Skocz do zawartości

Temp,burzliwej Pilsa.


Browman

Rekomendowane odpowiedzi

Przedwczoraj zacierałem Pilsa

4,5 Pilzneński

0,5 Carapils

zacieranie dekokcyjne jednowarowe.

Wczoraj rano zadałem drożdże W34/70 do temp.20°C potrzymałem do wieczora zaczęło bulgotać,następnie przeniosłem w temp.która waha się w nocy 8,6 °C w dzień 9,6 °C obawiam się czy to nie za mało.

Jak myślicie?Będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej 10C to jest temperatura ok i nie masz się co martwić. Jedynie zastanawiałbym się, czy dobrze zrobiłeś zostawiając fermentor w 20 C do czasu aż zaczęło "bulgotać". Niska temperatura jest bardzo ważna w okresie namnażania drożdży i wtedy należy również dbać o niską temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwszym pilsie, kiedy nie mogłem opanować temperatury, teraz czekam aż temperatura brzeczki spadnie do 9-10°C i dopiero daję drożdże. Jak już się zacznie kotłować, wtedy już nie schłodzi się, póki fermentacja się nie uspokoi.

 

Jak masz temperaturę otoczenia 8°C, to temperatura fermentacji i tak będzie ciut wyższa, może z 10°C, więc nie martwiłbym się, że będzie im za zimno. Już prędzej za ciepło. :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od tego jakie optimum temperaturowe fermentacji mają dane drożdże. Część może np. szybciej pracować przy np 10 °C natomiast dla innych optimum będzie niższe np. 8 °C i przy 10 °C mogą wolniej pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest istotna różnica pomiędzy fermentacją w 6' date=' a 8 czy 10 °C?[/quote']

Na pewno różnica będzie, ale ciężko powiedzieć kiedy będzie lepszy rezultat. Ostatnio wyszedł mi bardzo dobry pils fermentowany 12-13°C

i ja mam podobne spostrzeżenie. Bałem się mocno o smak i wpływ temp 10-12 st. Na chwile obecną jestem zadowolony z tego co wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

optimum będzie niższe np. 8 °C i przy 10 °C mogą wolniej pracować.

Nie no takie cuda to się nie zdarzają. Regułą powszechną wszelkich reakcji jest wzrost szybkości z temperaturą (patrz równanie Arrheniusa). Inna rzecz, że z punktu widzenia odbiorcy produktów metabolizmu drożdży uzyskane efekty mogą być lepsze przy fermentacji w 8°C niż przy 10 czy 12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentacja twa trochę dłużej, ale mam nadzieję, że efekty nie będą gorsze :)

Zresztą to nie kwestia mojego wyboru, tylko taką mam piwnicę :)

Ja mam podobna temp. (teraz około 8°C). Kombinuje jakby tu zrobić "przerwę diacetylową". Myślę nad czymś w rodzaju "wynalazku" Bieloka, tylko że grzałki akwarystyczne mają termostaty od 20°C więc tak prosto nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentacja twa trochę dłużej' date=' ale mam nadzieję, że efekty nie będą gorsze :)

Zresztą to nie kwestia mojego wyboru, tylko taką mam piwnicę :)[/quote']

Ja mam podobna temp. (teraz około 8°C). Kombinuje jakby tu zrobić "przerwę diacetylową". Myślę nad czymś w rodzaju "wynalazku" Bieloka, tylko że grzałki akwarystyczne mają termostaty od 20°C więc tak prosto nie będzie.

Zadawaj drożdże w niskiej temperaturze i pozwól drożdżom długo fermentować, a wg mnie nie będzie potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadawaj drożdże w niskiej temperaturze i pozwól drożdżom długo fermentować, a wg mnie nie będzie potrzebna.

Zwykle tak robię, choć wydaje mi się, że szczególnie w jasnych piwach, czuć trochę "masełka".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadawaj drożdże w niskiej temperaturze i pozwól drożdżom długo fermentować' date=' a wg mnie nie będzie potrzebna.[/quote']

Zwykle tak robię, choć wydaje mi się, że szczególnie w jasnych piwach, czuć trochę "masełka".

Myślę, ze możesz w końcówce fermentacji wstawić w temperature pokojową. Nie wiem tylko, czy to pomoże na diacetyl. A diacetyl przerobi się w butelkach po paru miesiącach - sprawdziłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, ze możesz w końcówce fermentacji wstawić w temperature pokojową. Nie wiem tylko, czy to pomoże na diacetyl. A diacetyl przerobi się w butelkach po paru miesiącach - sprawdziłem.

Piotrze, ja mam temp. pokojową 4 kondygnacje wyżej. Ostatnio nawet butelkuję w piwnicy.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OP pytał o pilsa, a ja zapytam o koźlaka.

 

W tym sezonie zostały mi jeszcze 2 lagery do uwarzenia, wymyśliłem sobie koźlaka ~17°Blg i marcowe. IMGW zapowiada stopniowe ocieplenie w lutym, więc podejrzewam, że nie uda mi się utrzymać w piwnicy temperatury fermentacji ok. 10°C, pewnie będzie ok. 13°C. O ile pilsom to nie powinno zaszkodzić, to mam pewne wątpliwości względem koźlaka. Na braukaiser.com wyczytałem, że w przypadku mocniejszych piw ważne jest utrzymywanie jak najniższej temperatury, żeby nie uwypuklił się posmak alkoholowy i żeby drożdże nie naprodukowały fuzli. Może lepiej odpuścić sobie tego koźlaka i zrobić coś lżejszego? Macie jakieś doświadczenia z fermentowaniem koźlaków w górnej granicy temperatur?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie kluczowy jest początek fermentacji. Postaraj się' date=' żeby temp. Ci nie uciekła przez pierwszych kilka dni.[/quote']

Co masz na myśli z tym uciekaniem temperatury,bo nie za bardzo rozumiem.

Czy możesz bardziej precyzyjnie.

Jasne :smilies:

Należy zadbać, żeby przez kilka pierwszych dni temperatura fermentacji nie wzrosła gwałtownie i utrzymać ją w dolnym zakresie temperatur pracy danych drożdży, pozwalając wzrosnąć dopiero gdy minie początkowy, najgwałtowniejszy okres fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.