Skocz do zawartości

Stout mi znowu nie odfermentował... jakieś fatum?


roberto_g

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

dokłądnie rzecz biorąc:

o Drożdże dzikie

o Pleśnie z rodzajów Geotrichum, Aspergillus, Panicillium i Mucor

o Bakterie Bacillus

o Bakterie fermentacji mlekowej z rodzaju: Lactobacillus, Lactococcus i Leucomostac mesenteroides

A czy te cudaki są groźne dla zdrowia przy wypiekach chleba?

Przyznam się, że obecnie jadę na drożdżach "świeżych" 3tyg po terminie ważności i chleb ładnie rośnie i jest pyszny :-).

Sprawdzam tylko za każdym razem kostkę czy pleśni nie widać i czy nie wyschła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak pleśnie mogą być groźne, ale mlekowce do dla naszego organizmy probiotyk więc tym się nie ma co przejmować. No tak, jak robiłem piwo na drożdżach ponad 2 lata przeterminowanych. Termin ważności to tylko sugestia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc zrobiłem prosty test odfermentowania mojej brzeczki.

 

Przelałem w 2 pojemniki trochę brzeczki. Przypomnę, że brzeczka mi wcześniej słabo odfermentowała i zakończyła na 6,5blg.

 

1 pojemnik - dodałem drożdży piekarniczych i kilka łyżeczek cukru. Gęstość startowa 16blg.

2 pojemnik - dodałem tylko cukier (bez dodatkowych drożdży). Gęstość startowa 16blg.

 

Po dwóch dniach:

1 pojemnik przefermentował i zszedł do 2blg.

2 pojemnik nie ruszył nawet, zostało 16blg!!!

 

To chyba oznacza dwie rzeczy dla mnie, potwierdzcie lub skorygujcie:

- drożdże mi w brzeczce padły

- mam nadal cukry fermentowalne, skoro schodzi do 2blg

 

Wniosek końcowy: zadać nowe drożdże do brzeczki, nie trzeba natomiast dodawać cukrów.

 

 

Co o tym sądzicie?

 

 

 

Pozdrawiam serdecznie,

Robertus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test fermentacji służy temu , żeby zbadać do jakiego poziomu może zejść brzeczka. Jeżeli drożdże piekarskie odfermentują załóżmy do 2 ( bez dodatkowego cukru) to znaczy , że mniej więcej to tego poziomu powinny odfermentować drożdże piwowarskie. Teraz nie wiadomo do jakiego poziomu powinno piwo odfermentować , żeby móc je bezpiecznie zabutelkować. Ja bym zrobił test jeszcze raz... chyba że nie chcesz czekać i masz drożdże piwowarskie na zbyciu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam ten sam problem. Warzyłem z zestawu Homebrewing:

Słód jasny pilzneński4kg

Słód Weyermann Caraaroma® 0.1kg

Słód Weyermann Carafa® I 0.3kg

Płatki jęczmienne błyskawiczne 0.4kg

Chmiel aromatyczny Lubelski 30g

Drożdże piwowarskie Safale S-04

+ laktoza 0,45kg

zacieranie: 65C - 30min, 72C - 30min. Warka 21L, drożdże rehydratowane w terminie przydatności. Początkowe 13°Blg po 7 dniach w temp. 21°C - 6,5°Blg. Wczoraj odlałem 250ml i dodałem około 8g prosto z lodówki rozkruszonych drodży piekarniczych i czekam. Cały czas jest na burzliwej lecz oznak fermentacji już od kilku dni nie widać. ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ty robiłeś sweet stouta z dodatkiem laktozy wiec nie może odfermentować

No, no. Zdaje sobie sprawe, że laktoza nie zostanie przerobiona (dlatego podkreśliłem) ale czy 6,5°Blg to już czas na cichą? Przy 450 gramach na 21L to chyba powinno jeszcze spaść?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam większy problem, zatarłem Wiedeńsiego lagera:

 

pilzenski - 2,3

wiedenski - 1,7

monachijski I - 0,9

melanoidowy - 0,6

pszeniczny - 0,3

 

Brewers Gold - 25 - 90min

Tettnanger - 20 - 15min

Tettnanger - 5 - 0min

 

55? - 15min

60? - 40min

73? - 20min

 

Wyszło mi jakieś 29l 12? Blg zadałem to Wyeast2124 bohemian lager tyle że nie zrobiłem startera. Spuchła paczka leżała parę dni i wlałem je do fermentora. To moja pierwsza warka na płynnych i wiem starter to podstawa bo do belga zrobiłem zadałem i po 4 h już pracują ładnie. Od teraz już bez startera ani rusz. Ale problem mam z tym wiedeńskim bo ruszyły po ok. 40h w temp. 12?C od zadania minął tydzień i z 12? zeszło do 8? To jakiś dramat. Pracują nadal bo bulgocze raz na 2 mnuty ale coś to wolno idzie. Zejdzie to? Nie mam czym już zadać. Ino mam do Belga Strong. Niewiem czy nie spaprałem przerwy w 60?C ale wyczytałem w jednej książce żeby uzyskać dobrze odfermentowaną brzeczkę to trza ok 60?C przerwę zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>>>>>>>Wczoraj odlałem 250ml i dodałem około 8g prosto z lodówki rozkruszonych drodży piekarniczych i czekam. Cały czas jest na burzliwej lecz oznak fermentacji już od kilku dni nie widać. ???

 

 

Po 2 dniach nie ma różnicy, więc do tej samej próbki dodałem cukier wyszło 11°Blg i po 24godz. zeszło do 6°Blg. Czyli przelewać na cichą, czy na szybko organizować drugą saszetkę drożdż??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem, szybsze zakończenie fermentacji ma ścisły związek z niedotleniem piwa przed zadaniem drożdży - po prostu drożdży jest za mało, bo nie robią bunga bunga. Przy jednym z pierwszych piw miałem dokładnie taką samą sytuację - nie doczytałem jeszcze o natlenianiu i koźlak męczył się tygodniami zanim jako tako odfermentował. Sytuaję mógłby częściowo uratować dostęp tlenu w czasie fermentacji, ale wszyscy mówicie o bulgotaniu w rurkach, czyli przepływ gazów macie jednokierunkowy. Gdyby niedotlenione piwo stało w niedomkniętym fermentorze, to była by jakaś wymiana gazowa, i byłby tlen do namnażania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi głównie o to, że piwo wg mnie nie było napowietrzone przed rozpoczęciem fermentacji. Jak zaznaczyłem, dostęp powietrza w trakcie fermentacji tylko lekko by pomógł. Przy uchylonym wieku zawsze trochę tlenu doszło by do piwa - minimalnie, ale zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i by doszło, ale czy tlen podczas burzliwej zdoła się przebić przez warstwę CO2 i w dodatku połączyć z piwem. Poza tym nie wiem czy takie dodawanie tlenu na burzliwej nie będzie skutkowało infekcją tlenowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.