Skocz do zawartości

Browar Cannabis


Rekomendowane odpowiedzi

Słody ze Strzegomia dotarły, chmiele i drożdże z HB również, śrutownik dzisiaj popracował więc nowy sezon można zaczynać :cool: :cool: tak więc jutro planuje warke 18 :beer:

 

Pale Ale 12,3 Blg - 23L

 

Pale ale 4,3 kg

Karmelowy jasny 0,5 kg

 

Chmiele:

35g Iunga 60'

42g Lomik 8'

 

Zacieranie w 19L wody 63st. - 20' 72st. - 30' mash out 10'

 

Drożdże Wyeast London Ale - dzisiaj rano aktywowana i juz ładnie napuchła mam nadzieje że do jutra wytrzyma

 

Wnioski:

- miałem nadzieje na lepszą wydajność

- zacier troszke za rzadki

- mam nadzieje, że nie przechmieliłem

- 1,2L rezerwy spasteryzowane

Edytowane przez toldo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj miałem przelewać na cichą ostatnią warkę ale chapło mnie niezłe zdziwko jak przyniosłem ją do domu 20o, aż tu nagle bulkadełko się odzywa, myślałem ze to bedzie chwilowe ale piwko zaczęło nieźle pracować i tak już pół dnia bulka.

Zalecane dla London Ale 18-22o a w piwnicy było 17o (dodatkowo zimna posadzka), fermentacja burzliwa już 8 dni. Niepotrzebnie tylko sprzęt dezynfekowałem. Następnym razem po 5 dniach przyniosę do domu.

Edytowane przez toldo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Pale Ale coś nie dofermentowało, może za zimno, może słabo natleniona brzeczka, nie wiem. Tydzień temu przelałem na cichą i było 5 blg, zrobiłem FFT wykazało 3,5, dzisiaj jest koło 4-4,5. Poza tym mocna gorycz jak na razie.

 

Warka 19 (wykorzystane zeszłoroczne słody i Magnum)

 

Pilzneński 6 kg

Carrared 0,2 kg

 

Magnum 35 g

Lomik 33 g

 

Zacieranie: 22L wody 620 - 30' 720 - 30' mash out 10'

 

Gęstwa z poprzedniej warki

 

Wyszło 27L 11,5 blg (+ 2L rezerwy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zabutelkowana warka 18 - Pale Ale 23L ze 130g cukru w roztworze, wypróbowany jeden PET, jak na razie straszna goryczka mam nadzieje, że jakoś to zniknie.

Warka 19 przelana na cichą - na rancie przy deklu zaszła straszna pleśń - mam nadzieje że piwo się nie zakazi.

Warka 20 przyniesiona do domu - dopiero teraz się zorientowałem że troszkę tą fermentacje przeciągnąłem, powinna przyjść do domu w czwartek, po jutrze przeleje na cichą.

W planach zakupienie mieszadła magnetycznego i wprowadzenie metody "prania" drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj zabutelkowałem dwie ostatnie warki po 26L obie,

do #19 dodałem 190g cukru a do #20 180g, co dziwne kolor był identyczny, ciekawe jak się będą różnić w smaku.

Dał bym sobie rękę uciąć, że te warki były o 2-3L większe, nie wiem gdzie to wyparowało.

Poza tym mimo 10 dni f. cichej w obu pływało dosyć dużo ciemnych "gródek" (chyba) drożdży ale przy przelewaniu większość osiadło.

Surowce na następne warki są już uszykowane czekam tylko na mieszadło i jeszcze 3-4 w tym roku machnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 21: Pale Ale 12,3 Blg

 

pale ale - 5,2 kg

 

Zacieranie 17l wody, 63o - 10', 72o - 40', mash out 10'

 

Target 33g 60’

Lomik 40g 10’

 

Drożdże Wyeast 1187 Ringwood Ale ACTIVATOR - wczoraj nastawiłem 1L starter na mieszadle magnetycznym (kiks jaki zrobiłem to wrzuciłem tą mniejszą folijke z paczki i wadziła ona o rdzeń więc trzeba było ją wyciągać :monster: )

 

Wyszło 26L + 2,6L (rezerwy na następne startery) 13 Blg

Do schłodzonej do 25o warki dodałem 1,5L zamrożonej wody mineralnej, wlałem cały starter i zaniosłem do piwnicy gdzie jest 17st.

 

Za tydzień pranie drożdży, znowu starter i jakieś ciemne piwno trzeba zrobić i jakieś mocniejsze

Edytowane przez toldo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wreszcie się przejechałem, a już taki pewniaczek byłem, taki kozak, doświadczony :lol:

Coś mi ten starter nie wyszedł, niestety piwko nie ruszyło po 24h zero reakcji ani jednego bąbelka na powierzchni. Tak się przejąłem moim nowym zajebistym mieszadłem magnetycznym i przygotowywaniem startera, że kompletnie nie zwróciłem uwagi na to że ACTIVATOR sie nie aktywował i po dobie pyk go do startera. Generalnie za dużo filmów na YT się naoglądałem. Na szczęście pierwszy raz miałem w rezerwie paczke Sefale US-05 rehydratyzowałem i już zadałem. Teraz pozostaje tylko trzymać kciuki.

Edytowane przez toldo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 22 Brown Ale 15 Blg

 

pale ale -5kg

karmelowy czerwony - 0,5kg

specjal B - 0,25kg

pszeniczny -0,2kg

 

Zacieranie 20L, 62o - 20', 72o - 40', mash out 10'

 

Iunga 35g - 60'

Lomik 40g - 8'

 

Gęstwa London Ale z któregoś piwa jak cos kombinowałem wiec nie wiem co z tego będzie. Tym razem starter wyszedł bardzo ładnie tylko niepotrzebnie zadawałem całe 1,3L. Troszke mnie wpienia rdzeń magnetyczny podczas wlewania startera, jeszcze nie opracowałem na to sposobu.

 

Wyszło 22,5L + 3L w słoikach spasteryzowane i jutro po ostygnięciu dodam do fermentora (dekantowanie znad chmielin to u mnie jest tragedia, tez by się jakiś patencik przydał) 15 Blg, schłodzone do 29o przelane i wystawione na balkon, drożdże zadane w 20o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 23: Porter 15 Blg

 

Pale ale 4,5 kg

Czekoladowy 0,2 kg

Barwiący 0,15 kg

+stare resztki:

Monachijski 0,73 kg

Specjal B 0,2 kg

Carrared 0,33 kg

 

zacieranie 19L 62o 10-15' 72o 45' + słody barwiące i mash out 10'

 

Target 25g 60'

Lomik 15g 15' i 15g 5'

 

Wyszło 26,5L troszke powyżej 15Blg, zadany 1,1L startera z gęstwy US 05 poniżej 20o.

 

Niestety znowu troche przysnąłem i warke 21 Pale Ale przelałem na cichą po 2 tyg burzliwej (12 listopada) przez to zakorkowałem się z fermentorami i automatycznie przedłuży się fermentacja z Brown Ale.

Ostatnio fermentory przeszły gruntowne czyszczenie domestosem i znowu wyglądają jak nowe :)

Edytowane przez toldo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 21 27L, Blg końcowe 3, zabutelkowana z 0,9 rezerwy + 115g cukru.

Warka 22 przelana na cichą, niestety po takim czasie zeszło tylko do 6,5 Blg więc zostawiam w łazience

Edytowane przez toldo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Po tygodniu przy grzejniku i tygodniu w piwnicy warka 22 zeszla do 5 Blg wiec mam nadzieje ze dofermentowało, to mialo byc mocniejsze piwko ale jakoś nie uwzględniłem tego podczas zacierania. Dzisiaj zabutelkowana z 1,4L rezerwy + 40 g cukru, strasznie sie pieniło i cieżko leciało prawdopodobnie przez to ze nie ostudziłem rezerwy.

Jutro butelkuje ostatniego Portera i ten rok bym na tym zakończył bo kuchnia posprzątana na świeta i jest szlaban. Następne zakupy i warzenie w styczniu.

Dzisiaj skonczyły się ostatnie piwka z poprzedniej serii 3 warek - troche jestem w szoku :mad:

Edytowane przez ponury żniwiarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka 24 Kolsch

 

Pilzneński 2 kg

Pale Ale 1,5kg

Pszeniczne 1 kg

 

Lomik 45g 60min

Drożdże s-33

 

Zacieranie 15L, 30 min 64o, 30min 72o

 

25 L - 11,5 BLG

Edytowane przez ponury żniwiarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 25 Saison

 

Pilzneński 2 kg

Pale ale 1,5 kg

Pszeniczny 1,5 kg

Specjal B 0,25 kg

Karmelowy czerwony 0,4 kg

 

Target 25 g 60'

Lomik 25 g 15'

Curacao 25 g 15'

 

Zacieranie 20L, 60' 64o, 20' 72o, mash out

Wyszło 26L - 14 BLG

 

Zadane gestwa S-33 z poprzedniej warki, na świeżo bo przelewałem Kolsha na cicha i tylko pranie zrobiłem ale coś mi się zdaje, że za mało tego było, na pewno nie 140ml.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pracowity dzień w moim browarze

Warka 25 Saison przelana na cichą zeszło do 5°Blg (troche mnie to dziwi bo zacierana na wytrawnie ale zadałem bardzo mało drożdży więc oby nie niedofermentowane, dzisiaj zapomniałem ale może jutro zrobie test FTT).

Zabutelkowana warka 24 Kolsch zeszła do 4°Blg, ref: 0,9l rezerwy +114g cukru.

Zrobiony starter na jutro oraz ześrutowane słody na pszeniczne :

pilzneński 2,7 kg

pszeniczny 2,3 kg

karm. czerw. 0,3 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 26 Pszeniczne

Pilzneński 2,7 kg

Pszeniczny 2,3 kg

Karmelowy czerwony 0,3 kg

 

Target 20 g 60'

Lomik 17 g 30'

 

Zacieranie 16L(na gęsto), 20' 45o-43o , 30' 62o , 60' 72o (do próby jodowej), mash out

Wyszło 25L - 12,3 BLG + 1,5L rezerwy

 

Niestety niespodziewany remont łazienki przesunął warzenie na dzisiaj, starter przeczekał w lodówce, zdekantowany i ogrzany do temp. pokojowej zadany do warki w temp 21o , napowietrzanie pierwszy raz mieszadłem na wkrętarce. Piekna płynna robota dzisiaj, mimo przytykającej filtracji jakoś sobie poradziłem.

Edytowane przez ponury żniwiarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 27

 

Miał być Witbier, jednak w domu, jak juz gary były na gazie, zorientowałem się, ze zamiast płatków pszennych kupiłem jęczmienne :ble:

 

Pilzneński 2,5 kg

Pszeniczny 1 kg

Płatki błysk. jęczmienne 0,8 kg

Płatki błysk. owsiane 0,4 kg

(bez kleikowania)

 

Zacieranie 16l, 20' 62*, 20' 65*, 30' 68*, 40' 72* (do próby jodowej), mash out

Perle 20g 70'

Curacao 15g 15'

Kolendra 10g 10'

 

Perle 10g 8'

Curacao 10g 5'

Kolendra 3g 3'

 

Wyszło niecałe 25l 11,2 Blg

Edytowane przez ponury żniwiarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Warka 28 Bitter 11,5 Blg

 

Pilzneński 3 kg

Wiedeński 2 kg

Karamel Pils 0,5 kg

 

Citra 25g 60'

Cascade 20g 30' , 15g 15' , 15g 3'

 

Zacieranie 35' 62° i 35' 72°, mash out

 

Drożdże Wyeast 1084 Irish Ale bez startera zadane w 20°C

Wyszło 23l 11,5 BLg +1,4l rezerwy.

 

W czasie wysładzania napełniłem 3 butelki 0,66 19-20 Blg na startery na kolejne warki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mocne te startery.

To pewnie taka "kompresja": 0,66l mniej miejsca zajmują w lodówce niz 1-1,5l. A jak się to rozcieńczy właśnie do tej objętości to będzie pewnie ok 9-11°Blg - czyli tyle ile potrzeba na startery. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.