej pory (3 opróżnione kegi)  nie miałem potrzeby rozdzielania poszczególnych części.

3.tak

 

Kup przewód 3/8 - na aukcji allegro u użytkownika kegpepsi są opisane  jako przewód piwny 3/8. Pasuje idealnie do wszystkiego, do piwa i do gazu oraz do złączki z pkt 3.

Przewód 3/8 - jak (albo czy) da się go zapiąć na króćcu od kranu - i na dużo mniejszych na ball lockach i reduktorze?

 

Albo - które złączki JG do zapięcia na balllockcach z gwintem/króćcem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy stopniowe spijanie piwa, powiedzmy kilka miesięcy, wpływa negatywnie na jego starzenie się? Chciałbym obecnie skupić się na kegowaniu niż butelkowaniu piwa, ale nie mam aż takiego dużego przerobu ;), no i zastanawiam się czy piwo w kegu nie będzie się starzeć szybciej. Może zdecydować się na refermentację w kegu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.