Skocz do zawartości

Podstawowe informacje


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

bardzo dobra stronka o słodzie, ciekawie wytłumaczona... dziękuje

Szafazer specjalnie dla Ciebie znalazłam jeszcze jedną ciekawą stronkę o produkcji słodu http://www.domacipivo.cz/?q=node/37

:) :) :) (- najlepiej czytać na głos :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

http://www.domacipivo.cz/?q=node/37

może nie wszyscy rozumieją po czesku (ja się dopiero uczę :)), więc pozwoliłam sobie dokonać wolnego tłumaczenia:

 

?Dokładnie wypłukany jęczmień moczymy w wodzie przez około 3 dni, aby nie uległ "zaparzeniu" należy go od czasu do czasu przewietrzyć. Tak namoczony jęczmień powinien kiełkować na tacach, w warstwach o grubości około 10-15cm. Ziarno trzeba wielokrotnie przewracać. Kiełkowanie należy zakończyć, gdy kiełek liścieniowy osiągnie 3/4 długości ziarna. Zielony słód następnie suszy się kolejno w temperaturach 35-50-60C, a na koniec dosusza przy stałej wentylacji w temperaturze 75-80C.

Słód ciemny moczy się 4 dni, a następnie ziarno kiełkuje, aż kiełek osiągnie długość całego ziarna, następnie suszy się tak jak jasny, a dosusza się w temperaturze 105C. Po wysuszeniu należy usunąć korzonki i kiełki. Słód śrutujemy i możemy zaczynać warzenie piwa.?

Moim zdaniem podana temperatura dosuszania słodu jasnego jest trochę za wysoka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
jakie naczynia (mam na mysli też mniejszą wielkość i ilość na początek) ile składników itp. czy 10 litrowe wiaderko wystarczy na początek jako fermentator? i co sie z tym wiąże. chce na samym początku poznac to wszystko aby smiało zabrac się do większej produkcji. czy to jest logiczne z waszego punktu widzenia?

no wlasnie ja takze chcialbym rozpoczac produkcje swojego piwka ale na poczatek pragne maksymalnie ograniczyc koszty a takie wiaderka 10 l nowe mam wiec czy sie nadaja

no i w ogule co z kuchni sie nada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie ja takze chcialbym rozpoczac produkcje swojego piwka ale na poczatek pragne maksymalnie ograniczyc koszty a takie wiaderka 10 l nowe mam wiec czy sie nadaja

no i w ogule co z kuchni sie nada

Miło mi powitać kolejnego zapaleńca :)

Jeśli chodzi o wiaderko to przede wszystkim sprawdź czy jest dopuszczone do kontaktu z żywnością, po drugie musi mieć szczelną pokrywkę. Z kuchni na pewno przyda Ci się jeszcze dość duży gar.

 

Jeśli chcesz zacząć od brewkita, tutaj masz dokładnie opisane czego będziesz potrzebował:

http://www.piwo.org/index.php?id=24&id2=23

 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania to pytaj śmiało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak wiec wiaderko 10l jest za male tak przynajmniej jest w instrukcji brewkita a gdzie najtaniej mozna cos takiego 30l kupic i gdzie nie poznalem jeszcze dokladnie forum ale moze jest tu jakas gielda sprzetu uzywanego dziekuje z gory za pomoc i przepraszam za debilne pytania i zasmiecanie forum :) pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak wiec wiaderko 10l jest za male tak przynajmniej jest w instrukcji brewkita a gdzie najtaniej mozna cos takiego 30l kupic i gdzie nie poznalem jeszcze dokladnie forum ale moze jest tu jakas gielda sprzetu uzywanego dziekuje z gory za pomoc i przepraszam za debilne pytania i zasmiecanie forum :) pozdrawiam

Nie przepraszaj bo nie masz za co i pamiętaj, że nie ma debilnych pytań :). Zawsze chętnie pomożemy.

Sprzęt jak i surowce najczęściej kupuję w Browamatorze (link masz na stronie głównej). Niestety forum dopiero się rozwija więc giełdy sprzętu niestety jeszcze tutaj nie ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam pewien problem, próbowałem zrobić po raz pierwszy piwko. Zacierałem, potem 2 dni fermentowało. Teraz jest koloru zielonego. ( po 3 dniach od zacierania) Czy coś zrobiłem nie tak ? A może na początku takie mam być. Nie wiem czy czekać co będzie czy wylać.

 

Proszę o POMOC

 

 

Adam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam pewien problem, próbowałem zrobić po raz pierwszy piwko. Zacierałem, potem 2 dni fermentowało. Teraz jest koloru zielonego. ( po 3 dniach od zacierania) Czy coś zrobiłem nie tak ? A może na początku takie mam być. Nie wiem czy czekać co będzie czy wylać.

 

Proszę o POMOC

 

 

Adam,

Witam kolejnego piwowara :)

 

Z takim przypadkiem jeszcze nie miałam do czynienia :rolleyes:. Trochę dziwny kolor...

Na pewno nie wylewaj tego piwa, poczekaj.

Podaj może więcej szczegółów - co to za piwo, jak je robiłeś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przetrzepalem wszystki katy i znalazlem tzw kane od mleka wykonana jest ze stali ko co prawda nie ma szczelnego zamkniecia ale to nie problem dorobie sobie jest tylko jeden szkopul poj 20l napiszcie prosze czy to wystarczy czy jednak bede zmuszony do zakupu

Chcąc jej używać będziesz musiał robić mniejsze warki około 15litrowe, bo podczas fermentacji powstaje dość dużo piany. Masz już kupiony brewkit? Bo jeśli nie to możesz kupić kupić ekstrakt nie chmielony i chmiel i wtedy dopasować wielkość warki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przetrzepalem wszystki katy i znalazlem tzw kane od mleka wykonana jest ze stali ko co prawda nie ma szczelnego zamkniecia ale to nie problem dorobie sobie jest tylko jeden szkopul poj 20l napiszcie prosze czy to wystarczy czy jednak bede zmuszony do zakupu

O ile Twoje naczynie będzie na tyle sterylne, aby mogła nastąpić prawidłowa fermentacja, to i owszem. Kwestia też późniejszego zlewania piwa. Nie będzie to komfortowe...

Pytanie jak zwykle podstawowe czy jesteś w stanie wydać 40zł na fementor z prawdziwego zdarzenia i mieć święty spokój :)

 

Jak to kiedyś ktoś powiedział "Piwa w garści nie uwarzysz" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.