Jump to content
Sign in to follow this  
banzaj

Piwo z Krakowa i grzesznych okolic - czyli witam(y) wszystkich!

Recommended Posts

Powitać towarzystwo! Jako, że od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem uwarzenia czegoś swojego, z nowym rokiem postanowiłem przejść od słów do czynów. A w zasadzie postanowiliśmy, bo i siostra piwo nad inne trunki przedkłada.

Piwo swe warzyć planujemy w dwóch miejscach, zarówno w Krakowie gdzie studiujemy i żyć nam przyszło, jak i w miejscowości zwanej Grzechynią, z której to pochodzimy (tam raczej na większą skalę niż tutaj, bo woda źródlana w kranie, kuchenki wydajniejsze, a nade wszystko piec kaflowy do całodziennej pracy gotowy. No i piwniczki w sam raz). Wiekowo - piwo smakujemy już od pewnego czasu, bo ja mam lat 23 (za dwa tygodnie bez dnia jednego, 24) a siostra 20 (za tydzień plus dni dwa, 21).

Teraz na temat.

Pierwsza warka powstanie z ekstraktów WES-a (piWES-05 + ekstrakt słodowy bursztynowy = piwo ponoć bursztynowe). Zobaczymy co z tego wyjdzie. Druga będzie zapewne z ekstraktów, ale już z chmieleniem. Przy trzecim... Cóż, nie wybiegajmy tak daleko w przyszłość :)

Osiągnięciami, tudzież ich brakiem, sukcesami i porażkami dzielić się będziemy na bieżąco. Również wiedzę czerpać całymi garściami jak i korzystać chętnie z rad i doświadczenia piwowarów ze stażem od zera do nieskończoności bo my na razie jesteśmy na tym pierwszym :lol: Choć zero w matematyce też jest potrzebne i to od niego wszystko się zaczyna.

Witam raz jeszcze, pozdrawiam i mam nadzieję że razem nawarzymy (a później wypijemy) trochę słocistego trunku! :D

Powodzenia :) Na pewno będzie super :lol:

A jakbyście się z miesiąc wcześniej namyslili, to na urodziny już byście swoje piwko pili :D Ale co się odwlecze to nie uciecze, jak to mówią :)

Również pragnę powitać kolejnych piwowarów w Grodzie Kraka. Powodzenia ( w nieuniknionym przejściu na zacieranie też ) !

Edited by pepek84

Jako wasz rówieśnik (dokładnie Koszki), również początkujący piwowar i również student z Krakowa powiem po prostu:

-Cześć :lol:

Witam.

Nie martw się porażkami. Ją teraz walczę z nowym filtratorem jak matka z łobuzem. 3 razy byłem w Lerua i znów czegoś tam brakje, ale wymyślinlem obejście.

Stout kopie mnie po pysku apteką. :-D

Ale smak dobrego piwa jest tego wart.

Edited by plx

Optymizmu jestem pełen prawdę mówiąc :) I im dłużej myślę i więcej czytam tym chętniej zajął bym się warzeniem ze słodu, z pominięciem ekstraktów. Ale to sobie poczekam spokojnie na zabutelkowanie pierwszego puszkowego i kroki odpowiednie podejmę. No i czasu muszę mieć chwilkę, a tu sesja na karku, 5 egzaminów jeszcze. Ale myślę ze i z tym i z tym dam radę ;D

Marzy mi się wkońcu dobry porter... (a siostrze pewnie Ale ;))

Witam, powodzenia przy warzeniu i jak najszybszego przejścia na zacieranie ale ostrzegam to uzależnia ;) A i pozdrowienia dla siostry moja niestety raczej narzeka że jej chmielona brzeczka śmierdzi... na szczęście nie ma za dużo do gadania :)

Edited by Marmur

Witajcie, gratuluje dobrego startu w nowym roku. Z której Grzechyni pochodzicie, tej obok Makowa Podhalańskiego ???

No to może będziemy mieli kiedyś okazję się spotkać i wymienić piwami. Kilka, kilkanaście razy w roku jestem w Makowie a do Grzechyni jest rzut beretem :monster:

Witam Was i ja. Warzących piwo braci na forum juz mamy, brakowało siostry z bratem. Teraz przydałyby się dwie siostrzyczki.

@19Mateusz87 - Jak już coś konkretnego nam wyjdzie, to dam znać :monster: W sumie to od kilku lat też bywam kilkanaście razy w roku w tamtych okolicach. Różnie to z czasem bywa. Ale teren na warzenie przedni. No i zdecydowanie możliwości w domu rodzinnym mam większe.

Na razie pierwsze puszkowe dość intensywnie uwalnia CO2 (temp w miarę stała 22-23), po zadaniu drożdży wczoraj koło godziny 18. Przy okazji - jest sens robić coś w stylu cichej fermentacji przy piwie z brew kita? Czy poprostu przytrzymać je w fermentatorze z luźnym deklem do czasu uspokojenia i butelkować?

I kolejne pytanie, czy pirosiarczyn można sobie rozrobić i przechowywać np. w butli 5l jako roztwór, a po dezynfekcji wlewać go spowrotem?

Przez jakiś czas można potem straci moc. Można to ocenić na węch jak zapach otwartych piekieł odrzuca cię od butelki to jest jeszcze ok :monster:, a co do cichej przy brew kitach się nie wypowiadam bo nie miałem z nimi kontaktu.

Edited by Marmur

Ostrożnie z tym wąchaniem roztworu pirosiarczynu - można się zatruć. Sam roztwór spokojnie można przechowywać i użyć ponownie tak z 2 - 3 razy. Niemniej dla kilku groszy oszczędności szkoda ryzykować infekcję, więc z tym recyclingiem piro to bym nie przesadzał.

No dłuższej inhalacji bym nie zalecał ale od małego niucha się raczej nie da zatruć :monster: Choć to może efekt ponad 23 letniej ekspozycji na świeże śląskie powietrze.

Spokojnie, kilka takich zatruć przeżyłem :monster: Prawdę mówiąc sam roztwór jest słabiutki, poważna zabawa jest wtedy gdy z pieca centralnego, na miał węglowy, wyciągasz jeszcze żarzący się popiół. Można się nieźle poddusić. W Krakowie w każdym razie, dezynfekuję raczej na balkonie, bo w łazience mam dość kiepską wentylację.

Co do roztworu to dzięki za informacje. Chodziło mi raczej o wygodę przy dezynfekcji drobnicy, np. areometru i probówki gdzie słoiczek roztworu byłby wygodniejszy. W sumie w homebrewing 1kg piro kosztuje 13zł, więc może faktycznie przesadzam z tym recyklingiem :)

A jeśli chodzi o dezynfekcję butelek - wystarczy na te trzydzieścikilka zrobić z litr rozrtowu i zdezynfekować je wszystkie tym samym? Oczywiście po dokładnym umyciu detergentami standardowymi (butelki oczywiście recyklingowane po piwach fabrycznych). I kolejne pytanie - jak dezynfekować? Zalać, zamieszać, wylać, osuszyć i wystarczy?

Do butelek sprawdza się spryskiwacz, najlepiej taki z pompką. Kilka psiknięć do każdej butelki , ja trzymam tak aż do rozlewu. Wylewam piro , i nalewam piwo. Ja smaku pirosiarczynu nie wyczuwam w piwach więc chyba jest ok :monster: