Skocz do zawartości

Ilość glukozy do refermentacji a temperatura.


bimbelt

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę się nad tym zastanawiałem, a ponieważ gazuję piwa tak jak uwzględnia to styl - czyli czasami bardzo słabo, więc ilość CO2 już znajdującego się w młodym piwie ma dość duże znaczenie. Doszedłem do wniosku, że temperaturę należy podawać nie w momencie rozlewu, ale najwyższą temperaturę w jakiej to piwo fermentowało. Przykładowo rozlewam bittera, po cichej w temp 8°C, który fermentował w 17°C. Skoro ileś tam gazu zostało w 17 to nagle cudownie nie zwiększyła się jego ilość w 8°C, zwłaszcza, że fermentacja jest już zakończona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się nad tym zastanawiałem, a ponieważ gazuję piwa tak jak uwzględnia to styl - czyli czasami bardzo słabo, więc ilość CO2 już znajdującego się w młodym piwie ma dość duże znaczenie. Doszedłem do wniosku, że temperaturę należy podawać nie w momencie rozlewu, ale najwyższą temperaturę w jakiej to piwo fermentowało. Przykładowo rozlewam bittera, po cichej w temp 8°C, który fermentował w 17°C. Skoro ileś tam gazu zostało w 17 to nagle cudownie nie zwiększyła się jego ilość w 8°C, zwłaszcza, że fermentacja jest już zakończona.

Faktycznie! To może być powód słabego nagazowania kliku moich piw, do obliczeń przyjmowałem temperaturę z momentu rozlewu (niższą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na przykład taki alt? Niedługo będę musiał własnie alta zabutelkować, i wtedy temperatura fermentacji czy rozlewu ? różnica ponad 10 °C .

Na swój użytek przyjmuję temperaturę, w jakiej będzie stało zabutelkowane piwo przez pierwszy tydzień - tyle trzymam w kuchi, gdzie rozlewam. Po tygodniu znoszę do piwnicy - ~ 14°C .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, w jakiej temperaturze będzie stało piwo po zabutelkowaniu, ma wpływ tylko i wyłącznie na to, jak szybko piwo nam się nagazuje i jakie związki estrowe przy okazji się wytworzą. Jeśli korzystamy z kalkulatora, dzięki któremu chcemy ustalić dawkę surowca de refermentacji, należy wpisać, i tu są różne szkoły, temperaturę w czasie fermentacji, burzliwej, cichej, lub tej jaka posiada piwo w momencie jak je rozlewamy. Ja przyjmuję tą ostatnią. Wpisywanie temperatury w jakiej będzie stało piwo po zabutelkowaniu, w czasie refermentacji, jest bez sensu, brak związku przyczynowo-skutkowego.

Edytowane przez zbynekkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, w jakiej temperaturze będzie stało piwo po zabutelkowaniu, ma wpływ tylko i wyłącznie na to, jak szybko piwo nam się nagazuje i jakie związki estrowe przy okazji się wytworzą. Jeśli korzystamy z kalkulatora, dzięki któremu chcemy ustalić dawkę surowca de refermentacji, należy wpisać, i tu są różne szkoły, temperaturę w czasie fermentacji, burzliwej, cichej, lub tej jaka posiada piwo w momencie jak je rozlewamy. Ja przyjmuję tą ostatnią. Wpisywanie temperatury w jakiej będzie stało piwo po zabutelkowaniu, w czasie refermentacji, jest bez sensu, brak związku przyczynowo-skutkowego.

To, co napisałem, nie jest żadną teorią (bo takiej nie mam) ni szkołą, tylko informacją, jak robię... ;)

Z drugiej strony - nie popełniam (choć tylko intuicyjnie :)) większego błędu a stosunku do "szkół", ponieważ w ten sposób dodaję surowca w ilości odpowiadającej temperaturze rozlewu (kuchnia, 20°C), jak wylicza mi BS.

Po tygodniu większość piw, jakie robię, posiada już na tyle stosowne nagazowanie i smak, by rozpocząć wstępne spożycie, co skwapliwie czynię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji wynika, że nie mogę brać pod uwagę temp. rozlewu. Dwa piwa fermentowałem w temp. pokojowej, potem pod koniec cichej (5-6 dni) przeniosłem je do 5°C. Przy rozlewie wiadomo temp. nieco się podniesie. Jednak piwa wyszły za słabo nagazowane. Przy Grodziszu to nie przeszkadza bardzo bo jest mocno gazowany, a mój ma gazu jak pils - da się wypić. Problem mam z popłuczynami po RISie "piernikowym". Tam gazu jest b. mało nie mówiąc już o pianie. W zasadzie robi wrażenie piwa rozgazowanego.

 

Przy następnych takich eksperymentach wezmę pod uwagę temp. ferm. burzliwej i nie będę starał się celować w górną granicę danego stylu (jak robię teraz) dla bezpieczeństwa butelek (i mojego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przed rozlewem piwo zawsze stoi ok. 10h w temperaturze pokojowej (przynoszę z piwnicy rano, rozlewam wieczorem). Ile by tam CO2 nie było, to i tak wyleci jak się piwo ogrzeje, więc jak nie brać tego pod uwagę? W temperaturze 20°C nie będzie miało więcej CO2 niż w 11°C.

 

Czegoś z tej dyskusji nie rozumiem. Gdyby brać pod uwagę temperaturę fermentacji, to musiałbym mu liczyć jak dla 11°C - a tyle gazu w nim nie ma, bo się już ogrzało do 20°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przed rozlewem piwo zawsze stoi ok. 10h w temperaturze pokojowej (przynoszę z piwnicy rano, rozlewam wieczorem). Ile by tam CO2 nie było, to i tak wyleci jak się piwo ogrzeje, więc jak nie brać tego pod uwagę? W temperaturze 20°C nie będzie miało więcej CO2 niż w 11°C.

 

Czegoś z tej dyskusji nie rozumiem. Gdyby brać pod uwagę temperaturę fermentacji, to musiałbym mu liczyć jak dla 11°C - a tyle gazu w nim nie ma, bo się już ogrzało do 20°C.

Skutek skrótu myślowego: jeżeli na cichej jest niższa temp. niż na burzliwej to brać temp. burzliwej. Jest tu jeszcze jedno założenie: praktyczny brak fermentacji w trakcie "cichej", bo już zejście o ułamek °Blg nasyci piwo do poziomu odpowiadającego temp. fermentacji cichej.

Konkretnie w Twoim wypadku, do obliczeń bierzesz temp. pokojową, no może o 1-2 mniej, bo raz, że nie koniecznie w tym czasie piwo osiągnie tę temp. a dwa, że proces odgazowania trochę trwa, i stan równowagi wcale nie musi zostać osiągnięty.

Inna sprawa, że nasycenie "właściwe" to zwykle dość szerokie "widełki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bierzecie pod uwagę to, że jeśli się piwo po zakończeniu fermentacji wstawi do zimniejszego pomieszczenia to po jakimś czasie w piwie się rozpuści dwutlenek węgla znajdujący się nad lustrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra... Do tego dodajmy jeszcze szczelne zamknięcie fermentora bez rurki i znów będzie inaczej... Miałem kiedyś taką sytuację, że piwo było lekko musujące, bo fermentor zamknąłem na amen. Od tego czasu daję mu nieco luzu, by CO2 miał gdzie uciekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bierzecie pod uwagę to, że jeśli się piwo po zakończeniu fermentacji wstawi do zimniejszego pomieszczenia to po jakimś czasie w piwie się rozpuści dwutlenek węgla znajdujący się nad lustrem.

Tylko jeśli przeleję to piwo na cichą i na niej nie za bardzo będzie fermentowało tylko się wyklaruje to nad lustrem piwa nie mam zbyt wiele CO2. I o to chodzi. Ja będę brał pod uwagę temp na zakończenie fermentacji burzliwej, bo f. cicha jest w niższej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Sorki za odgrzewanie starego kotleta ale mam pewne wątpliwości. Dla piw górnej fermentacji mam jasność.Taki przykład: Piwo fermentuje w 18°C, zlewam na cichą na 10°C. Piwo podczas rozlewu ma 10°C, surowiec do refermentacji obliczam dla 18°C, dlatego, że w piwie o temp. 10°C jest tyle samo CO2 co piwo o temp. 18°C, tylko z tą różnicą, że CO2 jest lepiej rozpuszczone. A jak to jest z piwami dolnej fermentacji? Np. Piwo fermentuje w temp. 9°C, pod koniec podnosimy do 16°C, a następnie obniżamy temp. do 2°C na czas lagerowania. Logicznie myśląc, podnosząc temp. do 16°C spowodujemy uwolnienie CO2 z piwa, dlatego surowiec do refermentacji powinien być obliczany dla 16°C a nie dla temp. rozlewu piwa czyli 2°C. Czy na pewno tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dla piw górnej fermentacji mam jasność

IMHO, dla dolnej właśnie fermentacji to dobrze podchodzisz do sprawy bo temperaturę obniżasz dopiero po ustaniu fermentacji (produkcji CO2).

Jednak właśnie dla górnej fermentacji to chyba nie do końca prawidłowo wnioskujesz. Zauważ, że jeżeli

 

 

zlewam na cichą na 10°C

to piwo nadal fermentuje i wydziela się CO2, które jeśli może (a może) rozpuszcza się w piwie ;)

 

Swoją drogą tego

 

 

tylko z tą różnicą, że CO2 jest lepiej rozpuszczone

jakoś nie rozumiem, gaz albo jest rozpuszczony, albo nie więc co to znaczy "lepiej"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, na cichej piwo jeszcze zejdzie choćby o 0,5°Blg. A jeśli zastosować przedłużoną burzliwą, poczekać do zakończenia fermentacji, zlać do lagerowania a następnie po np. miesiącu butelkowanie. Wtedy w obliczeniach brać pod uwagę najwyższą temp. fermentacji? W przypadku dolnej fermentacji będzie to przerwa diacetylowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.