Skocz do zawartości

Po jakim czasie startują drożdże dolnej fermentacji?


Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj zatarłem Marcowe-Oktoberfes. Schłodziłem je do ok. 15°C i dodałem uwodnione drożdże Brewferm Lager i wstawiłem fermentator na noc do piwnicy gdzie jest 9°C. Niestety fermentacja nie ruszyła (nie ma piany, a nie chcę używać słów "nie bulka" :) ). Przed południem przeniosłem fermentator do pokoju o temp. ok 20 °C lecz nadal nie widać oznak fermentacji. Gdy uwadniałem drożdże to nie było piany, ale nie wiem czy powinna ona być przy drożdżach dolnej fermentacji.

 

Po jakim czasie u was zwykle rusza fermentacja gdy używacie suchych drożdży? Na razie jeszcze nie panikuję ale jeśli do jutra nie ruszą to będę musiał dać nowe drożdże, a jedyne jakie mam to WB-06 które zostały mi po pszenicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy zadaję drożdże wieczorem to rano już widzę ciśnienie w rurce. Nie zaglądam czy jest piana, ale pewnie nie ma bo zimna brzeczka potrafi zmieścić dużo więcej CO2 zanim go zacznie wydalać.

 

Z grubsza: przez 48h ma prawo nie być piany na lagerze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zimnego startu Fermentis zaleca 2g/l przy temperaturze poniżej 12 °C a 3g/l poniżej 9°C, co daje 2 - 3 paczki przy typowej warce 20l. Opakowania Brewferm są OIDP mniejsze niz Fermentisa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ostatnio robiłem pilsa to zadałem drożdże w temp pokojowej i jak ruszyły to przeniosłem do 10 C. Jak zajrzałem za pare dni to okazało się, że zleciały na dno i przysneły. Ruszyły po dobrym napowietrzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płynne' date=' oczywiście.[/quote']

Gęstwa czy starter?

Gęstwa. Mam wrażenie, że z kolejnymi pokoleniami drożdże lepiej sobie radzą jeśli chodzi o szybkość startu i fermentacji, z moimi jednak dosyć niskimi temperaturami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do płynnych - wyciągam z lodówki gęstwę 2001 :/ rano po wychłodzeniu brzeczki na balkonie z wieczornego chmielenia przenoszę do pokoju, zadaję gęstwę. Po powrocie z pracy godz. 18 już ładnie się pienią, z powrotem przenoszę do pomieszczenia o temp.10-13c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia sytuacja. Warzenie w sobotę, dodanie W34/70 w 20°C i przeniesienie do 8°C. Wizualne oznaki fermentacji od środy.

W zeszłym tygodniu miałem podobną sytuację. Drożdze Weast Munich lager- saszetka napęczniała a potem 1,7L starter 48h. Piwo o 10,5°Blg (około 24l) schłodzone do 13°C . Zadane całym starterem i wstawione do 7°C . Pierwsze jakiekolwiek oznaki fermentacji po około 60h !!!

Teraz jest piana i wygląda na to, że fermentuje.

 

Pytanie : Czy warto używać gęstwy z tej warki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie : Czy warto używać gęstwy z tej warki ?

A dlaczego by nie? Jeżeli tylko zadbałeś o higienę fermentora i wężyka spustowego to nie ma przeciwwskazań. Przed zadaniem zawsze dobrze jest sprawdzić piwo znad gęstwy. Jeżeli w smaku nie doszukasz się niczego obcego to śmiało można użyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Związkowiec ma rację, dziwny przebieg fermentacji to jest powód do zawahania się przed ponownym użyciem gęstwy. Ale w tym przypadku problem jest łatwy do zlokalizowania: za mały starter.

 

Najlepszą rekomendacją dla gęstwy będzie smak gotowego piwa, spróbuj i zadecyduj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

A są jakieś przeciwskazania do robienia starterów na lagery w docelowej temperaturze fermentacji warki tj. 10°C? Cukier ze startera drożdże zużyją do fermentacji a nie do rozmnażania ?

 

Za Kunze:

Czas trwania i intensywność przebiegu poszczególnych faz rozwoju populacji zależą w dużym stopniu od jakości substratu, czyli rodzaju podłoża, temperatury i stanu fizjologicznego komórek drożdżowych. Podłoże musi zawierać wszystkie substancje niezbędne dla wzrostu komórek. Rozwój populacji zależy także od zawartości wody, od wartości pH i natlenienia podłoża.

[...]

Również temperatura ma decydujący wpływ na rozwój drobnoustrojów. Każdy ich rodzaj charakteryzuje optymalna temperatura, przy której czas generacji jest najkrótszy. Rozwój populacji możliwy jest jednak nie tylko przy optymalnej temperaturze, ale także w określonych granicach temperatur, których zakres może być węższy lub szerszy. Dla drożdży gatunku Saccharomyces granice te stanowią temperatury od 0 do 40°C, natomiast optymalny wzrost populacji ma miejsce przy 25 do 30°C.

 

~~~~~~~~~~~~

Cukier daje nam tylko źródło węgla, a drożdże potrzebują też związków azotowych. Cukier jest fermentowany do alkoholu w momencie braku tlenu.

Edytowane przez Swiaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.