Skocz do zawartości

Piwo wielozbożowe


bulipunk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam w planie w najbliższym czasie zrobić piwo "wielozbożówe". Coś powiedzmy na miarę Warnijskiego...

Czy ktoś może kombinował z takimi piwami? Na coś uważać?

 

Prócz słodów (Jęczmiennego, pszenicznego,owsianego, orkiszowego i żytniego) planuję dodać ryż, kukurydzę i może jęczmień niesłodowany.

Najbardziej zastanawiam się nad kukurydza. Czytałem że najwygodniej i najbezpieczniej dodać kaszkę - bo najczęściej jest odtłuszczona i niema strachu...

Ryżu też nigdy nie dodawałem i zastanawiam się. Chyba łatwiej pokombinować z płatkami niż z ziarenkami? czyż nie?

 

Dziękuję za rady

 

BULI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej wykorzystać płatki ryżowe błyskawiczne.

edit

Kiedyś coś takiego opartego na ziarnach /a w zasadzie płatkach/ niesłodowanych robiłem - 7 zbóż to nazwałem - receptura jest dostępna w moich zapiskach. Piwo było nader udane.

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja skleciłem takie wielozbożowe z 5 zbóż. Z ryżu i i kukurydzy zrezygnowałem. Rozwaz może dodanie kaszy jaglanej (proso) - wtedy miałbyś 6 (z orkiszem 7) tradycyjnie uprawianych na ziemiach polskich zbóż.

 

Przy sporym zasypie surowców niesłodowanych koniecznie pamiętaj o próbie jodowej - zacieranie pewmnie potrwa trochę dłużej niż zwykle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ryżu myślałem właśnei z powodu rozjaśnienia.

Kasza gryczana... daje nieciekawy smak - zdaniem mojej żony... ;)

Piwo ma się właśnie nazywać "7 zbóż" - nie podpatrywałem tego od ciebie jozefik ;)

 

Kukurydzy boję się ze względu na tłuszcz... A Proso... hym... to może być ciekawe....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam kaszę jaglaną - w grudniu robiłem pilsa z jej dodatkiem. Właśnie zaczynam go spijać i smakuje znakomicie. Moje doświadczenia sensoryczne są jeszcze niewielki ale wydaje mi się, że piwo zyskało jakąś taką jedwabistość. ;)

Co do gryki to moje gryczane właśnie kończy burzliwą - wstępny wniosek jest taki, że efekt "gryczaności" jest wyczuwalny dopiero przy znaczącym zasypie (pow. 20%) więc w celu poszerzenia listy obecności śmiało możesz dodać z 10% procent. Smaku ani zapachu nie zdominuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem więc grzebać. Do zacierania jeszcze przynajmniej 1,5 tygodnia bo ja ciągle na statku i dopiero jak wrócę na ląd to będę móg stanąć and garem... Ale zacząłem grzebać w sieci o kaszy gryczanej skoro przekonujecie że jest spoko... Znalazłęm ciekawy artykuł - Sług gryczany :o

http://www.scientificsocieties.org/jib/papers/2005/G-2005-1012-303.pdf

No dobre jest to że niema glutenu i można robić bezglutenowe piwa!!!! Gdizes kiedyś na forach znalazłem takei pytania o piwa bezglutenowe więc jak by kto pytał...

 

Pokombinuje jescze ale szukam EBC i potencjału białkowego dla kasz różnych... Zobaczymy co znajdę.

 

Dzięki za pomoc.

 

BULI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że skrobia ryżowa kleikuje w znacznie wyższych temperaturach niż jęczmienna, pszeniczna lub kukurydziana. Bodajże skrobia ta kleikuje w ponad 90 °C, zatem kleikować w osobnym garnku. Chyba, że użyjesz płatków ryżowych które były już poddane obróbce termicznej, wtedy nie potrzebne będzie kleikowanie.

Edytowane przez Franekkkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Odkopuje, bo wydaje mi się to najwłaściwsze forum, mimo, że watek starszawy. Plan na "za dwie warki", więc czas na znalezienie odpowiedzi na pytania całkiem spory.

 

Optima - pilzneński 1,5 kg

Optima - pszeniczny 1,0 kg

Optima - karmelowy jasny 0,5 kg

Słód Żytni 0,5 kg

Słód Orkiszowy 0,5 kg

Słód Owsiany 0,5 kg

Słód Gryczany 0,5 kg

Pierwsze: zasadność dwukrotnego zwiększenia udziału słodów specjalnych wobec przepisu z CP - w wątku depozytowym spotkałem się z oceną o tym, że 0,25 to zbyt niski udział i niewiele wnosi.

 

Zacieranie wzięte nie pamiętam skąd:

t=10 min w T=52°C;

t=30 min w T=62°C;

t=45 min w T= 72°C;

t=10 min w T=76°C

Drugie: czy nie lepiej zrobić jednak tak.

 

60 min Aramis 8.9% 15 g Szyszka 14.3

30 min Aramis 8.9% 15 g Szyszka 11.0

Trzecie: Zarówno drożdże jak i chmiel w charakterystykach maja wzmianki o pieprzowych aromatach - nie "spieprzą" mi piwa? Znalazłem opisany taki przypadek kolegi Zgody. W odwodzie WB-06, S-04 i US-05 i W 34/70

 

Fermentis - T-58

Czwarte - najważniejsze: co planować na tej gęstwie? Całkiem głupi jestem - zasyp pszenicznego może się udać?

edit: 03.01.14

propozycje z czatu/ czata: na gestwie t58 mogę albo zmontować z pilzneńskiego, pszenicznego i karmelowego jakiegoś para saisona, albo z pilzneńskiego, pszenicznego, brown/ chocolate i kolendry "ciemnego wita".

 

Brewtarget w opcji ideal wylicza:

OG: 13,9

FG: 3,6

ABV: 5,5

IBU: 25

EBC: 20,9

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak: przewiduję problemy z filtracją. Robiłem zestaw z CP 3 razy i w bazowej wersji nie jest to niesamowite piwo do filtracji. Zauważ, ile masz słodów bez łuski, a żytni dodatkowo zwiększa lepkość.

 

Jak chcesz to tutaj masz linki:

http://www.piwo.org/topic/6985-rockowy-browar-domowy-d-mol/?do=findComment&comment=149935

http://www.piwo.org/topic/6985-rockowy-browar-domowy-d-mol/?do=findComment&comment=160059

 

 

Drożdże T58 sprawdzają się bardzo ładnie, te lekko przyprawowe efekty nic nie psują, a przy dodaniu przerwy w 44 °C mi dały lekkie banany.

 

Mi wbrew pozorom najlepiej pasowało chmielenie Spalt Selectem na goryczkę. Jest gładsza, bardziej pasująca do charakteru tego piwa.

 

Acha, ja odpuściłbym dodatek tego karmelowego jasnego. Właściwie po co on tam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz to tutaj masz linki:

Czytałem, czytałem - odrabiam pracę domową.

 

To jest tak: przewiduję problemy z filtracją.

Na które lekarstwem jest osobne dodanie łusek? Muszę doczytać.

 

Drożdże T58 sprawdzają się bardzo ładnie

Ufff - bo to był drugi co do ważności temat/ pytanie.

 

Właściwie po co on tam?

Pomyślany głównie dla przyciemnienia barwy.

 

Odnośnie chmielu, Aramis leży mi już jakiś czas i w związku z rosnącą ciekawością jestem zdecydowany go użyć, dodatkowo rzuciłem okiem na etykietę Biere de la garde Pinty i tam w sumie podobnie: Aramis i T58.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, fałszywe dno jest dobre na wszystko, ale nie każdy je ma, więc czasem trzeba sobie radzić z oplotem. Co do 8 godzin to bym nie dramatyzował. Można dodać niesłodowanego owsa, działa bardzo dobrze - 100 g na 20 l powoduje, że nawet wity filtrują się jak pilsy :)

 

Co do karmelu: wg specyfikacji optimy to jest on dość... ciemny (SŁÓD KARMELOWY JASNY 100-160 EBC). Co za tym idzie dodaje pewnie sporo karmelowych nut, które wg mnie przykryją efekt wielozbożowości, jaki chcesz uzyskać. Jeśli chcesz nieco skorygować barwę - wrzuć monacha, pójdziesz w kierunku miedzi, ciemnego złota. Jak chcesz ją bardzo skorygować, dorzuć odrobinę ciemniejszego słodu na ostatnio 10 minut...

 

Aczkolwiek nie wiem, po co chcesz korygować barwę. To piwo wielozbożowe to nie BIerre de Garde, nie uzyskasz tego samego efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak: przewiduję problemy z filtracją.

 

Na które lekarstwem jest osobne dodanie łusek? M

Polecam łuskę gryczaną. Ostatnio robiłem zasyp 40% niesłodowanego żyta i pszenicy. Filtrowałem przez łuskę gryki i przez oplot. Bez problemu szybka filtracja.

Edytowane przez Parzon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrzuć monacha, pójdziesz w kierunku miedzi, ciemnego złota

Super, bardzo mi się ten pomysł podoba.

 

Polecam łuskę gryczaną

Znalazłem młyn mający ją w swojej ofercie ale jeśli się nie odezwą, wtedy faktycznie wykorzystam niesłodowany owies

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słód gryczany i owsiany w mojej opinii są za drogie. Lepiej właduj 0,5 kg kaszy gryczanej i 0,5 kg owsa. Nie dość, że nie będziesz musiał kupować łuski dodatkowo, (słód owsiany niestety nie posiada łuski, gdyż jest łuskany) to jeszcze zaoszczędzisz na słodzie gryczanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie dużo tego polecasz. 100 g samego niesłodowanego owsa to tyle łuski, że klasyczne wity filtrują się bez problemów. Zauważ, że nikt tutaj nie polecał słodu owsianego, ale właśnie owies niesłodowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

wrzuć monacha, pójdziesz w kierunku miedzi, ciemnego złota

Super, bardzo mi się ten pomysł podoba.

Z tydzień - dwa do warzenia, domówiłem monachijskiego, szukam owsa - w ostateczności kupię na allegro płacąc za przesyłkę zboża jak za przysłowiowe zboże.

Na gęstwie zapewnie pójdzie niesprecyzowany miks pilzna z monachem, caramonachem i pszenicznym na polskich szyszkach.

Do przodu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@korzen:

Dostępność w magazynie: Brak

 

@KosciaK:

ja na owies się zasadzam - taki, ale jak pisałem tu temat przesyłki, ale jeden młyn przyjeżdża na rynek z towarem, a znajomi regularnie jeżdżą do koni więc najbliżej.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już lepiej poszukać na allegro łuski gryczanej i kupić od razu 2-3 kilogramy

Ktoś pisał, że wniosła jakieś posmaki do piwa....., ale nie pamiętam kto

 

Dostępność w magazynie: Brak

Faktycznie, a byłem przekonany, że jest dostępny.

Jeżeli masz śrutownik, to z owsa otrzymasz dużo porządnej łuski - sam tak robię i nie narzekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.