Jump to content

Pożywki dla drożdży


zgoda
 Share

Recommended Posts

Jak widzę ostatnio, kilka osób stosuje pożywki dla drożdży.

 

bnp sypie fosforan amonu (pożywka winiarska?). Coder sypie specjalną pożywkę piwowarską. Na wiki jest kilka razy wspomniane o używaniu pożywek wieloskładnikowych przy namnażaniu drożdży.

 

Z kolei na forum obok wogosz napisał, że do sprawnego działania drożdże z brzeczki dostają wszystko czego im trzeba za wyjątkiem cynku i poza szczególnymi przypadkami nie ma co stosować pożywek.

 

Generalnie nie mam wielkich problemów ze startem fermentacji, więc nie dawałbym pożywki za każdym razem. Jedyny przypadek jaki mi przychodzi na myśl to pierwsze pokolenie ze startera - staram się robić te startery jak największe, ale z powodu różnych ograniczeń nie dam rady zrobić większego niż 1.8l, w dodatku nie mam mieszadła magnetycznego, więc ten starter jest dość rachityczny. Nie mam dostępu do specjalnych pożywek piwowarskich, więc pewnie użyłbym jakiejś pożywki winiarskiej. Czy taka pożywka ma szansę spełnić rolę "przyspieszacza namnażania" w przypadku dodania jej do brzeczki?

Edited by zgoda
Link to comment
Share on other sites

fosforan diamonu to najprostrza pożywka dla drożdzy. Najlepsza by była taka http://www.ake.com.pl/spozywczy/pozywki_winiarskie/activit ale cena lekko odstrasza.

Do piw mocnych staram się dodawać także wit B1 choć nie zawsze o tym pamiętam. Wit B1 http://www.witaminy.org.pl/witamina-b1-tiamina/ jest równie ważna dla drożdżaków jak fosforan diamonu.

Dawka to 1 tabletka na 5 l piwa.

Przy takich dodatkach nigdy nie miałem problemu z odfermentowaniem piwa z 27 °Blg.

 

Z pożywką jest jak z odżywką dla kulturystów. Widać efekty :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Odgrzeje temat, czy mogę dodać pożywki drożdżowej(fosforan dwuamonowy) do gotującej się brzeczki przeznaczonej na starter?. Nie wiem czy przypadkiem nie wystąpi jakiś rozpad fosforanu podczas gotowania.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.