Jump to content

Po jakim czasie startują drożdże dolnej fermentacji?


arturg102
 Share

Recommended Posts

Wczoraj zatarłem Marcowe-Oktoberfes. Schłodziłem je do ok. 15°C i dodałem uwodnione drożdże Brewferm Lager i wstawiłem fermentator na noc do piwnicy gdzie jest 9°C. Niestety fermentacja nie ruszyła (nie ma piany, a nie chcę używać słów "nie bulka" :) ). Przed południem przeniosłem fermentator do pokoju o temp. ok 20 °C lecz nadal nie widać oznak fermentacji. Gdy uwadniałem drożdże to nie było piany, ale nie wiem czy powinna ona być przy drożdżach dolnej fermentacji.

 

Po jakim czasie u was zwykle rusza fermentacja gdy używacie suchych drożdży? Na razie jeszcze nie panikuję ale jeśli do jutra nie ruszą to będę musiał dać nowe drożdże, a jedyne jakie mam to WB-06 które zostały mi po pszenicznym.

Link to comment
Share on other sites

Gdy zadaję drożdże wieczorem to rano już widzę ciśnienie w rurce. Nie zaglądam czy jest piana, ale pewnie nie ma bo zimna brzeczka potrafi zmieścić dużo więcej CO2 zanim go zacznie wydalać.

 

Z grubsza: przez 48h ma prawo nie być piany na lagerze

Link to comment
Share on other sites

Jak ostatnio robiłem pilsa to zadałem drożdże w temp pokojowej i jak ruszyły to przeniosłem do 10 C. Jak zajrzałem za pare dni to okazało się, że zleciały na dno i przysneły. Ruszyły po dobrym napowietrzeniu.

Link to comment
Share on other sites

Płynne' date=' oczywiście.[/quote']

Gęstwa czy starter?

Gęstwa. Mam wrażenie, że z kolejnymi pokoleniami drożdże lepiej sobie radzą jeśli chodzi o szybkość startu i fermentacji, z moimi jednak dosyć niskimi temperaturami.

Link to comment
Share on other sites

Co do płynnych - wyciągam z lodówki gęstwę 2001 :/ rano po wychłodzeniu brzeczki na balkonie z wieczornego chmielenia przenoszę do pokoju, zadaję gęstwę. Po powrocie z pracy godz. 18 już ładnie się pienią, z powrotem przenoszę do pomieszczenia o temp.10-13c

Link to comment
Share on other sites

Ostatnia sytuacja. Warzenie w sobotę, dodanie W34/70 w 20°C i przeniesienie do 8°C. Wizualne oznaki fermentacji od środy.

W zeszłym tygodniu miałem podobną sytuację. Drożdze Weast Munich lager- saszetka napęczniała a potem 1,7L starter 48h. Piwo o 10,5°Blg (około 24l) schłodzone do 13°C . Zadane całym starterem i wstawione do 7°C . Pierwsze jakiekolwiek oznaki fermentacji po około 60h !!!

Teraz jest piana i wygląda na to, że fermentuje.

 

Pytanie : Czy warto używać gęstwy z tej warki ?

Link to comment
Share on other sites

Pytanie : Czy warto używać gęstwy z tej warki ?

A dlaczego by nie? Jeżeli tylko zadbałeś o higienę fermentora i wężyka spustowego to nie ma przeciwwskazań. Przed zadaniem zawsze dobrze jest sprawdzić piwo znad gęstwy. Jeżeli w smaku nie doszukasz się niczego obcego to śmiało można użyć.

Link to comment
Share on other sites

Związkowiec ma rację, dziwny przebieg fermentacji to jest powód do zawahania się przed ponownym użyciem gęstwy. Ale w tym przypadku problem jest łatwy do zlokalizowania: za mały starter.

 

Najlepszą rekomendacją dla gęstwy będzie smak gotowego piwa, spróbuj i zadecyduj.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

A są jakieś przeciwskazania do robienia starterów na lagery w docelowej temperaturze fermentacji warki tj. 10°C? Cukier ze startera drożdże zużyją do fermentacji a nie do rozmnażania ?

 

Za Kunze:

Czas trwania i intensywność przebiegu poszczególnych faz rozwoju populacji zależą w dużym stopniu od jakości substratu, czyli rodzaju podłoża, temperatury i stanu fizjologicznego komórek drożdżowych. Podłoże musi zawierać wszystkie substancje niezbędne dla wzrostu komórek. Rozwój populacji zależy także od zawartości wody, od wartości pH i natlenienia podłoża.

[...]

Również temperatura ma decydujący wpływ na rozwój drobnoustrojów. Każdy ich rodzaj charakteryzuje optymalna temperatura, przy której czas generacji jest najkrótszy. Rozwój populacji możliwy jest jednak nie tylko przy optymalnej temperaturze, ale także w określonych granicach temperatur, których zakres może być węższy lub szerszy. Dla drożdży gatunku Saccharomyces granice te stanowią temperatury od 0 do 40°C, natomiast optymalny wzrost populacji ma miejsce przy 25 do 30°C.

 

~~~~~~~~~~~~

Cukier daje nam tylko źródło węgla, a drożdże potrzebują też związków azotowych. Cukier jest fermentowany do alkoholu w momencie braku tlenu.

Edited by Swiaderny
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.