Skocz do zawartości

Obsługa systemu Cornelius keg


Jejski

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy ktoś już na to wpadł bo nie szukałem, ale żeby mieć wszystko w kupie wkręciłem sobie kran Celi w górna gumę od kega, po zrobieniu dziury otwornicą :D

Właśnie nad czymś takim myślałem, czekam tylko aż mi kegi przyjdą ;)

Mógłbyś wrzucić zdjęcie jak to wygląda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wkręciłem sobie kran Celi w górna gumę od kega, po zrobieniu dziury otwornicą

na tyle odkrywcze co i rewolucyjne :D

Jak będziesz miał 10 KEG'ów to w każdym zrobisz taką dziurę i będziesz kran przekładał? :(

Wg mnie lepiej zamocować kran w jakiejś np. desce i tą deskę opaskami/taśmami mocować do KEG'a :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie wyśle, ale narazie nie mam kega przy sobie

 

Jak będziesz miał 10 KEG'ów to w każdym zrobisz taką dziurę i będziesz kran przekładał? :(

No każdy pod siebie robi sprzęt, a że nie zamierzam mieć 10 kegów to takiego problemu nie widze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś już na to wpadł bo nie szukałem, ale żeby mieć wszystko w kupie wkręciłem sobie kran Celi w górna gumę od kega, po zrobieniu dziury otwornicą :D

ło rany...

 

nie łatwiej było już zakupić cos w ten deseń (oferta poglądowa, można dużo taniej): https://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-home-brew-chrome-plated-brass-beer-tap-faucet-with-ball-lock-quick-disconnect-kit/32735307566.html

 

problemy z pienieniem będą te same (bo węża długiego brak)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie może podzielcie się przy okazji patentami na mocowanie kranu wewnątrz lodówki, tak żeby nie zwisał swobodnie tylko był gdzieś zamontowany? Widziałem w którymś wątku zdjęcie Vettisa (nie mogę teraz na szybko znaleźć) z przymocowanym kranem do kega, ale bez wiercenia w kegu jak kolega wyżej. Nie chodzi mi o mocowanie na zewnątrz do drzwi czy blatu lodówki, tylko patenty wewnątrz lodówki czy chłodziarki.

Drugie pytanie odnośnie tabeli http://www.kegerators.com/carbonation-table.phpi jej polskiego odpowiednika. W tabeli nie jest uwzględniony czas nagazowania (albo coś źle ją czytam) jak długo podawać co2, aby było dobrze i zgadzało się z tabelą? W innych wątkach można był przeczytać że keguję się na: 2 tygodnie, 2 dni, z potrząsaniem i bez. Któremu sposobowi nagazowania odpowiada tabela??

Ostatnie pytanie czy keg może wybuchnąć czy zawór bezpieczeństwa w razie przegazowania  wypuści nadmiar ciśnienia zaworkiem? (mam pepsi) 

Sorki za być może oczywiste pytania ale właśnie zamówiłem cały sprzęt, czytam wszystko co się da, a jest tego trochę i pewne rzeczy mogły mi umknąć.

A jeszcze jedno. Czy czeskie karny Lindr są ok? Bo większość używa Celli i sobie chwali, a czy krany od naszych sąsiadów również dają radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

czy głowice ball lock są rozbieralne, jak tak to jak je rozebrać? http://images75.fotosik.pl/347/812f4ad94bcc0ee1.jpg

Czy jest tam jakaś uszczelka w środku? Wg. tego http://www.piwo.org/uploads/monthly_09_2016/post-17378-0-72390200-1474610923.jpgchodzi mi o wyciągnięcie części 3001, bo tam niby ma być uszczelka 3002. Tylko jak to zrobić? Próbowałem pchać w ten przycisk tak jakbym zakładał szybkozłączkę, ale bezskutecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie zadać pytanie, które pewnie padło nie jeden raz, ale temat się dość rozrósł i nie jest łatwo znaleźć odpowiedzi...mianowicie powoli przymierzam się do corneliusów, lecz zastanawia mnie kwestia temp ich przechowywania- mianowicie nie posiadam odpowiedniej chłodziarki, ani ew. miejsce do jej wstawienia. Myślałem, by kegi nagazowywać i trzymać w piwnicy, gdzie temp jest różna- od 12 stopni w zimie do ok 20 w lecie. Przy 12 stopniach pewnie nie będzie problemu, ale jak będzie wyglądała kwestia nagazowania piwa, a później jego wyszynku w wyższej temp... boję się, żeby nie było samej piany przy nalewaniu. Jak jest zatem maksymalna sensowna temp do nalewania piwa z kegów i ew. ich gazowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

gdzie temp jest różna- od 12 stopni w zimie do ok 20 w lecie

 

Lubisz takie ciepłe (20oC) piwo? Taka tam pioseneczka na temat

;)

 

 

Risy i Portery Bałtyckie wolę ogrzane... ale nie o to chodzi, co ja lubię, tylko jak wygląda kwestia nalania piwa (pienienia) głównie w przedziale temp. 16-18 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vpatyk, wszystko zależy od całego zestawu; w knajpie keg stoi w ciepłym przecież ;-)

 

Nagazowanie zależy od ciśnienia i temperatury, więc dobierasz ciśnienie do temp. w której jest keg. Oczywiście to musi też uwzględniać sposób wyszynku i chłodzenia. Jak masz kegerator możesz używać pewnie tylko 0,5bara, a jak schładzarkę to nawet i 2,5bara.

 

Jak jest zatem maksymalna sensowna temp do nalewania piwa z kegów i ew. ich gazowania?

 

Jak będzie upał, to tez będę pił piwo i je nalewał ;-) Przy schładzarce (suchej) w domu, latem pszeniczne które chcę pić 'zaraz' podpinam pod butlę zaraz po zalaniu kega, a polewam od razu po nagazowaniu. Czyli całość zostawiam w temp. pokojowej, ustawiam 2,2-2,4bara i wio (no jak bardzo chcesz pić to trzeba poturlać kegiem, a jak robisz to np. 3 dni przed weekendem/imprezą to czekasz spokojnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vpatyk, wszystko zależy od całego zestawu; w knajpie keg stoi w ciepłym przecież ;-)

 

Nagazowanie zależy od ciśnienia i temperatury, więc dobierasz ciśnienie do temp. w której jest keg. Oczywiście to musi też uwzględniać sposób wyszynku i chłodzenia. Jak masz kegerator możesz używać pewnie tylko 0,5bara, a jak schładzarkę to nawet i 2,5bara.

 

Jak jest zatem maksymalna sensowna temp do nalewania piwa z kegów i ew. ich gazowania?

 

Jak będzie upał, to tez będę pił piwo i je nalewał ;-) Przy schładzarce (suchej) w domu, latem pszeniczne które chcę pić 'zaraz' podpinam pod butlę zaraz po zalaniu kega, a polewam od razu po nagazowaniu. Czyli całość zostawiam w temp. pokojowej, ustawiam 2,2-2,4bara i wio (no jak bardzo chcesz pić to trzeba poturlać kegiem, a jak robisz to np. 3 dni przed weekendem/imprezą to czekasz spokojnie).

 

Dziękuje za merytoryczną odpowiedź, jednak cały czas chodzi mi o coś innego , czyli  o nalewanie bez schładzarki i kwestię piany przy nalewaniu w wyższej temp. (16-18 stopni). Tak jak pisałem w pierwszym poście- boję się, że nawet przy prawidłowym nagazowaniu- to zamiast piwa będzie sama piana- i chciałbym, żeby ktoś to potwierdził lub zdementował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybam tylko, bo nie próbowałem takiej kombinacji

nie bardzo łapię jak chcesz to robić (nosić keg z piwnicy wieczorami? przed imprezą?)

 

1. Nagazowanie dobierasz względem temp. w kegu

2. Ogólny problem z pienieniem rozwiązujesz odpowiednio długim przewodem pomiędzy kegiem a kranem

3. Pozostaje problem "ciepłego rozlewu" tj. tego jaką temperaturę ma kran...

 

...w kegeratorze mogłbyś trzymać kran w lodówce, chłodzić kolumnę itp.aby temp. kranu była taka jak wypływającego piwa;

w Twoim przypadku (ale tez w moim) pierwszy kufelek będzie się pewnie jeszcze pienił, jak będziesz lał N piw po kolei to kolejne powinny iść bez piany (kran już nie będzie ciepły)

 

Spróbowałbym trzymać kran tam gdzie keg (ale pojęcia nie mam czy chcesz to podpiąć pod jakąś ładną kolumnę itp...) Generalnie idź tą drogą... dokupisz potem schładzarkę i będziesz jeszcze bardziej zadowolony ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

średnica króćca szybkozłączki zależy od tego o jaka to szybkozłączka, więc suwmiarka w dłoń

 

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?string=szybkoz%C5%82%C4%85czka&us_id=37717433&order=p&bmatch=base-relevance-floki-5-nga-hou-1-3-0511

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

posiadam keg po coca-coli razem z szybkozłączkami i mam pytanie, jaka jest średnica (w calach) króćca w szybkozłączkach do tego rodzaju kega? Chcę zakupić przewody i szybkozłączki John Guest, obstawiam że jest to 3/8" ale pewny nie jestem. Proszę o pomoc.

Brałem ostatnio http://allegro.pl/zlaczka-john-guest-1-4-ffl-3-8-pi4512f4s-i6014811571.html?snapshot=MjAxNy0wNS0wNlQxOTo0MjozNi4yMDlaO2J1eWVyOzgxNTg1MTFjMTVmOTY3MzYwNTY2MjBiNzgxM2UyZTI3OTljMTAxNWY2N2RlZmVkYTI3NzcyNWRiNTQ1MGI5MzA%3D

 

i pasowały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam,

posiadam keg po coca-coli razem z szybkozłączkami i mam pytanie, jaka jest średnica (w calach) króćca w szybkozłączkach do tego rodzaju kega? Chcę zakupić przewody i szybkozłączki John Guest, obstawiam że jest to 3/8" ale pewny nie jestem. Proszę o pomoc.

Brałem ostatnio http://allegro.pl/zlaczka-john-guest-1-4-ffl-3-8-pi4512f4s-i6014811571.html?snapshot=MjAxNy0wNS0wNlQxOTo0MjozNi4yMDlaO2J1eWVyOzgxNTg1MTFjMTVmOTY3MzYwNTY2MjBiNzgxM2UyZTI3OTljMTAxNWY2N2RlZmVkYTI3NzcyNWRiNTQ1MGI5MzA%3D

 

i pasowały

 

Chodziło mi o wybór szybkozłączki, która będzie przymocowana do kranika. Z drugiej strony (od strony kega) przewody planuję przymocować bez żadnych dodatkowych szybkozłączek, bezpośrednio na szybkozłączki od kega zaciskając je metalowymi opaskami. A może mój pomysł jest zły?

Edytowane przez PawelJumper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o wybór szybkozłączki, która będzie przymocowana do kranika. Z drugiej strony (od strony kega) przewody planuję przymocować bez żadnych dodatkowych szybkozłączek, bezpośrednio na szybkozłączki od kega zaciskając je metalowymi opaskami. A może mój pomysł jest zły?

 

Od strony kega zwykle nie stosuje się żadnych innych patentów, metalowe zaciski na króćce są najczęściej stosowane, szczerze mówiąc nie spotkałem się z innym rozwiązaniem, podobnie od strony reduktora. Od strony kranu to zależy, jeżeli masz picnica to też na metalowym zacisku, jeżeli kran metalowy (np. Celli, Lindr) to szybkozłączka 3/8 - 5/8, wąż 3/8 powinien pasować (ale tu pewności nie mam, używam pepsi)

Edytowane przez opeciarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak sprawdzić mniej więcej czy keg się nadaje do użytku? Wypatrzyłem 3 kegi na podwórku mechanika, z który dużo współpracuję i powiedział, że mogę je wziąć więc chciałbym chociaż jakoś wstępnie sprawdzić czy coś z nich będzie, po południu albo jutro podjadę je obejrzeć, z paru metrów widziałem tylko, że mają zawór bezpieczeństwa więc to chyba klasyczne pepsi? Butli niestety nie mam żeby sprawdzić szczelność. Leżą na boku zamknięte pod chmurką już podobno kilka miesięcy, rozumiem, że to raczej nie mogło im zaszkodzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Leżą na boku zamknięte pod chmurką już podobno kilka miesięcy, rozumiem, że to raczej nie mogło im zaszkodzić?

Raczej im nic nie zaszkodziło, a jeśli to uszczelkom, a te grosze kosztują.

Jak pociągniesz za zawleczkę zaworu to co by nie było (ciśnienie lub podciśnienie) powinno syczeć. Jeśli będzie syczeć to znaczy, że są szczelne :D

Reszta kontroli to tylko "na oko" w tym układzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.