Skocz do zawartości

Kilka wątpliwości początkującego


Oskaliber

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 213
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

... (gdzieś wyczytałem, że "warka" oznacza 20 litrów) ...

:) dobre to, było chyba w jakimś materiale z TV.

Ed. jest tu: http://www.youtube.com/watch?v=mSQlvql6Uu8

 

Co do wysładzania, też zawsze do objętości ~25 l, żeby do fermentacji mieć ~23 i rozlewu ~22. Gęstość wychodzi z reguły zakładana, czasami +- 1°Blg, ale to dla mnie nie jest żadna wada.

Edytowane przez rubezahl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

staraj się przynajmniej na koniec gotowania odkryć pokrywkę choćby częściowo. DMS wytwarza się powoli, ale odparować go łatwo.

Tak właśnie z tym piwowarzeniem jest. Człowiek wiele rzeczy robi instynktownie (i błagam Was, nie chwytajcie mnie za słówka:D) Nawet pokrywkę częściowo odkrywa, bo czuje podświadomie, że TAK trzeba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro butelkuję swoją pierwszą warkę. Przeczytałem właśnie chyba wszystkie tematy na forum mówiące o refermentacji i już kompletnie zgłupiałem w kwestii tego w jakiej ilości wody należy zagotować glukozę? Jak za mało to będzie za gęste i się nie równo rozprowadzi w piwie, jak za dużo to się namiesza z ekstraktem piwa, więc w końcu ile? I czy potem trzeba zamieszać wszytko czy dekantując piwo na roztwór glukozy samo się wymiesza jakoś przez ruch piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście zlewam piwo z cichej do fermentatora z kranikiem, tam mieszam z rozpuszczoną glukozą, zdecydowanie, ale tak, żeby zbytnio nie napowietrzyć brzeczki i rozlewam do butelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też rozpuścić w małej ilości wody i dozować strzykawką do butelek po kilka ml. Ja tak zawsze robię - ale co kto woli.

To w sumie niegłupi pomysł i poważnie zastanawiam się czy tak nie zrobić. Ile wody rozumiesz przez 'małą ilość'?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daję wody trochę więcej niż glukozy. Gotuję chwilę, po czym strzykawką mierzę ile mam syropu. Uzupełniam potem wrzątkiem tak żeby wychodziła całkowita ilość cm3 na butelkę. Przykład :

 

Wyszło mi np 240 cm3 syropu, mam 50 butelek. 240/50 = 4,8 . Uzupełniam wrzątkiem do 250 (najczęściej daję rezerwę + 1 butelka czyli uzupełniam do 255 cm3) Wychodzi mi po 5 cm3 dla 51 butelek. Nabieram strzykawką po 20 cm i rozlewam po 4 butelki.

 

Szybko, sprawnie i dokładnie. Na dwadzieścia kilka warek chyba 1 raz wlałem do jednej butelki 2 razy. Poza tym wszystkie butelki nagazowane są równomiernie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszło mnie jeszcze jedno pytanie. Jest jakiś sposób żeby w miarę dokładnie obliczyć ile alkoholu przybyło po refermentacji? Czytałem gdzieś, że jest to około 0,5%, ale wiadomo, że wynik będzie się różnił jak ktoś doda 70g glukozy a 200g. Jest na to jakiś wzór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z kolei jeśli spojrzeć na to od drugiej strony (tj sypać glukozę do butelek), to 3g glukozy dopełnione do 0,5l to 0,6°Blg. Te 0,6°Blg zostanie w całości przetworzone na alkohol - a z 1°Blg w przybliżeniu dostaje się ok 0,52% alk., czyli 3g glukozy na but podwyższy alkohol o ok 0,31%.

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.