Skocz do zawartości

Ekstraktywność surowców niesłodowanych


zgoda

Rekomendowane odpowiedzi

wydajność jest dużo większa, w kaszy masz więcej węglowodanów bo nie ma łuski oraz zarodków.

 

np z takiego zasypu

 

2kg słodu pilz.

2kg kaszki jęczmiennej drobnej

 

otrzymuję bez większego starania ok 20 l brzeczki 15 °Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydajność jest dużo większa, w kaszy masz więcej węglowodanów bo nie ma łuski oraz zarodków.

 

np z takiego zasypu

 

2kg słodu pilz.

2kg kaszki jęczmiennej drobnej

 

otrzymuję bez większego starania ok 20 l brzeczki 15 °Blg

Jak smakuje takie piwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak piwo :smilies:

 

jak już pisałem wielokrotnie, w ciemnych, mocnych piwach, w porterach, RIS stoutach dodatki niesłodowane (kasza, czy śruta) nie są wyczuwalne do 50%. W piwach jasnych lekkich przy takim zasypie (50%) zmniejsza się "słodowość" brzeczki. Jednak przy zasypie do 20% przechodzi bez zauważenia nawet dla doświadczonych piwowarów i piwoszyszy.

Co innego daje ryż przy zasypie 25%- piwo jest pustawe w smaku, delikatne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak piwo :smilies:

 

jak już pisałem wielokrotnie, w ciemnych, mocnych piwach, w porterach, RIS stoutach dodatki niesłodowane (kasza, czy śruta) nie są wyczuwalne do 50%. W piwach jasnych lekkich przy takim zasypie (50%) zmniejsza się "słodowość" brzeczki. Jednak przy zasypie do 20% przechodzi bez zauważenia nawet dla doświadczonych piwowarów i piwoszyszy.

Co innego daje ryż przy zasypie 25%- piwo jest pustawe w smaku, delikatne

Piszesz o kaszy i śrucie jęczmiennej? Czy używasz różnych zbóż?

 

PS

Faktycznie esktraktywność jest dużo wyższa niź słodów. Przy dużym zasypie ryżu i cukru (przy innych dodatkach zapewne też) należy pamiętać o przerwach białkowych by fermentacja była zdrowasza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, używam :

-kaszy jęczmiennej (nadaje się tylko drobna)

-kaszy manny

-śruty jęczmiennej

-śruty pszennej

-śruty owsianej

-ryżu

 

 

obecnie zostaję przy kaszy ponieważ posiada więcej zalet od śruty

- wysoko ekstraktywna

- brak zarodka ( mniej białka)

-jednolite uziarnienie

 

kasza manna do witka to rewelacyjny dodatek, kto raz spróbuje ten zrezygnuje z płatków zaklejających młóto

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że jest wyższa. :smilies:

 

Chodzi mi o to, żebym był w stanie oszacować ile tego mam sypnąć zamiast słodu żeby wyszło mi takie piwo, jakie zamierzam. Czyli 12°Blg a nie 14.5°Blg czy nawet 13.5°Blg.

 

Patrzę właśnie na opakowanie jakiejś kaszy gryczanej, a tam:

 

* węglowodany: 66.9%

* białko: 12.6%

* tłuszcze: 3.1%

 

I teraz pytanie brzmi na ile dokładne można oszacować ekstraktywność takiej kaszy i jak to policzyć, (węglowodany + białko) * jakiś_współczynnik_Biernackiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dużym zasypie ryżu i cukru (przy innych dodatkach zapewne też) należy pamiętać o przerwach białkowych by fermentacja była zdrowasza.

a co ma cukier do przerwy białkowej?

Ilość amino kwasów w brzeczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dużym zasypie ryżu i cukru (przy innych dodatkach zapewne też) należy pamiętać o przerwach białkowych by fermentacja była zdrowasza.

a co ma cukier do przerwy białkowej?

Ilość amino kwasów w brzeczce.

Pewnie chodzi o dostępność azotu aminowego którego potrzebują drożdże żeby mogły ładnie rosnąć, wszakże nie samego cukru potrzebują. Zastępując słód surowcem niesłodowanym, szczególnie o niskiej zawartości białka (bądź bez białka) trzeba wyrównać mniejszą ilość azotu :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zgoda

Patrzę właśnie na opakowanie jakiejś kaszy gryczanej, a tam:

 

* węglowodany: 66.9%

* białko: 12.6%

* tłuszcze: 3.1%

no sam sobie odpowiadasz

 

masz w tej kaszy 66,9 % węglowodanów, teraz musisz przyjąć jakąś wydajność od 50% do 90 %. Oczywiście wydajność zacierania surowców niesłodowanych ziarnowych zależy od wielu czynników. Najważniejszy to stopień rozdrobnienia. Dla tego stosuję kaszę jęczmienną drobną, ze średniej mam o ok 30 % mniejszą wydajność.

 

ja stosuję a amylazę do upłynniania surowców niesłodowanych ziarnowych i mam wydajność zacierania ok 95 %. Bez enzymów myślę że będzie to max 85 %.

 

 

@dziedzicpruski

 

czytaj kolego ze zrozumieniem

używam :

-kaszy jęczmiennej (nadaje się tylko drobna)

-kaszy manny

najgorszym surowcem niesłodowanym jest cukier/glukoza w porównaniu do niesłodowanych surowców ziarnowych. Ryż też, podobnie jak glukoza daje puste piwko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wita z czystą pszenicą nie robiłem. Kaszkę wybrałem dla tego że nie mam z nią problemu podczas kleikowania i podczas filtracji. Z śruta pszenną miałem ten problem.

Oczywiście manna nie da tych wszystkich smaków co czysta pszenica ale na pewno jest dużo wygodniejsza w stosowaniu.

 

spróbuj to się przekonasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Powracam do tego tematu i zapytam czy można użyć kaszy jęczmiennej zamiast płatków jęczmiennych przy produkcji wita?

Dlaczego chcesz używać niesłodowanego jęczmienia do witbiera? Głównym składnikiem zasypu wita jest pszenica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz, żeby się nie domyślać: bnp piszesz, że nie masz problemów w trakcie kleikowania. Bo nie kleikujesz czy kleikujesz i nie masz problemów?

 

na dzień dzisiejszy- jeżeli robię piwo :

a) z dodatkiem kaszy manny lub kaszy jęczmiennej drobnej w ilości nie przekraczającej ~ 30 % nic nie kleikuję tylko kaszę traktuję jak słód i zacieram normalnie pamiętając o białkowej i o wydłużonych przerwach

b) jeżeli stosuję dodatki kasz drobnych >30% stosuję enzymy - dodaję enzymy od początku zacierania i zacieram zgodnie ze sztuką

 

enzymy pozwalają mi na ominięcie żmudnego procesu kleikowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz, żeby się nie domyślać: bnp piszesz, że nie masz problemów w trakcie kleikowania. Bo nie kleikujesz czy kleikujesz i nie masz problemów?

 

na dzień dzisiejszy- jeżeli robię piwo :

a) z dodatkiem kaszy manny lub kaszy jęczmiennej drobnej w ilości nie przekraczającej ~ 30 % nic nie kleikuję tylko kaszę traktuję jak słód i zacieram normalnie pamiętając o białkowej i o wydłużonych przerwach

b) jeżeli stosuję dodatki kasz drobnych >30% stosuję enzymy - dodaję enzymy od początku zacierania i zacieram zgodnie ze sztuką

 

enzymy pozwalają mi na ominięcie żmudnego procesu kleikowania

no fani Wojaka by Cię zjedli, jak to enzymy :) By the way, skąd bierzesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no fani Wojaka by Cię zjedli, jak to enzymy :) By the way, skąd bierzesz?

 

 

 

 

hehehe

dobre RISy były czy nie :smilies:

 

stosowałem enzymy z podanego wcześniej sklepu a teraz kupiłem sobie taki http://twojbrowar.pl/prestashop/pl/dodatki-piwowarskie/267-beerzym-multi-100ml.html

wygląda ciekawiej bo ma więcej "rodzajów" enzymów ale jeszcze nie miałem okazji stosować

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.