Skocz do zawartości

Kwaskowatość piw pszenicznych


bnp

Rekomendowane odpowiedzi

Po ostatnim witku miałem mieszane uczucia co do kwasowości tego piwa.

Mi to nie przeszkadza, no może trochę ale biesiadnikom tak. Oczywiście witek z założenia powinien być kwaskowato-orzeźwiający jednak chciałbym tę kwaskowatość lekko zmniejszyć.

Pytanko od czego pochodzi ta kwaskowatość i czy da się ją zmniejszyć CaCO3 tak jak w przypadku piw ze słodami palonymi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

również mnie to interesuje- jedno tak było kwaskowe że je Stasiek wczoraj wylał :)

na różnych drożdżach (3068 i WB-06 ) to samo i co gorsza im wyższa ekstaktywność tym kwaśniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

również mnie to interesuje- jedno tak było kwaskowe że je Stasiek wczoraj wylał :lol:

No cóż... było baardzo mocno kwaskowe. ;) Ale może mi się pechowo trafił trafił egzemplarz?

Pamiętam kiedyś zrobiłem pszeniczne, gdzie mi sie dość szczodrze sypneło zakwaszającym, a jednak piwo to zajęło II miejsce w konkursie.

Niestety, parę tygodni później otworzyłem to piwo i było no... mocniej kwaskowe, ale sobie tłumaczyłem to właśnie tym zakwaszającym.

Ale kolejnych parę tygodni później otworzyłem kolejną butelkę z tej samej warki: mmmm... wspaniała pszeniczka a kwaskowość na rozsądnym poziomie.

Nie pamiętam, żebym w innym piwie (innej warce) miał takie przypadki. Może pszeniczne mają większą podatność na zakażenia? Np. przez to że mniej chmielu się im daje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba jakieś fatum na pszeniczne piwa. Ostatnio na 5 warek już 3 wylane.

Jedna warka była OK (już jej nie ma ;) ).

A te w butelkach aż boje się otworzyć, bo jak butelkowałem to nie za bardzo było.

Tak że w 2009 jesienią miałem wszystkie pszeniczne Ok. Tak w 2010 prawie wszystkie KWAS.:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż... było baardzo mocno kwaskowe. wink Ale może mi się pechowo trafił trafił egzemplarz?

Było bardzo mocno kwaskowe od początku :lol: acz trafił Ci się ostatni egzemplarz, bzy kwitną w maju... więc zdążył dojrzeć, nie wiem czy wpływ na to miał też znaczny udział miodu.

 

Mam wrażenie że pszeniczniaki na panelu u Infama nie były aż tak kwaskowe jak te co mi wychodzą, a nie może to być kwestia zakażenia bo wychodziły by inne objawy, no i czemu trafiałoby tylko na pszeniczniaki, a na inne nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko od czego pochodzi ta kwaskowatość i czy da się ją zmniejszyć CaCO3 tak jak w przypadku piw ze słodami palonymi ?

Nadmiar CaCO3 jest fatalny w witbierze - powoduje wydobycie z chmielu przykrej goryczki w końcówce' date=' w tak delikatnym piwie to bardzo razi.[/quote']

witek jest delikatny ?

nie piłem takiego.

 

co do CaCO3 to mam bardzo miękką wodę, pytam czy ktoś utwardzał wodę pod piwa pszeniczne by zbić kwaskowatość.

 

a co do kwasu w pszenicznym to wystarczy dodać berlin... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do CaCO3 to mam bardzo miękką wodę, pytam czy ktoś utwardzał wodę pod piwa pszeniczne by zbić kwaskowatość.

Nie ma takiej potrzeby, wystarczy nie zakwaszać zacieru. W zasypie są same jasne słody więc pH powinno wyjść bliskie 6.

 

Ale taki Witbier będzie moim zdaniem zbyt mdły. Niektórzy nawet specjalnie dokwaszają witki kwasem mlekowym albo lactobacillusem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.