Skocz do zawartości

bąbelki


Rekomendowane odpowiedzi

witam

zrobiłem już trzecią warkę i ni jak nie mogę uzyskac bąbelków. nie wiem gdzie tkwi problem. urzywam drożdży dolnej fermentacji. burzliwa 2-3 dni spuszczam, cicha fermentacja ok. 5 dni, dodaje syrop glukozowy i rozlewam do butelek. Cały proces po filtracji odbywa się w temp. 12 st. proszę o rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

zrobiłem już trzecią warkę i ni jak nie mogę uzyskac bąbelków. nie wiem gdzie tkwi problem. urzywam drożdży dolnej fermentacji. burzliwa 2-3 dni spuszczam, cicha fermentacja ok. 5 dni, dodaje syrop glukozowy i rozlewam do butelek. Cały proces po filtracji odbywa się w temp. 12 st. proszę o rady

Niezły tekst :(:) sory nie merytorycznie, ale nie mogłem się powstrzymać :/

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dłużej fermentuję górne piwa(tydzień burzliwej/tydzień- dwa cichej) . A czytałem że dolniaki potrzebują jeszcze więcej czasu więc 2 dni burzliwej fermentacji to moim skromnym zdaniem zdecydowanie za krótko. Napisz też po jakim czasie otwarłeś butelkę i stwierdziłeś że nie ma gazu bo jak na następny dzień to się nie dziwię że nie ma, bardzo możliwe że jak zacznie dofermentowywać w butelkach to co niedofermentowało w fermentorze to butelki zamienią się w bomby.

Edytowane przez Marmur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o ortografie to wybaczcie - dla mnie nie jest ważna, tresć merytoryczna - postaram się lepiej. Jeżeli chodzi o drożdże to mam prosto z dobrego browaru świeżutkie. Tam też bużliwa jest w temperaturze 10-13 st przez 5 dni. dowiedziałem się od technologa, że drożdże po przerobieniu cukrów mogą ulec hydrolizie i smaczek jest nieciekawy, dlatego lepiej jest szybciej zlac i dłużej trzymać przy cichej fermentacji. Daje dość dużo drożdzy i dlatego mi tak szybko odfermentowuje - tak sądze bo niebadam blg. Filtrację brzeczki robię na siatce o oczkach 0,63 mm. jeżeli chodzi o ilość glukozy to dałem na 8l piwa 75g .

brzeczkę gotuję normalnie w domu w temp. 22. z zacieraniem nie mam problemu, przerwa białkowa 10 min. w temp 50-55, potem 45-60 min w temp 62-63, do uzyskania prawidłowej próby jodowej, i jeszcze 30 min. w temp. 73.

smak mojego piwka:

pierwsza warkę przechmieliłem ale była ok.

druga warka - fermentacja się troszkę przedłużyła 5 dni, cicha jeszcze tydzień, dodałem glukozy i po 10 dniach w buteleczkach czuć słodkość od nieprzerobionego cukru,

trzecia warka - burzliwa dosłownie trwała 2 dni, dałem dosć dużo drożdżywczoraj zlałem znad osadu i widać ze farmentacja całkowicie zanikła, dla próby wlałem do jednej buteleczki i zakabzlowałem - próba niby nie strzelba, ale może strzelić tym razem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentacja w browarach w większości przypadków przebiega w ściśle określonych warunkach temperaturowych (pomieszczenia i tanki są chłodzone) oraz ciśnienia (o ile się nie mylę fermentacja przebiega pod zwiększonym ciśnieniem), chyba że to są browary typu Czarnków lub Fortuna gdzie jest otwarta fermentacja.

 

Odnośnie barwy to browary dodają karmel lub słód karmelowy, żeby podkreślić barwę. Jak stosujesz czysty słód pilzneński w zasypie to nic dziwnego, że barwa jest jaśniejsza.

Edytowane przez Franekkkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...dodaje syrop glukozowy i rozlewam do butelek....
i jeszcze jedno nie dodaje żadnego cukru do fermentacji, tylko mleczko słodowe

to w końcu jak to jest?

 

piwo blade??

a z jakiego słodu zacierasz?

no i z jakim piwem porównujesz? z typowym lagerem ze sklepu czy jakowymś pilsnerem? jak by nie patrzeć to od portera będzie na bank jaśniejsze :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o ilość glukozy to dałem na 8l piwa 75g .

Czyli 9,37 g/litr, a więc bardzo dużo, zwłaszcza dla piw dolnej fermentacji. Ile czasu minęło od zabutelkowania drugiej warki?

Rozumiem, że pierwsza warka była nagazowana?

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1

jeżeli chodzi o ortografie to wybaczcie - dla mnie nie jest ważna, tresć merytoryczna - postaram się lepiej

2

Daje dość dużo drożdzy i dlatego mi tak szybko odfermentowuje - tak sądze bo niebadam blg.

3

jeżeli chodzi o ilość glukozy to dałem na 8l piwa 75g .
i jeszcze jedno nie dodaje żadnego cukru do fermentacji, tylko mleczko słodowe
Określenie "mleczko słodowe" gdzieś zasłyszałem a to po prostu filtrat po zacieraniu

:smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.