Skocz do zawartości

Dekokt przy Hefe-weizen.


Browman

Rekomendowane odpowiedzi

Przy hefe weizenie byś musiał zastosować dekokcję trójwarową.

Dekocja ogólnie polega na odbieraniu rzadkiej części zacieru i podgrzewaniu gęstej. Powstają one wtedy kiedy zacier nie jest mieszany, śruta opada na dno - jest to gęsty zacier, natomiast substancje rozpuszczone stanowią górną część czyli zacier rzadki.

Ja raz tylko robiłem dekokcję i to dwuwarową, pamiętam, że była niezła zabawa z trafieniem w wymaganą temperaturę.

Ogólnie gęsty zacier, tak ok 1/4-1/3 całości, zagotowywałem potem dodawałem do rzadkiego.

Ogólnie dekokcja ma podnosić wydajność i zapewniać lepsze kleikowanie skrobi. Ekstrakt był chyba wyższy o 1 °Blg w porównaniu do zacierania infuzyjnego. Przy takim samym zasypie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ma to sens.Jeśli tak to w jakim celu i jak miałoby wyglądać takie zacieranie.

Przy obecnych słodach dekokcja, jeżeli już gdzieś ma sens to właśnie w weizen'ach. Na forum przynajmniej w kilku miejscach znajdziesz dokładny opis procedury dekokcji (chyba jest nawet wątek, który tak się nazywa).

Tak na marginesie to kilka razy zrobiłem pszeniczaka z i bez dekokcji i nie zauważyłem różnicy.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Jestem zmuszony do zrobienia dekokcji, bo podczas podgrzewania z 40°C do 63°C pod fałszywym dnem niezcukrzony zacier się nieco przypala. Wiem że można dolać wrzątku, ale wtedy początkowy zacier byłby jeszcze gęstszy. Czy taki schemat ma sens?

 

Nazwa Typ Ilość Temp. Docelowa temp. Czas

40 Infuzja 35.000 L 0.000 C 40.000 C 15.000 min

72 Dekokcja 22.000 L --- 72.000 C 15.000 min

100 Dekokcja 22.000 L --- 100.000 C 15.000 min

63 Infuzja 35.000 L 0.000 C 63.000 C 30.000 min

72 Infuzja 35.000 L 0.000 C 72.000 C 30.000 min

76 Infuzja 35.000 L 0.000 C 76.000 C 15.000 min

Obawiam się czy zostanie dość dużo enzymów na maltozowej w 13l. rozłożyć skrobię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Z mojego doświadczenia wychodzi, że nie więcej niż 200 gram na 20L piwa. Jeżeli stosujesz 3068 to chyba bym odradzał. One na ogół płytko odfermentowują (przynajmniej u mnie) i jeżeli do tego dorzucimy melanoidowy to efekt będzie słodko-kleisto ciężki. Dobry weizen powinien być mocno wytrawny (wrażenie słodyczy powstaje od estrów a nie od słodów).

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia wychodzi, że nie więcej niż 200 gram na 20L piwa. Jeżeli stosujesz 3068 to chyba bym odradzał. One na ogół płytko odfermentowują (przynajmniej u mnie) i jeżeli do tego dorzucimy melanoidowy to efekt będzie słodko-kleisto ciężki. Dobry weizen powinien być mocno wytrawny (wrażenie słodyczy powstaje od estrów a nie od słodów).

 

Pozdrawiam,

 

Chcę użyć 3638 Bavarian Wheat. Nigdy nie warzyłem pszenicy, a zostało mi trochę słodu melanoidynowego, więc zastanawiam się czy nie dodać go. Planuję zasyp 60% pszenica, 40% pilzneński.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.