Skocz do zawartości

pierwsze pierwsze piwo-belgian pale ale


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

To mój pierwszy post, pierwszy pomysł na piwo.

Proszę o pomoc i dużo wyrozumiałości.

Poczytałem trochę i chciałbym zacząć tak:

Pilzneński 2,5-3,5 EBC - Castle Malting - 2kg

Pale Ale 7-9 EBC - Castle Malting - 2kg

Monachijski 15 EBC - Castle Malting - 1kg

Wiedeński 4-6 EBC - Castle Malting - 1kg

Styrian Goldings - szyszki - 100g

Safbrew S-33

lub

Wyeast XL 3522 Belgian Ardennes 125ml

mech irlandzki 10g

W jakich temperaturach ważyć?

Czy dobre proporcje słodów?

Jak chmielić i ile chmielu potrzebuję?

 

z góry dziękuję za wszelkie porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdze W 3522 są zdecydowanie lepsze, trochę za dużo monachijskiego i wiedeńskiego, wyjdzie za ciemne. Po mojemu, to lepiej zamiast BPA celuj w 15-16 blg i wyjdzie dobry blondzik. Nie ma sensu do belgów stosować mchu. Wydaje mi się też, że za dużo chmielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdze W 3522 są zdecydowanie lepsze, trochę za dużo monachijskiego i wiedeńskiego, wyjdzie za ciemne.

Zgadzam się jeśli chodzi o drożdże, ale jeśli chodzi o kolor to wydaje mi się, że przy takim zasypie BPA może być wręcz za jasne. To jasny monachijski i zero słodów specjalnych. Ja bym może wywalił wiedeński a zamiast tego dał jakieś 300g carabelge, albo biscuits, albo aroma, albo coś w tym rodzaju.

Chmielenie? Styrian Goldings to chmiel aromatyczny - na goryczkę trzeba go sporo. Ja bym dał jakieś 40-50g na godzinę i ew. jakieś 20-30g na 15 minut.

 

A generalnie z takiego zasypu jak wyżej (6kg) lekką ręką powinieneś dostać prawie 30l 12-13°Blg. Może rzeczywiście tak jak radzi Hasintus zagęścić do 15-16°Blg i zrobić Blonde? Tylko, że wtedy to dobry potrzebny na pewno byłby starter z tych Ardennes-ów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.