Skocz do zawartości

Mętna próbka a odczyt BLG


bimbelt

Rekomendowane odpowiedzi

trzeba się zastanowić co się dzieje z ziarnem. Jeśli pływa i nie wynurza się na powierzchnie, to jego gęstość jest porównywalna z gęstością cieczy więc błąd będzie po za granicą pomiaru. Jeśli osad pływa przy dnie to jest gęstszy od cieczy i zawyża pomiar. Jeśli pływa wierzchem to zaniża pomiar.

 

Z drugiej strony jeśli osadu jest dużo i zawieszony to może wpływać na gęstość cieczy. Wtedy pomiar jest dobrze wykonany tylko ciecz ma zmienioną gęstość płynu. Aczkolwiek przy osadach organicznych, ze słodu gęstości nie powinny się dużo różnić i bardzo zmieniać gęstość.

 

Oczywiście lepiej mierzyć filtrat, ale mętne wyniki nie powinny się tak bardzo różnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niewielkim stopniu czyli ile?

Piwo na drożdżach 2535 Koelsch zeszło mi wg tego pomiaru z 11,5 do 5 przez 7 dni (18C). Wydaje mi się, że pokazało co najmniej o 1BLG za dużo. Te drożdże dość szybko pracują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niewielkim stopniu czyli ile?

Piwo na drożdżach 2535 Koelsch zeszło mi wg tego pomiaru z 11,5 do 5 przez 7 dni (18C). Wydaje mi się, że pokazało co najmniej o 1BLG za dużo. Te drożdże dość szybko pracują.

Jeśli to zmętnienie drożdżowe, to błąd będzie stanowił ułamkowe części stopni Ballinga. Czyli tyle, ile nie jesteś w stanie zmierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że koledze chodziło o mętność w rozumieniu mętnej pszenicy, mętnej od drożdży brzeczki a nie pływających kawałków śruty czy pozostałości chmielu.

Moim zdaniem taka mętność na zerowy praktyczny* wpływ na pomiar gęstości.

 

*Mniejszy niż błąd pomiaru areometrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to zmętnienie drożdżowe, to błąd będzie stanowił ułamkowe części stopni Ballinga. Czyli tyle, ile nie jesteś w stanie zmierzyć.

Tez mam takie doświadczenia z praktyki. Mętne próbki dajwały takie samo Blg jak klarowne.

No, chyba, że to były próbki z dna, pół na pół z gęstwą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.