Skocz do zawartości

Pomoc w skomponowaniu Pilsa


arturg102

Rekomendowane odpowiedzi

Drożdże mam zwykłe S-23.

 

A mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tego pilsa :beer: , bo to będzie moje pierwsze piwo dolnej fermentacji: jeśli zrobię 2 tygodnie burzliwej fermentacji i 2 tygodnie cichej (obie w temp. 10°C, bo taka jest w mojej piwnicy) to czy w piwie zostanie wystarczająco dużo drożdży aby je nagazować czy trzeba będzie trochę ich dodać razem z cukrem do refermentacji?

 

Dzięki wszystkim za pomoc :)

Edytowane przez arturg102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Twoim przypadku nie ma potrzeby dodawania drożdży, po cichej jest ich jeszcze wystarczająca ilość aby nagazować piwo,

ja nigdy drożdży do fermentacji nie dawałem i nigdy się mi nie zdazyło aby piwo się nie nagazowało

Edytowane przez skybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na carahella zdecydowałem się, ponieważ we większości przepisów na pilsa jakie przeczytałem był dodatek carahella lub carapilsa (przypuszczam że po to aby poprawić pianę i treściwość piwa). Temperatura w mojej piwnicy to ok. 9,5-10°C więc blisko dolnej granicy, przy której mogą pracować drożdże, ale podczas fermentacji wytwarza się trochę ciepła więc temperatura nie powinna spaść zbyt nisko.

 

Co do refermentacji to planuję dodać zwykłego cukru. Nie chcę aby było zbyt mocno nagazowane aby po otwarciu bąbelki nie podnosiły osadów z dna powodując zmętnienie. O tym ile dam cukru zadecyduję, jak zobaczę do ilu spadło BLG po fermentacji cichej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na carahella zdecydowałem się, ponieważ we większości przepisów na pilsa jakie przeczytałem był dodatek carahella lub carapilsa (przypuszczam że po to aby poprawić pianę i treściwość piwa).

Możesz zatrzeć mniej wytrawnie, np. hohkurzem 15/60. Ostatniego mojego pilsa (100% pilzneńskiego) zatarłem 10/60, przy napowietrzaniu 21l brzeczki piana prawie mi wyszła z wiadra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na carahella zdecydowałem się, ponieważ we większości przepisów na pilsa jakie przeczytałem był dodatek carahella lub carapilsa (przypuszczam że po to aby poprawić pianę i treściwość piwa). Temperatura w mojej piwnicy to ok. 9,5-10°C więc blisko dolnej granicy, przy której mogą pracować drożdże, ale podczas fermentacji wytwarza się trochę ciepła więc temperatura nie powinna spaść zbyt nisko.

 

Co do refermentacji to planuję dodać zwykłego cukru. Nie chcę aby było zbyt mocno nagazowane aby po otwarciu bąbelki nie podnosiły osadów z dna powodując zmętnienie. O tym ile dam cukru zadecyduję, jak zobaczę do ilu spadło BLG po fermentacji cichej.

9°C to dużo, nawet w 6°C te drożdże będą pracować. Co do osadu to też nie musisz się martwić. W moich butelkach był zbity, nie odrywał się od dna a nagazowanie było spore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.