Skocz do zawartości

Pierwsze zacieranie i wydajność .... słaba


kryzoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

na początek pochwalę się pierwszym warzeniem z zacieraniem, które odbyłem w dniu wczorajszym. Urobiłem się po pachy :smilies: zeszło mi na wszystko około 8-9h, dobrze, że miałem urlop. Piwo pszeniczne, zestaw BA.

I generalnie to jestem szczęśliwy, bo jak na razie wygląda dobrze i już wesoło sobie bulka w rurce (ja z frakcji bulkających). Tylko jest jeden szkopuł, że mało tego wyszło. Trochę ponad 17l zamiast 20 i w dodatku około 11 Blg zamiast planowanych 13 Blg.

Zastanawiam się co skopałem. Podejrzewam, że filtracja poszła nie tak (za szybko?) jak trzeba i nie udało się dostatecznie wysłodzić. A może źle zrobiłem zacieranie?

Filtrowałem stosując filtr z oplotu i metodę dolewania na wierzch wody na talerzyk (za duży talerzyk?).

Wiem, że na samym początku leciało 16 Blg, ale dosyć szybko spadło do 5. Do gotowania miałem 21l. Wiedziałem, że mało, ale cienizny 1Blg nie chciałem już dolewać.

Po 80 min gotowania wyszło 15,5 litra... dolałem do tego około 2l przegotowanej i ostudzonej wody.

Na co zwrócić uwagę, żeby poprawić wydajność?

Mam jeszcze do odzyskania około 1l brzeczki, którą przelałem do butelek z dna gara. Teraz opadły te resztki chmielu/białek i może dało by się to zlać, ale zastanawiam się czy warto. Jest tego mało, a zawsze wprowadza to dodatkowe ryzyko infekcji. I zastanawiam się , czy ta brzeczka nie zgorzkniała straszliwie od bliskiego obcowania z chmielem?

 

 

pozdrawiam

Kryzoo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś gotowy zestaw czy sam śrutowałeś ? Jak zacierałeś i co to znaczy szybka filtracja ?

I zastanawiam się , czy ta brzeczka nie zgorzkniała straszliwie od bliskiego obcowania z chmielem?

Od tego jest chmielenie by brzeczka blisko obcowała , ba nawet razem w jednym garze :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy wydajnościowe zwykle leżą po stronie wysładzania. Metoda dolewania porcji wody może powodować zmniejszenie wydajności. Dlatego osobiście na początek polecam wysładzanie metodą batch sparge (znajdziesz w wyszukiwarce).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś gotowy zestaw czy sam śrutowałeś ? Jak zacierałeś i co to znaczy szybka filtracja ?

Zestaw ześrutowany z BA. Co do tempa filtracji to właśnie trudno to określić komuś kto nigdy wcześniej tego nie widział i robił 1wszy raz. Potem doczytałem o 1l/min i myślę, że mogłem mieć większe tempo ale po zejściu do poziomu młóta zakręcałem kranik i robiłem przerwę na dolanie wody, a czasem podgrzanie jak się akurat skończyła.

W notatkach mam tak:

14:50 towar już w filtratorze, poziom 15l.

Około 5 l zwrotki (tak zrobiłem, chociaż podobno w pszenicznym nie widać kiedy się wyklaruje)

15:15 w trakcie 1wszej filtracji leci 16 Blg

15:25 jest woda do wysładzania 72C

15:35 to co leci ma już tylko 4Blg, mam przefiltrowane 12 litrów

 

I zastanawiam się , czy ta brzeczka nie zgorzkniała straszliwie od bliskiego obcowania z chmielem?

Od tego jest chmielenie by brzeczka blisko obcowała , ba nawet razem w jednym garze :smilies:

No tak. Tutaj chodzi mi o to co stoi od wczoraj w 2x1,5l butelkach razem z tymi śmieciami z dna gara, czyli kupa chmielu, albo pozostałości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mierzyłeś blg w trakcie filtracji ? Mieszałeś w trakcie zacierania ?

Blg mierzyłem nalewając prosto z kranu do menzurki. A po wszystkim (i jeden raz w trakcie) mirzyem Blg tego co wyszło, czyli z pojemnika, do którego leciało, czyli do fermentora, bo ma podziałkę i było wygodnie kontrolować objętość.

W trakcie zacierania mieszałem, ale nie fanatycznie.... zamieszałem co jakiś czas

A jak trzeba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile wody było do zacierania a ile do wysładzania?

Do zacierania wg zasady 3l na 1kg towaru czyli około 13 litrów - bez aptekarskiej dokładności.

Niestety nie mam zanotowane i nie pamiętam ile wyszło z pierwszej filtracji, bo rozumiem, że młóto wciągnęło trochę wody.

EDIT: nie mogę wiedzieć, bo nie spuszczałem przecież do końca, tylko dolewałem.

Reszta to wysładzanie do uzyskania 21l brzeczki przed gotowaniem.

W sumie poszło mi w całym procesie około 32l wody.

Edytowane przez kryzoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blg mierzyłem nalewając prosto z kranu do menzurki. A po wszystkim (i jeden raz w trakcie) mirzyem Blg tego co wyszło, czyli z pojemnika, do którego leciało, czyli do fermentora, bo ma podziałkę i było wygodnie kontrolować objętość.

A korekta temp?

Są tacy co instalują mieszadła :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blg mierzyłem nalewając prosto z kranu do menzurki. A po wszystkim (i jeden raz w trakcie) mirzyem Blg tego co wyszło' date=' czyli z pojemnika, do którego leciało, czyli do fermentora, bo ma podziałkę i było wygodnie kontrolować objętość.[/quote']

A korekta temp?

Są tacy co instalują mieszadła :smilies:

Sorry, w tym temacie jestem niedoedukowany. Nawet nie wiem w którą stronę korygować. Musze znaleźć jakieś info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat dzisiaj szukałem tego przelicznika, więc mogę podrzucić Ci linka:

http://www.piwo.org/forum/t897-Korekta-odczytu-Blg.html

 

Jeżeli mierzyłeś na gorącej brzeczce, to blg prawdopodobnie będzie w porządku (według tego przelicznika), ale ja tam się nie znam :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jest jeden szkopuł, że mało tego wyszło. Trochę ponad 17l zamiast 20 i w dodatku około 11 Blg zamiast planowanych 13 Blg.

No. Problem opisany na wiki do n-tej potęgi. Dojdziesz do normalnego poziomu, w swoim czasie. :(

 

Mnie pomogło wyliczenie sobie ilości wody do wysładzania i trzymanie się tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że na samym początku leciało 16 Blg, ale dosyć szybko spadło do 5. Do gotowania miałem 21l. Wiedziałem, że mało, ale cienizny 1Blg nie chciałem już dolewać.

Według mnie za szybko przerwałeś wysładzanie. Z tego co piszesz to na koniec wysładzania było 1Blg ale mierzone w okolicach 70stopni więc naprawdę było bardziej gęste.

Ja jak wysładzam to zawsze do pełnego gara czyli 28litrów. Czasem mierzę to co wyleciało na końcu i zwykle wychodzi koło 2Blg. Też ma filtrator z oplotu i wysładzam dolewając cały czas wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się ile potrzebuję mieć brzeczki do gotowania, żeby wyszło 20l piwa i czy straty są uwzględnione w zestawach.

 

Moja kalkulacja:

20l końcowego piwa

+ 2l - w gęstwie po 1wszej fermentacji

+ 1l - w garze po gotowaniu - było 2l, ale odzyskałem 1l po odstaniu w butelce (może lepiej chmielić szyszkami w siatce?)

+ 3,5l - do odparowania w czasie gotowania - tyle mi odparowało w czasie 80 min gotowania z 21l brzeczki, przy 60 min będzie nie więcej niż 3l

= 26 litrów, tyle mi wychodzi.

Czy jak użyję 30 l wody (zacieranie + wysładzanie) to mam szansę uzyskać 26-27l do gotowania, czy w młócie nie utknie więcej niż 4 litry?

 

 

Kryzoo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się ile potrzebuję mieć brzeczki do gotowania, żeby wyszło 20l piwa i czy straty są uwzględnione w zestawach.

Moja kalkulacja...

Kalkulacja prawdopodobna, straty może trochę zawyżone - na fermentacje (obie) i po chmieleniu.

Z szyszek da się dosyć dobrze odzyskać brzeczkę, ja stosuję sitko http://www.piwo.org/forum/t3937-DROBIAZGI--Filtrowanie-szyszek.html , pozostałe szyszki delikatnie, bez wyciskania wyjmuję z gara, brzeczkę przelewam do 2-3 kufli i po odstaniu ~1 godz. zlewam znad osadów, przegotowuję.

 

Generalnie więcej luzu :) . To przy pierwszych warkach może i trudne (znam to :) ), ale jaka różnica, czy otrzyma się +- 0,5 czy 1 litr piwa, lub różnicę 0,5°Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi ostatnio odparowało ok 5 litrów a wcale nie gotowałem tak mocno. Ja liczę tak 20-25% do odparowania ale i tak wysładzam do momentu aż nie leci ok 2°Blg.

 

Ogólnie pobieram to co leci szybko schładzam i mierzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam' date=' ale co to jest "wybicie"? W słowniku wyrażeń piwowarskich w wiki nie znalazłem takiego hasła.[/quote']

Ha! Kolego, mijasz się z prawdą, bo ja to hasło osobiście tam wpisałem. :)

To dziękuję.

Sprawdzałem w spisie alfabetycznym i tam nie jest podlinkowane http://www.wiki.piwo.org/index.php/Kategoria:S%C5%82ownik. W wyszukiwarce faktycznie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy popełnianiu ostatniej warki policzyliśmy z bratem ilość wody zużytej: do zacierania przy zasypie 19kg 50L, do wysładzania +-60L i po wygotowaniu dolane ok. 10L.Osadów pozostało ok. 10L, wyszło 87L 13blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.