Skocz do zawartości

Bożonarodzeniowy konkurs piw domowych w Czechach


dori

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu interesuję się troszkę piwowarstwem domowym w Czechach. Na giełdzie w Żywcu poznałam wreszcie osobiście Honzę Kočkę redaktora portalu www.svetpiva.cz, wielkiego propagatora czeskiego piwowarstwa domowego oraz organizatora konkursu piw domowych.

Czesi jak wszystkim wiadomo mają bogate tradycje piwowarskie. Jednak piwowarstwo domowe dopiero zaczęło się tam rozwijać, ale jak

można zaobserwować na stronie www.homebrewing.cz to wspaniałe hobby bardzo szybko zyskuje w Czechach nowych zwolenników.

 

W grudniu w Pradze organizowany jest konkurs piw domowych. Do konkursu mogą być zgłaszane piwa w dwóch kategoriach:

- piwo jasne dolnej fermentacji Czech Pale Lager ? bez względu na ekstrakt

- kategoria ?open? ? pozostałe gatunki piwa

Czesi zapraszają nas również do udziału w tym konkursie oraz do odwiedzenia festiwalu. Szczegółowe informacje będą podane dopiero we wrześniu, ale z tego co dowiedziałam się od p. Honzy Kočki kategorie nie powinny już ulec zmianie. Jeśli będą chętni do wystawienia swoich piw w tym konkursie może uda nam się zorganizować wspólny transport :)

 

A więc piwowarzy do dzieła :cool:

 

 

PS

proszę o informacje kto ewentualnie byłby chętny do wzięcia udziału w konkursie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 125
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ja pewnie coś wyślę w kategorii open.

Niestety nie znam wytycznych dla Czech Pale Lager i nie wiem jak się do niego zabrać.

Tym się nie przejmuj :cool: - w ubiegłym roku nie było wytycznych nawet co do ekstraktu o innych wytycznych nie wspominając, w tym roku z tego co wiem również. Nie chcę zbyt upraszczać, ale chyba najprościej będzie uwarzyć pilznera czeskiego typu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieliśmy w Żywcu konkurs międzynarodowy to chyba czas uderzyć na konkursy zagraniczne. Ja się piszę w obu kategoriach. Open to łatwe do wysłania, ale ocena przez jurorów ?? JK

tak oczywiście ocena przez jurorów. Skład z ubiegłego roku, jeśli komuś coś to powie :cool::

 

Ing. Jan Šuráň, Pivo Praha

Ing. Oldřich Koza, učitel technologie na SPŠPT

Martin Slabý, Pivovar Nymburk

Tomáš Maier, Sdružení přátel piva

Jan Sika

 

a tutaj podsumowanie ubiegłorocznej edycji niestety po czesku :)

http://www.homebrewing.cz/clanek/3125/Homebrew-07.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jurorach pisałem ze znakiem zapytania dlatego, że kategoria open jest bardzo trudna do oceny. Po czesku jak ktoś mówi powoli to mogę zrozumieć, ale słowo pisane jest chyba trudniejsze. JK

Jak powiedział mi organizator na jurorach można polegać, są w stanie oceniać różne gatunki piw i są w stanie powiedzieć, że ciemny lager od jednego piwowara jest lepszy od weizena od innego piwowara :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki, że mój pilsner, który zajął 4 miejsce we Wrocławiu już właściwie wyszedł, a pozostałe nie są aż tak udane. Ostatni np. zaczął mi strasznie siarkowodorem dawać w butelkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka słów organizacyjnych :)

 

Podział obowiązków związanych z udziałem polskich piwowarów w czeskim Konkursie.

 

Dori - jako animatorka przedsięwzięcia, bezpośredni kontakt z Organizatorami, przekazywanie najświeższych informacji, odpowiedzi na trudne pytania związane z czeskim piwowarstwem domowych. I wiele innych spraw które się pewnie pojawią.

 

elroy - sprawy organizacyjne po "polskiej stronie", rejestracja zgłoszeń, obsługa logistyczna, aktualizacja strony www

 

Przesyłki będą realizowane zbiorczo do Czech specjalną przesyłką kurierską, co za tym idzie, osoby chętne będą proszone o wysyłkę piw na mój adres w Krakowie. (wszelakie informacje będą zamieszane na osobnej stronie)

 

W związku, że czeka nas wysyłka zagraniczna, udział będzie niestety płatny. Kwota wedle pierwszych wyliczeń, nie przekroczy 10 zł

Nie mniej jednak będą to okolice końca roku, gdzie przewoźnicy lubią dyktować ceny, ale będę walczyć :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zainteresował mnie ten konkurs. W grodzisku nie mogłem być a właśnie zaczynam ważyć Pillsa Ala Urqell byłby jak znalaz o ponadto jeden experymentalny ze słodu strzelińskiego leżakuje - na drożdżach ni to górnej ni to dolnej fermentacji. :beer:

 

Nigdy nie brałem udziału w konkursach ? chyba nie skompromituje się za bardzo :) :)

 

Ja się pisze jakby co.

 

PS

 

a tutaj podsumowanie ubiegłorocznej edycji niestety po czesku :)

http://www.homebrewing.cz/clanek/3125/Homebrew-07.htm

Tłumacz stron Google radzi sobie dość przyzwoicie z tym tekstem

Edytowane przez thobeta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odświeżam temat gdyż właśnie dostałam info ze szczegółami od organizatora konkursu.

A więc konkurs odbędzie się 13-go grudnia w Pradze. Ilość kategorii zwiększono do czterech:

- bohemian pale lager/pilsner

- weizen

- smoked beers

- kategoria open

 

Minimalna ilość piwa to 6 próbek nie określono ich wielkości, jeśli chcecie mogę dopytać, ale sądzę, że mogą to być zarówno butelki 0,3l jak i 0,5l.

Sam udział w konkursie jest bezpłatny, kwestia tylko przesyłki.

Więcej informacji szczególnie co do sposobu oceniania znajdziecie tutaj http://www.homebrewing.cz/clanek/3629/Prosincova-degustacni-soutez.htm, ale oczywiście po czesku :)

 

Jeśli macie jakieś pytania to proszę pytać, przekażę je dalej do organizatora :beer:

Czasu pozostało niestety niewiele, na pocieszenie powiem, że czescy konkurenci mają go niewiele więcej, bo info na ich stronie ukazało się wczoraj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sześć? Nie chcę tracić tyle dobrego piwa, i jeszcze te koszty przesyłki. W zasadzie miałbym piwa na wszystkie kategorie, ale tak to wybiorę tylko jedno, może dwa o ile wyjdą naprawdę dobrze.

Też mnie to zniechęca. :)

Z drugiej strony wyobraźmy sobie taką sytuację, że dajmy na to wystawiamy połowę piw w konkursie, co jest w naszym zasięgu (myślę tylko o piwo.org). Zgarniamy 3/4 miejsc na podium. Toż nasi bracia Czesi poczuliby się jak w '68. :) Ja bym się tak poczuł na ich miejscu. :beer:

Także może lepiej, że nie zalejemy ich naszym piwem. To byłby policzek w twarz dla całej ekipy piwowarów domowych w Czechach. Odnoszę bowiem wrażenie, że homebrewing jest na trochę wcześniejszym etapie rozwoju niż u nas. Nie mieli po prostu takiej silnej motywacji. Łatwiej dostać tam dobre piwo, niż w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na razie mamy następujący skład:

 

wena

gerdzio

thobeta

coder

Kto dołącza ? :D

anteks

Ja się jeszcze zastanawiam, do kiedy trzeba dać odpowiedź?

 

Jeszcze takie pytanie, to ile trzeba wysłać do kategorii open?

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się jeszcze zastanawiam, do kiedy trzeba dać odpowiedź?

W zasadzie jest jeszcze czas, ale lepiej wszystko załatwić wcześniej. Uważam, że do 5 listopada.

 

Ilość piw w kategorii open potwierdzi raczej Dori. Choć mi wydaje się, że raczej taka sama jak do innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.