Jump to content

kasza do piwa?


Merv
 Share

Recommended Posts

Witam

Przeglądając różne fora, strony o piwowarstwie etc w kilku miejscach znalazłem wzmianki o stosowaniu kaszy jako niesłodowego dodatku. Informacje te troszkę mnie zaskoczyły. Od kilku dni próbuję znaleźć informacje, jakie efekty daje użycie kaszy (najchętniej - gryczanej) oraz jak ją najlepiej dodawać, jednak póki co nie udało mi się. Wiecie może coś w tym temacie? Czy kasza (pozostańmy przy gryczanej) daje takie same efekty jak np płatki gryczane błyskawiczne?

Link to comment
Share on other sites

dziękuję, kilka przydatnych informacji tam znalazłem:)

 

Po przeczytaniu powyższego, podlinkowanego wątku nasuwa mi się pytanie (znowu): co z kaszą gryczaną? Pytam, bo mam ja akurat "pod ręką" w dość dużej ilości (ok. 10kg). Czy ma sens proste skleikowanie jej i dodanie do zacieru? Czy może wymaga ona jakiś wcześniejszych zabiegów, by zwiększyć jej ekstraktywność?

Link to comment
Share on other sites

Niestety moja wiedza na ten temat żadna, ale poszukaj w wyszukiwarce. Wiem że niektórzy na tym forum warzyli piwa z kaszą gryczaną wiec powinny być jakieś informacje na ten temat .

Link to comment
Share on other sites

robiłem piwa gryczane- różne efekty daje kasza gryczana biała i kasza gryczana palona. Biała (u mnie 50%) jest bardzo łagodna, przypomina niesłodowaną pszenicę, palona (u mnie 20%) jest ostra w smaku wyrazista i dominująca.

 

Kasza nie powinna być kleikowana w całych ziarnach, tylko łamana.

Edited by Mimazy
Link to comment
Share on other sites

w obrocie handlowym występuje pod nazwą kasza gryczana łamana. Jeśli nie ma takiej (z reguły tańsza) to trzeba całe ziarna ześrutować.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję Wam bardzo - skoro już wiem jak używać kaszy gryczanej, jutro dodam ją do słodu pilzneńskiego i odrobiny pszenicznego i zobaczę, czym się to będzie różniło od mojego zwykłego koelsha (prócz -mam nadzieję- wyłącznie koloru).

Edited by Merv
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.