Skocz do zawartości

Browar Dziadka


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 104
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Przyrost temp.to 1* na 1 min.ale trzeba brać poprawkę na początek grzania.W tym przypadku od 9* do 56* czas 50min.Moc grzałek reguluje sterownik.

A pytam, bo fajnie było by mieć możliwość odpalenia na maxa a później zmniejszyć do 1°C/min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczeliny są ponacinane kątówką tarcza 1mm.Jest tyle szczelin że nic się nie zatyka,nawet filtracja przebiegła szybko a miałem obawy,co do folii to widziałem ale zapomniałem zerwać.Kupiłem prosty timer do montażu,nastaw potencjometrami ,chodzi dobrze,tylko musiałem podpiąć 12V.Sterownik SUPER.Pomyśl o timerze ,przydatna rzecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ta brzeczka tak wylatuje przez cały czas

http://www.piwo.org/galeria/displayimage.php?pos=-2643

czy tylko dla lepszego zobrazowania do zdjęcia?

Jeżeli przez całe zacieranie brzeczka z pompy wylatuje ponad poziom to zacier mocno się napowietrza a to nie jest dla niego dobre. Trzeba by albo podnieść poziom zacieru albo obniżyć wylot z rury cyrkulacyjnej tak by wypływ był pod powierzchnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzeczka wylatuje cyklicznie/wg ustawienia/ np co 2 min przez 10 sek.Obniżyć nie można, ponieważ warzyłem na 80l-tyle miałem słodu-a docelowo jest na 90l.Czy napowietrzanie tak szkodzi?

Cóż znam to tylko z teorii ale ta mówi, że szkodzi i należy go unikać, stosując nawet możliwie najmniej intensywne mieszanie przy zacieraniu. W browarach zaleca się unikanie wpompowywania zacieru od góry, stosowanie odgazowanej wody do zacierania i inne sztuki byle tylko nie doprowadzić do oksydacji zacieru.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mocno negatywnie działa napowietrzanie brzeczki na enzymy zawarte w w tej brzeczce?Może ktoś to opisać?Technologię kotła mogę zmienić.

Wynika, że przy pełnym zasypie na 90L brzeczka będzie wypływać pod lustrem cieczy czyli ok.

Ze zdjęcia do końca nie widać jaka to jest konstrukcja, ale nawet przy 80L wystarczyłoby założyć na wylot kubek czy tam inne naczynie, żeby uniknąć natlenienia.

 

Natlenienie zacieru nie wpływa na enzymy tylko kolor i bardziej gorzki smak piwa (gdzieś już był o tym wątek), to oczywiście teoria, nie wiem do końca jak to wygląda w naszej skali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziadku, jak już Ci mówiłem, ja w swoim kotle zastosowałem pompanie brzeczki "pod młóto". Wydaje mi się taki sposób bardziej korzystny ze względu na mniejsze napowietrzanie brzeczki (o czym pisał wyżej JKocurek), możliwą ciągłą pracę pompy, większą wydajność, utrzymywanie temp. w całej objętości kotła. W sobotę będę testował nowy "górny" filtrator. Zobaczymy jakie będą efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mocno negatywnie działa napowietrzanie brzeczki na enzymy zawarte w w tej brzeczce?Może ktoś to opisać?Technologię kotła mogę zmienić.

Nie przejmuj się tym za bardzo; natlenienie powoduje powstawanie związków nieco przyspieszających starzenie piwa (T2-noneal), ciemnienie piwa i straty ciepła.

 

Jeżeli możesz to poprawić inwestycją 20zł, to popraw, jak 100 zł, to sobie możesz odpuścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy mojej technice,wszystkie drobiny są wyciągane na wierzch zacieru i osadzanie na nim ,przez to brzeczka jest bardziej klarowna.Jeżeli chodzi o starzenie i zmianę barwy to piwo nie ma szans,zostanie wcześniej wypite.Nic nie zmieniam.Piwo jest dla mnie i mojej rodziny ew.sąsiadów,znajomych, itd.Wszystkim smakuje aż mlaskają i basta.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś ta teoria o napowietrzaniu brzeczki w czasie zacierania do mnie nie dociera.Jak mocno napowietrza się brzeczka w czasie intensywnego gotowania?Piana,bulgotanie.

W trakcie intensywnego gotowania "bulgotanie", nie zawiera powietrza tyko parę wodną. Ponadto w tak wysokiej temp. rozpuszczalność tlenu jest mniejsza niż w temp. zacierania, a szkodliwy wpływ tlenu jest chyba większy na młóto niż na brzeczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze posłuchać naukowca.Para wodna to mieszanka wody i powietrza w wyższej temperaturze.A może się mylę?

Para wodna to woda w postaci lotnej. Występuje w każdej temperaturze w równowadze z cieczą (woda ciekła)/ciałem stałym (lodem). Może stanowić składnik mieszaniny, np. powietrza, wówczas stanowi o jego wilgotności. W trakcie wrzenia wody, bąble zawierają praktycznie czystą parę wodną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.