Skocz do zawartości

grzałka do fermentora


Wiktor

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się czy taka grzałka nie powinna być zanurzona w cieczy, bo się spali albo co innego.

 

Boję się też, że jak przykleisz ją do fermentrora to wytopi w nim dziurę, może nie 200W ale 20W.

 

Ale moim zdaniem powinno działać, może trzeba będzie wprowadzić jakieś poprawki do ustawień temperatury, może trzeba ją będzie trzymać luźno w pudle, bez dotykania fermentora, ale warto spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co myślicie u życiu tego to kontrolowania temperatury fermentacji? Wywalić te gumki i przyczepić z boku fermentora kawałkiem folii bąbelkowej jak to ma coder, a fermentor w pudełku ze styropianu.

Jeżeli chcesz używać do podnoszenia temperatury lagerów to zazdroszczę zimnej piwnicy, u mnie muszę robić odwrotnie - lodówka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam się zastanawiam czy nie używać grzałki akwariowej z termoregulatorem dla podniesienia temperatury do 15°C w ostatniej dobie fermentacji burzliwej. Do tej pory używałem jej do utrzymania stałej temperatury podczas namnażania drożdży winiarskich. Rozwiązanie to działa bez zarzutu, ale nigdy grzałka nie miała bezpośredniego kontaktu z drożdżami, a jedynie z czystą wodą, dlatego obawiam się trochę wkładać ją do brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lagery mi trzymają, bardziej mi chodzi o ale i belgijskie. Kiedyś fermentowałem w pokoju, ale starość nie radość i wnosić ponad 25 kg 3 piętra po schodach już mi się odechciało, a w piwnicy gdzie mam warzelnie jest teraz ciut za chłodno. W spiżarce z hydroforem jest idealna temperatura do lagerów :)

 

Grzałka jest wyposażona w termostat więc myślę, że się nie przegrzeje tylko po prostu wyłączy.

 

znalazłem jeszcze coś takiego cena jest bardzo zadowalająca ale nie ma grzałki i trzeba by kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze cuś takiego taki chyba ma coder i się sprawdza, ale już kosztuje drożej i trzeba by jeszcze jakąś poduszkę elektryczną albo grzałkę dołożyć. Chyba zacznę od tej prostej grzałki 100 W z termostatem za 27 zeta i zobaczę jak się będzie sprawować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ten RT-2 też by działał dobrze, tylko on nie ma temperatur lagerowych i wyświetlania temperatury.

 

Moja filozofia zakupów jest taka, że fermentacja jest o wiele istotniejsza niż zacieranie. Zanim kupisz gar z nierdzewki, mieszadło czy pompę, kup wpierw nowy fermentor, regulator temperatury, butlę z tlenem, sprzęt do starterów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ten RT-2 też by działał dobrze, tylko on nie ma temperatur lagerowych i wyświetlania temperatury.

 

Moja filozofia zakupów jest taka, że fermentacja jest o wiele istotniejsza niż zacieranie. Zanim kupisz gar z nierdzewki, mieszadło czy pompę, kup wpierw nowy fermentor, regulator temperatury, butlę z tlenem, sprzęt do starterów...

A ja znowu odwrotnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

butlę z tlenem ...

autoklaw i komorę laminarną :)

 

tak szczerze to tez myślę ze fermentacja jest bardzo ważna i stąd idę w teraz w tym kierunku. Co prawda najpierw sobie zrobiłem kadź a dopiero teraz myślę o fermentacji ale to szczegół :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do sterowania:

 

1. regulator temperatury z dwoma wyjściami (grzanie/chłodzenie)

2. bardzo prosty termostat który wymaga jednak dodatkowego układu DS1821 (dostępny w Maxim jako darmowa próbka) który programujemy na określoną temperaturę korzystając np z takiego interfejsu i programu

 

Jak na razie przymierzam się do opcji 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

butlę z tlenem ...

Coder litości ...... :o

Taki los pioniera :)

Zobaczycie, za 2 lata będzie ją miał już co 4 piwowar

 

Mała uwaga : RT-2CO to kontroler dla lodówki, do chłodzenia. Do grzania są RT-2C i RT-2CI

Dożo ciekawiej cenowo przezentuje się ten znaleziony przez pablo, chyba Hasintus takiego używa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RT-2CO posiada zakres regulacji od 0-41 °C. Myślę więc, że można nim też sterować podgrzewanie. Chyba że się mylę?

 

PS Ja faktycznie używam go do lodówki celem utrzymania niskiej temperatury przy produkcji piw dolnej fermentacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy ten termostat który proponuje pablo jest tka cenowo korzystny - bo 28 złotych płytka, 20 czujnik, przydałaby się jakaś obudowa trzeba to samemu zmontować i wyjdzie cenowo niedużo atrakcyjniej niż RT-2C który jeszcze ma wyświetlacz z aktualną temperaturą.

 

Pewnie kupię w akwarystycznym grzałkę i zobaczę jak to się będzie sprawować, a potem ew coś innego będę kombinował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie kupię w akwarystycznym grzałkę i zobaczę jak to się będzie sprawować, a potem ew coś innego będę kombinował.

Spróbuj, niewielnie ryzyko. W ostateczności włożysz ją do jakiejś flaszki z wodą i ona będzie robić za medium grzewcze w boxie styropianowym, bezwładność takiego układu bedzie duża, ale lepsze to niż nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może potem ew wsadzić grzałkę do fermentora. Ew można w pokrywie zrobić otwór, dużą probówkę, tak żeby to było na stałe i łatwo można było wysterylizować. Do probówki woda, i grzałka z termostatem. A probówka takich rozmiarów żeby była zanurzona w fermentującej brzeczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dożo ciekawiej cenowo przezentuje się ten znaleziony przez pablo, chyba Hasintus takiego używa.

Mój jest chyba nieco inny, kupiony na allegro "Cyfrowy termostat elektroniczny RTSZ 7v2". Dość drogi, ale posiada 3 tryby pracy: sterowanie grzaniem, chłodzeniem i trzeci tryb: utrzymywanie temp. w zadanym przedziale. Fermentuję w garażu gdzie mam 2 stopnie na plusie. Keg-fermentor wstawiony jest do lodówki (w tej chwili nie chłodzi), jakieś 30 cm pod kegiem płaska mała kuchenka elektryczna, podłączona do termostatu.

Wracając do tematu to pomysł Wiktora wydaje się prosty i tani, warto spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kiedyś eksperymentowałem z grzałka zanurzeniowa z termostatem i powiem tak przy pierwszej warce wszystko było ok nic sie nie przegrzało ani nie stopiło. Niestety kłopot pojawia sie kiedy chcemy jej urzyć po raz kolejny bo w miejscach łączenia szkła z plastikiem i pokrętła regulatora termostatu zawsze coś zalega i mimo jak mi się wydawało dokładnego wyczyszczenia kolejna warka była do wylania :monster:. Także nie polecam

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.