Jump to content

Pszeniczne bardzo ciemne


Jejski
 Share

Recommended Posts

Mam ochotę na bardzo ciemne pszeniczne. Dysponuję słodem pszenicznym własnej roboty, pilzeńskim, karmelowy ciemny Caraaroma ® 300-400 EBC, Carafa ® Special typ II 1100-1200, Słód pszeniczny, czekoladowy 800-1200 EBC, Safbrew WB-06.

Moja propozycja na zacier:

1,8 kg pilzeński

2 kg pszeniczny

300g Caraaroma

300g pszeniczny, czekoladowy

100g Carafa

Zacieranie:

44st. 10m.

50st 15m.

63st. 20m.

72st. 45m.

Pytanie w związku z ciemnymi słodami - czy dodawać po negatywnej próbie jodowej, czy można wcześniej?

Chmielenie:

20g. lubelskiego od początku gotowania oraz 20g. na cichej.

Jest to wymyślony przeze mnie koktajl na podstawie przepisów z forum i strony

Towarzysze Piwowarzy proszę o konstruktywną krytykę;)

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

W jakim celu chmielenie na zimno? W tym stylu IMO bez sensu.

Słody ciemne dajemy po negatywnej próbie jodowej. Raz żeby nie zaciemniały obrazu, dwa gdyż nie ma to sensu bo są nieaktywne enzymatycznie.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ostatecznie było tak:

2 kg pilzneński

2 kg pszeniczny

200g Caraaroma

200g pszeniczny, czekoladowy

80g Carafa

Zacieranie:

44st. 10m.

50st 15m.

63st. 30m.

72st. 35m.

 

Chmielenie:

33g. lubelskiego od początku gotowania

drożdże

Safbrew WB-06

Wyszło 23l 11,5 blg, tydzień burzliwej i 1,5 tygodnia cichej = 2.5 blg. Nie zastosowałem IMO . Piwko było klarowne bardzo ciemne, "czekoladowo-palone" również w smaku. Będąc na długim weekendzie w górach, poszedłem na spacerek na Słowację, w sklepie odkryłem piwko jak na załączonych obrazkach. Okazało się że jest do złudzenia podobne w smaku i wyglądzie do mojego. Różnica jak na mój gust dotyczyła głównie chmielu, jak i zawartości pszenicznego. W moim było więcej goryczki i nie było charakterystycznego aromatu żateckiego. Pragnę zaznaczyć że to moja i tylko moja subiektywna ocena. Jeśli ktoś z Was pił "Bernarda" to proszę o recenzję.

Link to comment
Share on other sites

Będąc na długim weekendzie w górach, poszedłem na spacerek na Słowację, w sklepie odkryłem piwko jak na załączonych obrazkach. Okazało się że jest do złudzenia podobne w smaku i wyglądzie do mojego. Różnica jak na mój gust dotyczyła głównie chmielu, jak i zawartości pszenicznego. W moim było więcej goryczki i nie było charakterystycznego aromatu żateckiego. Pragnę zaznaczyć że to moja i tylko moja subiektywna ocena. Jeśli ktoś z Was pił "Bernarda" to proszę o recenzję.

Cerny Bernard to moje ulubione piwo :/ jednak moje odczucia co do niego są zupełnie inne. Czytam recepturę na Twoje piwko i nie mogę zrozumieć jak wyszło Ci piwo podobne do Bernarda. Po pierwsze Bernard w zasypie ma tylko słód jęczmienny u Ciebie połowa zasypu to słód pszeniczny, zrobiłeś przerwę ferulikową, użyłeś drożdży do pszeniczniaka, więc powinieneś uzyskać typowe dla Weizena pszeniczne bananowo-goździkowe aromaty, których nie ma w Bernardzie. Po drugie Bernard jak na ciemne, czeskie piwo jest dość mocno chmielony, Ty nie użyłeś za wiele chmielu, więc nie bardzo wiem skąd odczucie, że Twoje piwo jest bardziej goryczkowe. Po trzecie Bernard to piwo dolnej fermentacji, a Twoje jak zakładam było fermentowane w wyższych temperaturach, co oczywiście skutkuje zupełnie innym bukietem zapachowym.

W jednym się zgadzamy Cerny Bernard to bardzo dobre piwo :D, zakładam również że ciemna pszenica uwarzona przez Ciebie również :/

Link to comment
Share on other sites

Moze slody karmelowe "zatarly" inne smaki?

Bez przesady ile tych karmelowych było w tym zasypie 5%? Jak już to obstawiałbym stosunkowo duży udział pszenicznego czekoladowego, który mógł dać sporą goryczkę. W recepturze z zestawów BA na dunkel weizena, czekoladowego jest 50g. Do tego jeszcze 80g Carafy swoje zrobiło. Goryczka jest typowo palona.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.