Skocz do zawartości

Browar Cannabis


Rekomendowane odpowiedzi

Trochę mocne te startery. I nie zagotowujesz tej brzeczki przed napełnieniem butelek?

pasteryzuje zawsze razem z rezerwą (rezerwe uzyskuje z chmielin)

 

Dokładnie tak jak Stasiek mówi, rozcieńczam wodą, mierze Blg, zagotowuje i szybko do zdezynfekowanego słoika do ostygnięcia.

Mam nadzieje że te startery bedą teraz lepiej wychodzić i nie będą się tak pienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciągnąłem fermentacje do 2 tyg bo było w 16°C ale i tak zeszło tylko do 5 Blg. Nie wiem czemu zawsze tak słabo, następna warka 60' w 62*. Otwarłem butelkę na starter i 1/4 wyszła momentalnie ale zepsute chyba nie jest, ma zapach kukurydzy konserwowej :ble: zobaczymy jutro. Flokulacja bardzo słaba i cichą tez z 2 tyg zrobię.

Edytowane przez ponury żniwiarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I już się dowiedziałem dlaczego mi tak piwa na słodko wychodzą. Dzisiaj już ponad godzinę zacieram w 62* a próba jodowa czarna jak smoła. Termometr jest ok i będę trzymał w tej temp. do końca ciekawe czy się w ogóle zatrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczekałem do 1h i 40min w 62* próba jodowa nadal kiepsko, podniosłem do 72* i po 10 min już było o wiele lepiej, zrobiłem wiele prób, odczekałem do 25 min i zatarło się do końca na 100%

 

Warka 29 Irish Brown Ale

 

Pilzneński 5 kg

Karmelowy czerwony 0,3kg

Czekoladowy 1200 35 g

 

Citra 30g 60min

Fuggles 30g 10min

 

Zacieranie w 18L wody 1h 40min w 62* 25 min w 72* i mash out

Wyśzlo 25L + rezerwa 12 Blg, ostudzone do 29* zaniosłem do piwnicy 15*, zadałem starter z gęstwy Irish Ale w 22*

Edytowane przez ponury żniwiarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj zabutelkowałem Bittera ze 150g cuku, ale boje się o nagazowanie bo dałem gorący syrop i troche się burzyło, ciekawe czy przeżyło coś żeby troche podgazować :roll:

 

Przelałem też na cichą Irish Brown Ale i nareszcie uzyskałem odfermentowanie do około 3 Blg. Starter z DMS nie zaszkodził i młode piwko jest calkiem dobre :okey:

 

Warka 30 Porter 13 Blg

 

Pilzneński 5 kg

Karm. czer. 0,5kg

Caraaroma 0,2 kg

Barwiący 1600 0,2 kg

 

Citra 17g 60'

Cascade 15g 20' , 15g 5'

 

Zacieranie w 19L wody EDEN 62* 20' i po podgrzaniu do 72* po chwili zauważyłem, że się ładnie zaciera, po 55' zacierania próba jodowa jednoznacznie negatywna. Wydaje mi się, że twarda i zasadowa woda z mojego kranu nie wpływa dobrze na zacieranie.

Dodałem około 1L tej rezerwy z DMS-em przed warzeniem i uzyskałem około 27L 13 Blg.

Zadana gęstwa ze startera Wyeast 1084 Irish Ale i rezerwy na Browna. Pierwszy raz zostawiłem termometr w fermentorze i wskazuje 18* a w piwnicy jest 16*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 31 15 Blg

 

Pilzneński 3 kg

Pale Ale 3,6 kg

Karamel Pils 0,5 kg

Karm. Czerw. 0,25kg

 

 

Target 23g 60'

Citra 12g 60'

Cascade 20g 20'

Fugles 20g 5'

 

Zacieranie w 25l wody 62o 30', 72o 30', mash out.

Wyszło 28l 15 Blg, zadana gęstwa z dwuch starterów Wyeast 1084 Irish Ale wczoraj około godziny 22 i dzisiaj o 11 rano nieźle bulka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Warka 32 11,5 Blg

 

Pilzneński 4kg

Melanoidowy 1 kg

 

Citra 18g + Magnum 5g 60 min

Lubelski 25g 10 min

 

Zacieranie w 19L wody RO 62o 30', 10' podgrzewanie i 20' 72o, mash out

Wyszło 24L + 3,5L rezerwy na startery, zadane Wyeast 3522 Belgian Ardennes, fermntuje w domu 23o .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

25 X - warka 32 przelana na cichą, zeszło do 3 blg, klaruje się w 18o , drożdże przepłukane i zebrane do słoiczków.

 

Dziś warka 33 12,5 Blg

 

Pilzneński 5 kg

Abbey 0,4 kg

Karmelowy 0,4 kg

 

Lubelski 35g 60'

Saaz 15g 15' i 15g 5'

 

Zacieranie w 21L wody RO 62o 25', 10' podgrzewanie i 40' 72o, mash out

Wyszło 27L + 1,8L rezerwy, zadane gęstwą Wyeast 3522 Belgian Ardennes, fermentuje w domu 23o .

Edytowane przez ponury żniwiarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

4 XI - zabutelkowana warka 32 ze 165 g cukru w syropie, w butelkach jest 23,7L czyli o 1L mniej niż na początku, albo mam tak źle wyskalowane fermentory albo to piwo gdzieś paruje

6 XI - warka 33 przelana na cichą zeszło do 3 Blg

 

7 XI Warka 34 14,5 Blg

 

Pilzneński 2,5 kg

Monachijski 2,5 kg

Wiedeński 1 kg

Abbey 0,3 kg

 

Magnum 30g

Lubelski 30g

 

Zacieranie 18l wody RO + 5l wody kranowej, ponieważ zauważyłem, że w czystej RO po 0,5h w 62o było prawie zatarte stąd też chyba takie odfermentowanie w poprzednich warkach i teraz lepsza wydajność

15' 62o , 40' 72o do próby jodowej i mash out

Wyszło 26L + 1,6L rezerwy, zadane gęstwą Wyeast 3522 Belgian Ardennes, fermentuje w domu 23o

Edytowane przez ponury żniwiarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 XI - zabutelkowana warka 33 z 1,65L rezerwy + 40g cukru, w butelkach jest około 27L

Sprawdziłem skale na fermentorach i okazało się, że była o 1 litr za duża :mad:

 

Warka 35 16 Blg

 

Pilzneński 5 kg

Monachijski 1,5 kg

Karmelowy 0,3 kg

Cukier kandyzowany brązowy 0,5 kg

 

Magnum 40g 60'

Saaz 20g 5'

Kolendra 10g 10'

 

Zacieranie 19l wody RO + 5l wody kranowej 45' - 62o, 20' - 72o mash out

Wyszło 25L + 2,5L rezerwy - coś kiepska wydajność tym razem, liczyłem na 17-18Blg, może dlatego, że słody ześrutowałem 2 tyg temu, ewentualnie pomyłka przy ważeniu słodów bo zacier taki rzadszy ale mało prawdopodobne. Spróbuje zrobić jeszcze raz taki sam zasyp z innymi przerwami przy zacieraniu i inne drożdże.

Zadane podwójną gęstwą, tzn. z 2 x 1,3 litrowego startera Wyeast 3522 Belgian Ardennes, fermentuje w domu niestety w fermentorze bez termometru więc jutro chłodzenie na oko.

Edytowane przez ponury żniwiarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znowu nic nie czaje z tymi drożdżami :(

Z niektórych artykułów i tabelek wychodzi, że dla warki 25L, 16Blg potrzebuje 1,5l starter, a z wyliczeń w tolkicie piwowara że potrzebuje 170 ml świeżej gęstwy, ja z 2 x 1,3l startera uzyskałem około 100ml gęstwy tj. połowa tego co powinienem zadać (gęstwa z pierwszego startera miała kilka dni), dodałem jednak tylko te 100ml a dzisiaj piwo od rana ostro wychodzi rurką. Po schłodzeniu trochę się uspokoiło i może nie wywali dekla :roll:

 

18 XI - warka 34 przelana na cichą, zeszło do 3,5 Blg

Edytowane przez ponury żniwiarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zabutelkowana warka 34 z 1,35L rezerwy + 50g cukru, w butelkach jest około 26L.

Warka 35 16 Blg przelana na cichą, zeszło do 3 Blg – to będzie gniot, chyba przesadziłem z pierwszą przerwą + ten cukier.

Edytowane przez ponury żniwiarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Warka 36 13 Blg

 

Pilzneński 3 kg

Monachijski typ I 1 kg

Monachijski typ II 1 kg

 

Zacieranie w 18 L wody 30' w 62° , 30' w 72° + mash out

 

Citra 27g 60'

Cascade po 20g 15', 10' i 5'

 

Wyszło 25L -13Blg zadane Wyeast 1028 London Ale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemanko, ciekawe skąd ? Ciesze się, że ktoś czasem żuci okiem :)

 

Niestety fermentacja nie ruszyła. Wczoraj po południu zadałem 1 miesięczną paczkę drożdży, które napuchły w 1 dzień do brzeczki 24°C napowietrzaną mieszadłem i wkrętarką czyli jak zawsze i zaniosłem do piwnicy a tam sroga zima i 14*.

Na specyfikacji drożdży jest Temperatura fermentacji: 15-22°C .

Na razie poczyniłem kroki aby podnieść temp. i mam nadzieję że nie jest to wina gęstości i objętości brzeczki ale jak by co to mam paczkę suchych. :ble:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 36 przelana na cichą , przefermentowanie do 4° Blg, mam nadzieje że się nic nie zatrzymało bo temp. była 15-16°.

Drożdże zebrane i wyprane, dzisiaj przygotowuje starter i niedługo następna warka bo w piwnicy robi się pusto.

Edytowane przez ponury żniwiarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 37 13 Blg

 

Pilzneński 5,5 kg

Abbey 0,3 kg

Karmelowy 0,4 kg

 

Warrior 20 g 60'

Tomahowk 15 g 30'

Amarrillo 25g 5'

 

Zacieranie 40' 62°, 20' 72°, 10' mash out

Wyszło 26L 13°Blg + 2L rezerwy zadane gęstwą ze startera Wyeast 1028 London Ale, w temp. 24°, po 12h i rozpoczętej fermentacji przeniesiony fermentor do piwnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 38 17°Blg (z dnia 1 IV)

 

Pilznenski 7 kg

Karmelowy 0,3 kg

Czekoladowy ciemny 1300 EBC 0,2 kg

Pszenica prażona 0,5 kg

 

Chmiel :

Tomahawk 35 g, Warrior 30 g 60'

Cascade 25 g, Centennial 20 g 15'

Cascade 20 g, Centennial 15 g 10'

Amarillo 25 g 5'

 

Zacieranie 40' 62°, 30' 72° , mash out

 

W ostatniej chwili przypomniało mi się poprzednie mocne piwo, które wychodziło z fermentora więc postanowiłem do jednego wlać 20L i zadałem 1,5L starter, resztę około 5L do dymionu + 0,5L starter niestety i tym razem trochę wyszło przez rurkę.

 

Warka 37 niestety przeciągnięta w fermentorze na burzliwej i będzie bez cichej czego nie lubię robić ale niestety brak czasu i wyjazd tak to poukładały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.